články

Sólo jazda na dlhú trať: nepreceniť sa a nezabudnúť na proviant!

Spýtali sme sa vodičov, ktorí sú zvyknutí jazdiť tisíckilometrové trasy, na ich osvedčené fígle a tipy. Ako teda cestu prežiť - a možno si ju aj trochu užiť?


Koľko kilometrov sa dá bezpečne prejsť na jeden záťah?

Na to sa nedá spoľahlivo a presne odpovedať, môže ísť o 700 kilometrov alebo aj 1 400. Faktorov, na ktorých záleží, je veľa. Patrí medzi ne typ auta, v ktorom idete, vaše skúsenosti so šoférovaním, vek, trasa, hustota premávky, to, či ide o pracovnú cestu alebo cestu na dovolenku a či idete sami, alebo veziete niekoho ďalšieho. „Keď sa ide cez víkend v noci po nemeckej diaľnici, je to niečo úplne iné ako počas pracovného dňa. Najlepšia cesta bola podľa mňa na Silvestra. Cesty takmer bez áut, počasie prialo a tých 1 400 km som zvládol za 11 hodín aj s nutnými prestávkami,“ hovorí Ján, ktorý pravidelne jazdí zo Švajčiarska na Slovensko.

Pozor na začiatočnícke chyby

Nepreceňujte svoje sily. Ak cítite, že na vás ide únava, zdriemnite si na benzínke. Pasca menom „už som skoro tam, to dám“ je celkom nebezpečná a posledné kilometre zradné. Jazda by mala byť bezpečná, ohľaduplná, predvídateľná a hlavne vykonaná v pokoji a s rozumom. „Musíte byť - ako sa hovorí - furt v strehu. Človek naozaj nikdy nevie, kedy sa môže prihodiť nejaká nepríjemnosť, a nemusí sa stať ani byť jeho vinou. Preto vždy opatrne, či už idete na krátku vzdialenosť alebo veľmi ďaleko,“ radí Michal, ktorý zas často pendluje autom medzi Beneluxom a Bratislavou.

Ako sa pripraviť na cestu? Jedlo, pitie, plán cesty...

Ľahké jedlo a dostatok pitia je základ, najmä v lete. Profíci radia, aby ste sa vykašľali na fast food po ceste. Dávajte si ľahké snacky, ideálne ovocie. Niekto napríklad preferuje mrkvu a mandle. Dopredu si vytypujte zastávky po trase, obľúbené odpočívadlá a ako dlho sa na nich zdržíte. Frekvenciu zastávok však prispôsobte svojmu pocitu a únave.

Dnes už za vás síce väčšinu trasy vymyslí navigácia, ale aj tak si cestu prejdite na mape dopredu, aspoň zhruba. Nie je nič horšie, než blúdiť v maďarských poliach alebo sa snažiť vymotať späť na diaľnicu, nedajbože za cenu porušenia cestných pravidiel („veď čiara predsa nie je múr!“).

Skúste sa počas jazdy nestresovať, nesľubujte nereálne príchody. Ak budete očami neustále pokukovať na hodinky a ponáhľať sa, veľmi vám to k pohode za volantom neprispeje. Pred cestou si skontrolujte a overte funkčnosť všetkých nabíjačiek - na telefón alebo navigáciu, pokiaľ ju nemáte integrovanú. Niet väčšieho stresu, než keď ČOMUKOĽVEK zabliká posledný červený pásik batérie.

Ako si v aute pri dlhom sedení nezničiť chrbát alebo kolená?

Prispôsobte pred jazdou sedadlo vašej postave, aby ste si zbytočne „neškrtili“ krvný obeh. Nohy majte na pedáloch v príjemnom uhle. Nie príliš prepnuté ani skrčené. Ak sa príliš natlačíte na volant, budú vás za chvíľu bolieť ramená. Vezmite si pohodlné oblečenie a nezabudnite na slnečné okuliare. V kabíne sa musíte cítiť príjemne: pravidelne otvárajte okienko a doprajte si závan čerstvého vzduchu, z času na čas si na benzínke urobte krátku rozcvičku.

„Raz som išiel trasu z Toskánska do Prahy, vyše tisíc kilometrov, na jeden záťah, len s krátkymi pauzami. Nerád na to spomínam, pred koncom cesty som zaspával a len tak-tak dorazil do cieľa,“ krúti hlavou nad vlastnou školácku chybou Michal. Poslednou záchranou na prebratie je podľa neho práve studený vzduch prúdiaci z okienka. Pri takomto vyčerpaní vám ale nepomôže nič, tak sa radšej nakrátko „vypnite“ na parkovisku.

A nezaspať ...

„Ku koncu dlhej trasy, napríklad pri dojazde v noci, je vhodné viesť s niekým ľahkú konverzáciu, aby ste zostali v strehu. A nemyslím rušivú či odvádzajúcu pozornosť, čiže žiadne hádky. Ak sa na to človek necíti, každopádne by nemal ísť ďalej,“ upozorňuje Ján. Vyspovedali sme aj Janu, ktorá autom premáva z Francúzska do Brna. Tá pri jazde cez Nemecko volí vtipný hudobný podmaz: „Moja obľúbená hudba sú nemecké dychovky. Slušne to nabudí. Rádio ale hneď, ako prejdeme hranicu do Česka, vypínam, pretože potom už sa to samozrejme nedá počúvať,“ smeje sa vodička.

Humor je všeobecne dobrým tipom, ako zostať bdelí. Takže stavte na vtipnú audioknihu, napríklad na niektorú z hier Divadla Járy Cimrmana alebo dialógy Satinského s Lasicom. Skvelým všeobecným tipom sú zaujímavé podcasty.

Najnebezpečnejší na náhly spánok je však paradoxne popoludňajší čas medzi jednou a treťou hodinou, kedy ľuďom klesá pozornosť aj teplota a sú „zrelí na šlofíka“. To isté platí aj o čase medzi polnocou a šiestou hodinou rannou. Na bdelosť pomáha aj žuvačka, ideálne bez cukru.

Bonus: zopár profi tipov na záver

„Cesta po určitých častiach Slovenska, ale aj okolitých krajín je stále všeobecne adrenalínový zážitok. Kombinácia stredoeurópskej horkokrvnej nátury a rozkopané, niekedy neprehľadne označené cesty, kde sa vodič ocitne prvýkrát a nepozná to tam, vedia skomplikovať jazdu. Životunebezpečné nehoráznosti typu rozostavaný most za nečitateľným označením - respektíve za čitateľným, len keby práve nenasnežilo, tiež môžu nepríjemne prekvapiť. A k tomu kamióny zo všetkých kútov východnej Európy,“ vypočítava Ján.

„Najväčší nápor kilometrov som zažila na ceste po USA. Aj s cestou na letisko do Nemecka to dalo celkom 5 800 km za 14 dní. Cesty v Nemecku sú super, ale jazdí tam príliš veľa áut a v špičkách sú skoro vždy zapchaté diaľnice. Zato cesty v USA sú perfektne značené. Zúženia a pod. sú hlásené niekoľko km vopred a vodiči sú disciplinovaní,“ spomína Jana.

„Niekde som nedávno čítal, že všade vo svete sú za blbca tí, čo rýchlosť nedodržiavajú. No a u nás na Slovensku naopak tí, čo ju dodržiavajú... Myslím, že to celkom sedí,“ uzatvára s povzdychom Michal.

Už viete, aké automobilové novinky prinesie rok 2020?

Rok 2019 sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Za mesiac a pol si budeme pochutnávať na zemiakovom šaláte, ktorý sem tam preložíme riadnou dávkou lineckého, a nedočkavo sa tešiť na stromček s darčekmi, ktoré nám toho roku prinesie Ježiško. Niekto dostane ponožky iný nové spotrebiče alebo aj nového štvorkolesového miláčika.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Šoférovanie v extrémnom počasí

Tipy ako pripraviť auto na zimu už máte. Ale viete ako sa zachovať, keď vás v jesenných dňoch zastihne prudký dážď alebo snehová kalamita? Nemusíte sa skrývať v bezpečí domova a celú zimu žiť zo zásob. Stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami bezpečnej jazdy.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Zažmurkala na vás kontrolka?

Asi to poznáte. Piatok, koniec nekonečného pracovného týždňa, vlečie sa každá minúta a pracovné problémy nemajú konca kraja. Už sa neviete dočkať chvíle, keď pracovný blázinec vymeníte sa božský pokoj ďaleko od mestského hurhaja. Až to konečne príde. Všetko pripravené na načerpanie psychickej pohody, auto naložené, štartér síce trocha hapruje, ale chvalabohu, nakoniec sa chytí, paráda. Nemala by náhodou tá kontrolka s obrázkom vrtuľníka po štarte zhasnúť?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať