články

Nehody slávnych: Ako neurobiť rovnakú chybu?

Príbehy o tom, ako lietajú plechy z luxusných cadillacov a lamborghini, a nejaké to poučenie, ako si nepoškriabať lak rovnakým spôsobom aj na svojom (či cudzom) vozovom parku.


Ako rozžialiť raperku

Missy Elliott je americká producentka, speváčka, držiteľka Grammy a raperka (Get Ur Freak On, to je jej slávna vypaľovačka z roku 2001). Missy patrí k ženám s vášňou pre krásne autá, takže jej garáž okupovalo hneď niekoľko lamborghini, trebárs matno biele Lambo Aventador. Na prelome milénia podľahla fialovému modelu s vertikálnym otváraním dverí a nechala si ho od dílera prepraviť z Kalifornie domov do Virginia Beach.

Nádherné Diablo v hodnote skoro tristotisíc eur nenechalo chladným zamestnanca transportnej firmy Josepha Thomasa Johnsona, ktorý ho z bezpečia garáže vzal na krátku, ale rýchlu „vychádzku“. Nelegálny výlet skončil nárazom do stromu. Johnson síce z miesta nehody, ktorá bola iba tri kilometre od centrály firmy utiekol, ale detektívi nešťastného dispečera chytili a ten skončil na tri roky vo väzení. Musel tiež zaplatiť škodu, ktorá bola viac než polovica hodnoty auta.

Poučenie:
Nešoférujte bez dovolenia cudzie Lamborghini, určite nie neprimeranou rýchlosťou, a keď ho už nabúrate, nezdrhnite.

Phelpsov tank pod vplyvom

Byť prekvapenou vodičkou v subtílnej Honde Accord, zatiaľ čo sa na ňu rúti obrie SUV Cadillac Escalade, to znie ako super plán na štvrtkový večer. Je totiž jedno, koľko zlatých medailí z olympiády má človek doma vo vitrínke, pivo hodinu pred jazdou a exspirovaný vodičský preukaz neukecal v roku 2009 pri nehode ani slávny americký plavec Michael Phelps. Treba podotknúť, že ona otrasená vodička Hondy išla na červenú. Nikto našťastie nebol zranený.

Poučenie:
Aj jedno pivo je niekedy až dosť, aby sa o tom písalo, obzvlášť keď má človek smolu na nepozorných spoluúčastníkov premávky. Phelps má dokonca za sebou ešte jednu nehodu pod vplyvom, z roku 2004.

Môžu za to paparazzi

Herečka a detská hviezda Lindsay Lohanová pred rokmi zažívala čosi, čo by sa dalo popísať ako divoké obdobie. Na diaľnici narazila vo vysokej rýchlosti zozadu do kamiónu, čo si odnieslo jej Porsche. Dlho jej nevydržal ani čierny Mercedes, s ktorým unikala pred tuctom sliedičov s fotoaparátmi dovtedy, kým sa vodič pred ňou nerozhodol spomaliť a zaparkovať. Lohanová mala v čase nehody ešte len devätnásť rokov, navyše mala za sebou incident, pri ktorom do nej jeden z fotografov schválne narazil. Ani jedna nehoda jej našťastie nespôsobila vážne zranenia.

Poučenie:
Pred novinármi sa neuteká, zastaví sa a odpovie slušne na otázku. Nehľadiac na okolnosti, sami vodiči sú tí, ktorí sa musia mať na pozore pred vozidlom idúcim pred nimi a udržiavať si bezpečný odstup.

To samo

Ferrari 599 GBT patrí k ikonickým modelom talianskej značky. Krásnu, decentne červenú verziu vlastnil aj superfutbalista, jeden z najlepších hráčov sveta, Cristiano Ronaldo. Fáro za tristotisíc eur však skončilo totálne na odpis v múre neďaleko letiska v Manchestri. Ronaldo tvrdil, že nad autom stratil kontrolu, ale keďže sa nikomu nič nestalo (viezol ďalších spoluhráčov) a nehodu nikto nevidel, celý prípad bol uzavretý bez obvinenia. Chvíľku sa špekulovalo o zlyhaní bŕzd na vozidle, to ale automobilka poprela s tým, že fungovali bezchybne. Je však vidieť, že Taliani majú riskovanie v krvi. Pár rokov po nehode futbalistovi ponúkli na predvádzanie ďalšie vozidlo v ešte vyššej hodnote. Ronaldo má úctyhodný vozový park, v garáži si leští zástupcov snáď všetkých najluxusnejších značiek.

Poučenie:
Primeraná rýchlosť - najmä ak je človek unavený po tréningu, párty alebo po práci - je nutnosť. Obzvlášť ak veziete deti alebo pojašených horkokrvných spoluhráčov...

Formula pána Beana

Možno by ste to do slávneho nešiku, pomýleného Mr. Beana, ktorý sa v seriáli krčí vo vozítku s rýchlosťou 20 km/h, nepovedali. Jeho predstaviteľ, britský herec Rowan Atkinson, sa v civile preháňal vozidlom McLaren F1. Stihol ho dvakrát nabúrať: jedna z týchto nehôd bola najdrahšou britskou poistnou udalosťou na jednom vozidle v histórii. Na mokrej vozovke zišiel Atkinson z cesty a nabúral do značky a stromu. Okrem poraneného ramena našťastie vyviazol bez zranení. Aj napriek záznamu v poisťovni si nakoniec kupec z anglického Brightonu vínové športové autíčko pred tromi rokmi kúpil za osem miliónov libier (vtedy v prepočte asi 10 miliónov eur).

Poučenie:
Mokrá cesta je nebezpečná najmä na jeseň kvôli opadanému lístiu a tiež po dlhom suchu, keď sa na vozovke vytvorí mastný film a kaša z peľu. Oboje je svojou klzkosťou porovnateľné s poľadovicou!

Ako poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode

Bicyklovať sa vraj nedá nikdy zabudnúť. S prvou pomocou to však nie je také jednoduché, hoci sú jednotlivé kroky logické a nie je ich veľa. V bežnom živote ich väčšina z nás našťastie často nevyužije, ako sa však hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Keď už k nepríjemnej situácii dôjde, na googlenie na mobile nebýva čas.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Nové auto na leto alebo na balón?

Príroda sa bude pomaly prebúdzať zo zimného spánku a spoločne s ňou aj naša energia a túžby. Na cestách sa s príchodom jari začínajú objavovať aj motorky a nové autá. Patríte k tým, ktorí plánujú obnoviť svoj vozový park?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Elektroautá v zime. Oplatia sa?

Objem ničím nenahradíš; výkon radšej mať, ako potrebovať; nafta patrí do kachieľ... Takto sa skalní vodiči benzínových áut kedysi s dešpektom vyjadrovali o nastupujúcej naftovej alternatíve. Pokrok však nemožno zastaviť a do boja o vodičské srdcia v poslednom čase vstúpil ďalší hráč – elektroauto. Moderný trend hľadania ekologických alternatív mu navyše hrá do kariet, v ktorých už má esá v podobe Elona Muska alebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní teda spaľovacím motorom umieráčik?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať