články

Fára na snehu alebo 5 tipov, ako prežiť zimu s autom

Vlastniť auto neznamená len jazdiť na letné výlety do prírody, opreteky s vetrom, ktorý vám cez otvorené okno nežne strapatí vlasy. Majitelia áut musia počítať aj s tým, že rozmary zimného počasia im môžu narobiť veľa problémov. Výlet na lyžovačku sa môže ľahko zmeniť na boj o zdolanie zľadovateného kopca. Cesta do práce sa zasa môže začať polhodinovou rozcvičkou so škrabkou po prednom skle. Zahmlené sklá v nevyhriatom aute odrazu navodia atmosféru scény z filmu Gorila v hmle. Chýba akurát sexi Sigourney Weaverová a namiesto obrovskej opice čakáme, kedy sa z bielej hmly vynorí zadná časť nákladného auta.


Ak ste majiteľom auta a nebývate zrovna v Bratislave, kde zima trvá v priemere dvadsať minút do roka, máme pre vás zopár originálnych tipov, ako s autom prežiť zimu.

Pena na holenie a stelivo pre mačky

Keď sme už pri tej hmle – dá sa nejako zabrániť tomu, aby sklá nepripomínali výhľad z akvária? Vyskúšajte kombináciu dvoch spôsobov. Namiesto nekonečného utierania skiel špeciálnou handričkou použite penu na holenie. Po jej zotretí sa vytvorí na skle neviditeľný film, ktorý zabráni poteniu, zahmlievaniu a stekaniu kvapiek. Ak chcete dosiahnuť ešte väčší efekt, pod sedačkou v aute si nechávajte otvorené vrecúško so stelivom. Neviete, o čo ide? Sú to predsa tie biele guľôčky, do ktorých, no... robia mačky svoju potrebu. Stelivo nasáva vlhkosť zo vzduchu a vnútro auta sa už nezarosí.

Základ sú ponožky

V priehradke pred spolujazdcom majte vždy jeden alebo dva páry ponožiek. Veľkosť od 48 a viac. Čo s nimi? Večer ich natiahnite na stierače. Keď je ranná námraza, zabránite tak primrznutiu gumičiek ku sklu. Nemusíte čakať, až sa predné sklo rozohreje a stierače môžete odlepiť bez nebezpečenstva poškodenia. A ponožky sa dajú využiť ešte aj inak. Idete na pracovnú poradu v kožených topánkach, podcenili ste situáciu a odrazu je treba auto roztlačiť. Žiadny problém – ponožky natiahnite na topánky. Jednak si uchránite kvalitnú obuv, ale najmä, v zábere budete mať pocit, ako keď na gumy natiahnete reťaze.

Parkujte s kompasom

Síce sa to nezdá, ale rozdiel medzi centimetrom ľadu na prednom skle a mláčkou vody pod autom spočíva často iba v polohe vozidla. Inými slovami – môžete si vybrať, ako otočiť auto pri príchode domov. Skúste sa zamyslieť a zaparkovať ho čo najviac smerom na východ. Slnko totiž trošku hreje aj cez mraky a ak náhodou na pár minút vykukne, prácu s rozmrazovaním urobí za vás.

Zrkadielko, zrkadielko, kto je na svete najnamrznutejší?

Bočné zrkadlá často totálne odmietajú akýkoľvek nástroj na rozmrazenie, zoškrabanie a očistenie. Aj v tomto prípade máme pre vás jeden tip – lepšia ako šmuhy a prehliadnuté auto pri zmene pruhu na diaľnici, je prevencia. Majte pri sebe dve igelitky alebo dve väčšie vrecúška. Večer ich natiahnite na zrkadlá a je po probléme. Už len aby ste ich pred jazdou zasa nezabudli dať dole, že?

Koberčeky – áno alebo nie?

Nesprávna veľkosť reťazí, prípadne žiadne reťaze, alebo auto v jame plnej ušliapaného snehu a ľadu. Ako z toho vyviaznuť? Názory sú rôzne, popol v aute určite nemáme, ani piesok a ak aj, tak je mokrý, vo vrecúšku zamrzne a nedá sa použiť. Niektorí ,,fajnšmekri“ spolu s Bezpečnosťou cestnej premávky odporúčajú podložiť kolesá koberčekmi z auta. Získa sa tým vraj potrebný záber. Ale sú aj takí, ktorí tvrdia, že koberčeky nepomohli a nakoniec museli volať odťahovú službu.

Tipov a trikov je iste viac, určite sa k nim ešte vrátime. A dajte nám vedieť, ako vám funguje finta s koberčekmi, alebo nejaká iná ,,vymrazená“ vychytávka. Radi ju otestujeme a zverejníme. Mrazu zdar!

Ako poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode

Bicyklovať sa vraj nedá nikdy zabudnúť. S prvou pomocou to však nie je také jednoduché, hoci sú jednotlivé kroky logické a nie je ich veľa. V bežnom živote ich väčšina z nás našťastie často nevyužije, ako sa však hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Keď už k nepríjemnej situácii dôjde, na googlenie na mobile nebýva čas.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Nové auto na leto alebo na balón?

Príroda sa bude pomaly prebúdzať zo zimného spánku a spoločne s ňou aj naša energia a túžby. Na cestách sa s príchodom jari začínajú objavovať aj motorky a nové autá. Patríte k tým, ktorí plánujú obnoviť svoj vozový park?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Elektroautá v zime. Oplatia sa?

Objem ničím nenahradíš; výkon radšej mať, ako potrebovať; nafta patrí do kachieľ... Takto sa skalní vodiči benzínových áut kedysi s dešpektom vyjadrovali o nastupujúcej naftovej alternatíve. Pokrok však nemožno zastaviť a do boja o vodičské srdcia v poslednom čase vstúpil ďalší hráč – elektroauto. Moderný trend hľadania ekologických alternatív mu navyše hrá do kariet, v ktorých už má esá v podobe Elona Muska alebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní teda spaľovacím motorom umieráčik?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať