články

Fára na snehu alebo 5 tipov, ako prežiť zimu s autom

Vlastniť auto neznamená len jazdiť na letné výlety do prírody, opreteky s vetrom, ktorý vám cez otvorené okno nežne strapatí vlasy. Majitelia áut musia počítať aj s tým, že rozmary zimného počasia im môžu narobiť veľa problémov. Výlet na lyžovačku sa môže ľahko zmeniť na boj o zdolanie zľadovateného kopca. Cesta do práce sa zasa môže začať polhodinovou rozcvičkou so škrabkou po prednom skle. Zahmlené sklá v nevyhriatom aute odrazu navodia atmosféru scény z filmu Gorila v hmle. Chýba akurát sexi Sigourney Weaverová a namiesto obrovskej opice čakáme, kedy sa z bielej hmly vynorí zadná časť nákladného auta.


Ak ste majiteľom auta a nebývate zrovna v Bratislave, kde zima trvá v priemere dvadsať minút do roka, máme pre vás zopár originálnych tipov, ako s autom prežiť zimu.

Pena na holenie a stelivo pre mačky

Keď sme už pri tej hmle – dá sa nejako zabrániť tomu, aby sklá nepripomínali výhľad z akvária? Vyskúšajte kombináciu dvoch spôsobov. Namiesto nekonečného utierania skiel špeciálnou handričkou použite penu na holenie. Po jej zotretí sa vytvorí na skle neviditeľný film, ktorý zabráni poteniu, zahmlievaniu a stekaniu kvapiek. Ak chcete dosiahnuť ešte väčší efekt, pod sedačkou v aute si nechávajte otvorené vrecúško so stelivom. Neviete, o čo ide? Sú to predsa tie biele guľôčky, do ktorých, no... robia mačky svoju potrebu. Stelivo nasáva vlhkosť zo vzduchu a vnútro auta sa už nezarosí.

Základ sú ponožky

V priehradke pred spolujazdcom majte vždy jeden alebo dva páry ponožiek. Veľkosť od 48 a viac. Čo s nimi? Večer ich natiahnite na stierače. Keď je ranná námraza, zabránite tak primrznutiu gumičiek ku sklu. Nemusíte čakať, až sa predné sklo rozohreje a stierače môžete odlepiť bez nebezpečenstva poškodenia. A ponožky sa dajú využiť ešte aj inak. Idete na pracovnú poradu v kožených topánkach, podcenili ste situáciu a odrazu je treba auto roztlačiť. Žiadny problém – ponožky natiahnite na topánky. Jednak si uchránite kvalitnú obuv, ale najmä, v zábere budete mať pocit, ako keď na gumy natiahnete reťaze.

Parkujte s kompasom

Síce sa to nezdá, ale rozdiel medzi centimetrom ľadu na prednom skle a mláčkou vody pod autom spočíva často iba v polohe vozidla. Inými slovami – môžete si vybrať, ako otočiť auto pri príchode domov. Skúste sa zamyslieť a zaparkovať ho čo najviac smerom na východ. Slnko totiž trošku hreje aj cez mraky a ak náhodou na pár minút vykukne, prácu s rozmrazovaním urobí za vás.

Zrkadielko, zrkadielko, kto je na svete najnamrznutejší?

Bočné zrkadlá často totálne odmietajú akýkoľvek nástroj na rozmrazenie, zoškrabanie a očistenie. Aj v tomto prípade máme pre vás jeden tip – lepšia ako šmuhy a prehliadnuté auto pri zmene pruhu na diaľnici, je prevencia. Majte pri sebe dve igelitky alebo dve väčšie vrecúška. Večer ich natiahnite na zrkadlá a je po probléme. Už len aby ste ich pred jazdou zasa nezabudli dať dole, že?

Koberčeky – áno alebo nie?

Nesprávna veľkosť reťazí, prípadne žiadne reťaze, alebo auto v jame plnej ušliapaného snehu a ľadu. Ako z toho vyviaznuť? Názory sú rôzne, popol v aute určite nemáme, ani piesok a ak aj, tak je mokrý, vo vrecúšku zamrzne a nedá sa použiť. Niektorí ,,fajnšmekri“ spolu s Bezpečnosťou cestnej premávky odporúčajú podložiť kolesá koberčekmi z auta. Získa sa tým vraj potrebný záber. Ale sú aj takí, ktorí tvrdia, že koberčeky nepomohli a nakoniec museli volať odťahovú službu.

Tipov a trikov je iste viac, určite sa k nim ešte vrátime. A dajte nám vedieť, ako vám funguje finta s koberčekmi, alebo nejaká iná ,,vymrazená“ vychytávka. Radi ju otestujeme a zverejníme. Mrazu zdar!

Už viete, aké automobilové novinky prinesie rok 2020?

Rok 2019 sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Za mesiac a pol si budeme pochutnávať na zemiakovom šaláte, ktorý sem tam preložíme riadnou dávkou lineckého, a nedočkavo sa tešiť na stromček s darčekmi, ktoré nám toho roku prinesie Ježiško. Niekto dostane ponožky iný nové spotrebiče alebo aj nového štvorkolesového miláčika.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Šoférovanie v extrémnom počasí

Tipy ako pripraviť auto na zimu už máte. Ale viete ako sa zachovať, keď vás v jesenných dňoch zastihne prudký dážď alebo snehová kalamita? Nemusíte sa skrývať v bezpečí domova a celú zimu žiť zo zásob. Stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami bezpečnej jazdy.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Zažmurkala na vás kontrolka?

Asi to poznáte. Piatok, koniec nekonečného pracovného týždňa, vlečie sa každá minúta a pracovné problémy nemajú konca kraja. Už sa neviete dočkať chvíle, keď pracovný blázinec vymeníte sa božský pokoj ďaleko od mestského hurhaja. Až to konečne príde. Všetko pripravené na načerpanie psychickej pohody, auto naložené, štartér síce trocha hapruje, ale chvalabohu, nakoniec sa chytí, paráda. Nemala by náhodou tá kontrolka s obrázkom vrtuľníka po štarte zhasnúť?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať