články

Aj v daždi a mokrom počasí môžeme jazdiť bezpečne

Jazda v daždi, či už pri jemnom mrholení alebo pekelnom lejaku, môže byť jednou z najťažších situácií na ceste, s ktorou sa ako vodič stretnete. Daždivé podmienky sú spojené s vyšším výskytom nehôd. Bez ohľadu na to, v akom regióne žijete, je takmer isté, že niekedy budete musieť ísť autom aj v tomto neprajnom počasí. Ak viete, ako mokré cesty a znížená viditeľnosť ovplyvňujú chovanie vášho auta, budete schopní jazdiť bezpečne aj počas dažďa. 


Je skutočne nutné vychádzať do dažďa?

Ak panujú naozaj nepríjemné podmienky a jazdu máte možnosť odložiť, počkajte, kým sa počasie trochu zlepší. Neexistuje žiadny dôvod, prečo sa vystavovať nebezpečenstvu, ak jazda na mokrej vozovke nie je nevyhnutná.

Kontrola je základ

Kým vyjdete do dažďa, uistite sa, že na vašom aute všetko funguje tak, ako má. Skontrolujte svetlomety, zadné svetlá a stierače, aby ste mali istotu, že budú správne fungovať vo chvíli, keď to bude potrebné. Pozrite sa tiež na hĺbku dezénu pneumatík vášho vozidla. Objazdené pneumatiky môžu výrazne zhoršiť trakciu na mokrých vozovkách. Navyše v letnej sezóne by dezény mali mať aspoň 1,6 mm, aby ste vôbec mohli vyraziť na cesty.

Zhon sa nemusí vyplatiť

Spomaľte. Nielen, že by ste mali pri jazde na mokrej vozovke dodržiavať rýchlostný limit, ale dokonca by ste mali ísť pomalšie ako zvyčajne. Mokré cesty vedia byť veľmi nebezpečné. Keď prší, reakčná doba vozidla je omnoho dlhšia. V daždi je znížená rýchlosť priam nevyhnutnosťou.

Svieťte

Pri jazde v hustom daždi by ste tiež mali zapnúť stretávacie a zadné obrysové svetlá, lebo svetlá pre denné svietenie spravidla nestačia - už len preto, že zadok vášho vozidla by mal byť dobre viditeľný. Aj pri drobnom mrholení zlepší zapnutie svetlometov váš rozhľad a schopnosť ostatných vodičov zbadať vaše auto včas. V hustom daždi je potom potrebné rozsvietiť zadné aj predné (ak ich máte) hmlovky.

Stierače stierajú…

Používajte stierače! Vyzerá to ako úplná samozrejmosť, ale niektorí ľudia si zabúdajú v ľahkom daždi zapnúť stierače predného skla. Cyklus stieračov drvivej väčšiny automobilov je nastaviteľný tak, aby si poradil s ľahkým mrholením i výdatným lejakom. K dispozícii je tiež niekoľko prípravkov, ktoré môžete nastriekať na skloa ktoré by mali brániť hromadeniu dažďovej vody. Stierače by ste mali vymeniť, ak pri ich pohybe začujete škrabanie alebo za nimi ostávajú fľaky vody.

V daždi sa predlžuje brzdná dráha

Udržujte väčšiu vzdialenosť medzi svojím autom a vozidlom pred vami. Zastavenie bude pri jazde v daždi ťažšie. Minimálny odstup je na dĺžku niekoľkých áut. Dĺžka potrebného odstupu od auta pred vami na mokrej vozovke vás môže prekvapiť. Vyskúšajte si to s našou kalkulačkou brzdnej dráhy. Nemenej dôležitá je rýchlosť vašej reakcie, pretože aj milisekundy môžu vo vysokej rýchlosti znamenať metre, než začne vaše auto vôbec brzdiť. Predvídajte vývoj situácie na vozovke a vyhnite sa prudkému brzdeniu. Napríklad pred semafórmi sa snažte spomaliť svoje vozidlo tým, že odsuniete nohu z plynového pedálu o niečo skôr, ako inokedy.

Pozor na aquaplaning!

Dajte pozor na vodné plochy na ceste. Jazda stojatou vodou môže spôsobiť aquaplaning alebo šmyk. Miesta, kde sa hromadí voda, radšej obíďte.  Dvadsať centimetrov hlboká kaluž môže znamenať stratu kontroly nad vozidlom. Keď vo vode stratíte kontrolu nad autom, pomaly pusťte nohu z plynového pedálu a otočte volantom v smere, kam vás "tiahne" predok. Vyvarujte sa prudkému otáčaniu volantom alebo brzdeniu.  

Zahmlené čelné sklo vie potrápiť

Dážď pochopiteľne spôsobuje zvýšenie vlhkosti. Môže sa preto stať, že sa vám v upršanom počasí začnú zahmlievať okná. Väčšina systémov ventilácie má funkciu, ktorá dokáže vlhkosť kondenzujúcu na oknách odstrániť alebo aspoň zredukovať. Aj tak sa však môže stať, že neuvidíte cez čelné sklo na cestu. V takom prípade zájdite ku krajnici a zastavte. Ak si s vlhkosťou ventilačného systému vaše auto neporadí, stiahnite okienko, aby ste znížili teplotu v kabíne.

Jazda v daždi môže byť bezpečná, ak vedome zapojíte spomenuté opatrenia. Nezabudnite, že zníženie rýchlosti a zapnutie svetiel sú dva z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov, ako znížiť riziko nehody spôsobené daždivým počasím.

Ako poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode

Bicyklovať sa vraj nedá nikdy zabudnúť. S prvou pomocou to však nie je také jednoduché, hoci sú jednotlivé kroky logické a nie je ich veľa. V bežnom živote ich väčšina z nás našťastie často nevyužije, ako sa však hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Keď už k nepríjemnej situácii dôjde, na googlenie na mobile nebýva čas.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Nové auto na leto alebo na balón?

Príroda sa bude pomaly prebúdzať zo zimného spánku a spoločne s ňou aj naša energia a túžby. Na cestách sa s príchodom jari začínajú objavovať aj motorky a nové autá. Patríte k tým, ktorí plánujú obnoviť svoj vozový park?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Elektroautá v zime. Oplatia sa?

Objem ničím nenahradíš; výkon radšej mať, ako potrebovať; nafta patrí do kachieľ... Takto sa skalní vodiči benzínových áut kedysi s dešpektom vyjadrovali o nastupujúcej naftovej alternatíve. Pokrok však nemožno zastaviť a do boja o vodičské srdcia v poslednom čase vstúpil ďalší hráč – elektroauto. Moderný trend hľadania ekologických alternatív mu navyše hrá do kariet, v ktorých už má esá v podobe Elona Muska alebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní teda spaľovacím motorom umieráčik?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať