články

Bezpečne, aj keď sedíte v aute tretíkrát v živote

Moderné autá sú čoraz múdrejšie a jazdia skoro samé. Ten hlavný mozog, ktorý by však jazdu mal mať pod kontrolou, sa stále nachádza medzi volantom a sedačkou. Mozog, ktorý by nemal pred konaním popíjať, tíšiť nervozitu rozličnými pilulkami, spať predošlú noc len 35 minút alebo šoférovať v afekte. Ako predísť vystreleným airbagom v aute (alebo niečomu horšiemu)? A to najmä ak ste sa s novým fárom ešte celkom neskamarátili?


Penny, svieti ti kontrolka motora

Na žiariace svetielka na palubnej doske poukazoval Sheldon v Teórii veľkého tresku a ani my by sme ich nemali ignorovať. Alebo ešte z inej klasiky. Skrátka, či svetlá svietia, stierače stierajú a ostrekovače striekajú. Ale vážne - nie je od veci si pred cestou auto obísť, či všetko bliká a svieti tak, ako má. V skutočnosti je to dokonca povinnosť, a to nielen raz za čas kvôli STK.

* Máte dosť nafty / benzínu? Nenechávajte tankovanie na poslednú chvíľu (oceníte to v zápche, najmä v zime). Doplňte aj zásoby náplne do ostrekovačov.

* Čo zrkadlá? Sú zarovnané? Vidíte z auta dobre boky vozidla a máte rozhľad na všetky smery? Pozor na slepé uhly. Požiadajte kamaráta, aby sa postavil na niektoré body po pravej strane vozidla, zatiaľ čo sedíte na vodičovom mieste. Uvidíte, že ho občas neuvidíte.

* Narovnajte si sedačku: mala by byť dostatočne vysoko, aby ste videli na celú kapotu auta. Počas jazdy sú kolená pohodlne pokrčené, takže vás po sto metroch nechytí kŕč do pravej nohy z plynového pedála. Operadlo drží vzpriamene chrbát aj ramená a sedadlo podopiera rovnomerne zadok i stehná.

* Prispôsobte si bezpečnostný pás posunom jeho úchytu nahor alebo nadol (nájdete vedľa dverí, tam, kde pás končí), aby vám sedel na ramene a viedol zhruba uprostred kľúčnej kosti. Nie cez krk, ani tak, aby schádzal až pod rameno. Spodok pásu by mal viesť dole smerom cez panvu, nie cez brucho.

* Prispôsobte si volant. Väčšina vozidiel umožňuje jeho pohyb nielen hore dole, ale aj dopredu a dozadu. Páčku nájdete pod volantom. Klasická odporúčaná pozícia rúk je na „deviatich a troch hodinách“, lakte mierne pokrčené.

Ostatní vodiči, potenciálne nebezpečenstvo

Keď šoférujeme auto, má tomu patriť sto percent našej pozornosti. Nepozorné konanie sa delí na tri druhy: vizuálne - nepozeráte na cestu, manuálne - nemáte obe ruky na volante alebo kognitívne - keď ste myšlienkami inde.

* Nie je od veci sa pred jazdou najesť a napiť a nehľadať počas jazdy fľašu s minerálkou na podlahe. Všetko, čo by ste mohli počas jazdy potrebovať, si umiestnite po ruke.

* Stále omieľaný základ, ktorý väčšina z nás nedodržiava, je: za jazdy sa netelefonuje, nepíšu sa esemesky a nie je ani dobrý nápad nahrávať sa pri spievaní na telefón, či maľovať sa. Nežeňte to ani veľmi rýchlo, ani príliš pomaly (víkendového vodiča spoznáte najmä podľa rýchlosti jeho jazdy, v obci i mimo nej 70 km/h).

* Vaša jazda by mala byť skôr defenzívna než agresívna. Kto je defenzívny vodič? Ten, ktorý v zápche udrží pokojnú hlavu a nejazdí divoko z pruhu do pruhu. Predvídajte u ostatných vodičov aj nečakané. Sami buďte predvídateľní: najprv smerovku, až potom vybočte z pruhu.

* Ideálne je nechať si minimálne dvojsekundový odstup a počas zlého počasia štvorsekundový. Takisto v noci. Za dve sekundy prejdeme pri diaľničnej rýchlosti vzdialenosť 72 metrov, teda dĺžku asi 18 vozidiel.

* Choďte len tak rýchlo, aby ste zvládli zastaviť na vzdialenosť, na ktorú vidíte. Napríklad, ak je hmla. Pripomienka o rozhľade platí aj vo chvíli, keď parkujete napríklad na sídlisku. Počítajte s tým, že spomedzi áut môže kedykoľvek vybehnúť dieťa alebo napríklad pes.

* Buďte extra v strehu, ak sa blíži obdobie jeleňov v ruji. To znamená najmä september, ale aj týždne koncom augusta a na začiatku októbra. Zrážka auta so zverou hrozí najmä na jeseň. Ak idete pozdĺž lesa, kde nie sú zvodidlá alebo plot, sledujte aj krajnicu, či neuvidíte svietiace pohľady lesknúcich sa z očí z krovia. Už to je dosť strašidelné, nieto ešte nejakú chudinku srnku zraziť. Ak vám pri núdzovom brzdení a manévrovaní volantom vyjde čas, zatrúbte klaksónom. Zviera sa trúby zľakne viac než svetiel, ktoré ju naopak môžu „hypnotizovať“.

* Za dažďa jazdite ako pri snežení, pri snežení ako počas poľadovice a keď je poľadovica, zostaňte radšej doma. Obzvlášť v zime, keď to všade kĺže, sa oplatí zaobchádzať s brzdou aj plynom naozaj jemne.

Deti na ceste

A teraz ešte k tomu, čomu je potrebné venovať špeciálnu pozornosť. Deťom vo vozidle.

* Podľa veku sedia vždy v adekvátnej autosedačke a to tak ďaleko od seba, aby sa nemohli biť. A ideálne ani veľmi jačať, pretože hluk v aute rozptyľuje. Čo tak pustiť z rádia audiorozprávku?

* Dopredu si naplánujte, kedy a kde budete mať prestávky na cikanie, pitie a desiatu. Prípadne na telefonovanie. Cestu si dobre naplánujte, či už idete s deťmi alebo bez nich.

* Pripravte si aspoň niečo malé pod zub a pitie so sebou pre prípad, že sa niekde zaseknete. V zime prihoďte do kufra aj deku a teplé oblečenie.

* Prázdne sedačky, ak neveziete detského pasažiera, zaistite pásom. A to platí aj o inom náklade. Ťažké veci nevozte voľne na zadnej sedačke. V niektorých krajinách, napríklad v Rakúsku, za to hrozí aj pokuta. Pri čelnom náraze totiž môžu letieť kabínou rýchlosťou aj vyše sto kilometrov za hodinu...

Autom na hory s boxom a bez bundy

Hurá, ide sa na hory! Stačí zavrieť oči a úplne cítite horské slniečko, prašan na tvári a vôňu bombardina z bufetu pod svahom. Najskôr sa tam však musíte dostať, resp. naložiť auto, čo často pripomína legendárnu hru Tetris.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Pozor na pokuty v zahraničí!

Prichádzajú jarné prázdniny. Najčastejšie skloňované slovné spojenie posledných dní. Nočná mora vodičov cestujúcich do zahraničia, splnený sen obyvateľov miest. Na jednej strane nekončiace kolóny, na druhej mestá „duchov“.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Už viete, aké automobilové novinky prinesie rok 2020?

Rok 2019 sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Za mesiac a pol si budeme pochutnávať na zemiakovom šaláte, ktorý sem tam preložíme riadnou dávkou lineckého, a nedočkavo sa tešiť na stromček s darčekmi, ktoré nám toho roku prinesie Ježiško. Niekto dostane ponožky iný nové spotrebiče alebo aj nového štvorkolesového miláčika.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať