články

Ako dokáže hudba ovplyvniť vaše správanie za volantom?

Mnohí vodiči si bez nej nevedia cestu kamkoľvek ani predstaviť, kopa z nich sa práve kvôli nej za volant vyslovene teší. Reč je o hudbe, za prítomnosti ktorej na štyroch kolesách hltáte kilometre, ani neviete ako. Mohla by ale táto zdanlivo nevinná radosť pôsobiť negatívne na vaše vodičské schopnosti, či dokonca aj zdravie?


Zo štúdie, ktorú v roku 2013 vykonali výskumníci z londýnskej Metropolitan University, vyplynulo, že rozhodne môže. Vodiči zapojení do štúdie dostali niekoľko rôznych playlistov rozdelených podľa typu hudby a úlohu najazdiť v ich sprievode 500 míľ (804 kilometrov). Počas ciest im vedci monitorovali ich srdcovú činnosť, vodičské schopnosti a zmeny v ich správaní za volantom.

Kopírovať srdce

Ukázalo sa, že najlepšie tempo pre bezpečnú jazdu je to, ktoré je rovnako rýchle ako tlkot ľudského srdca. Teda asi 60 až 80 úderov za minútu. Rýchlejšie tempo totiž ovplyvňuje srdcovú činnosť a zdvíha tep a tlak, najmä ak je taká hudba pustená nahlas. Takéto skladby odvádzajú vodičovu pozornosť od cesty a vedú k tomu, že sa vodič snaží prispôsobiť rýchlosť jazdy tak, aby „lícovala“ s rýchlosťou piesne.

Ženy vs. muži

Zaujímavé bolo tiež to, aký vplyv mali rôzne žánre na ženy a na mužov. Hip hop síce viedol k väčšej agresivite u oboch pohlaví, lenže na ženy mal ďaleko silnejší vplyv. Pod jeho vplyvom brzdili ostrejšie a na plyn šliapali prudšie než muži, ktorí počúvali rovnakú hudbu. Tanečná hudba privádzala ženy k vyšším rýchlostiam, kým u mužov k tomu istému viedlo počúvanie heavy metalu. Najväčším prekvapením však bolo, že obe pohlavia šoférovali pod vplyvom klasickej hudby omnoho nevyspytateľnejšie než pri počúvaní akéhokoľvek iného žánru.

Takže, keď vám nabudúce niekto povie, aby ste si do auta vzali niečo „kultivovanejšie" alebo „noblesnejšie“, dajte im prečítať tento článok a pustite si radšej niečo od Justina Timberlakea – ak vás teda neprivádza do šialenstva práve tento interpret. To by za to nestálo.

Tu je zopár ďalších príkladov „bezpečných“ piesní:

Norah Jones – Come Away With Me

Travie McCoy feat. Bruno Mars – Billionaire

Jason Mraz – I’m Yours

Coldplay – The Scientist

Elton John – Tiny Dancer

Justin Timberlake – Cry Me a River

Aerosmith – I Don’t Want to Miss a Thing

Radiohead – Karma Police

S Club 7 – Never Had a Dream Come True

Bon Iver – Skinny Love

Ako poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode

Bicyklovať sa vraj nedá nikdy zabudnúť. S prvou pomocou to však nie je také jednoduché, hoci sú jednotlivé kroky logické a nie je ich veľa. V bežnom živote ich väčšina z nás našťastie často nevyužije, ako sa však hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Keď už k nepríjemnej situácii dôjde, na googlenie na mobile nebýva čas.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Nové auto na leto alebo na balón?

Príroda sa bude pomaly prebúdzať zo zimného spánku a spoločne s ňou aj naša energia a túžby. Na cestách sa s príchodom jari začínajú objavovať aj motorky a nové autá. Patríte k tým, ktorí plánujú obnoviť svoj vozový park?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Elektroautá v zime. Oplatia sa?

Objem ničím nenahradíš; výkon radšej mať, ako potrebovať; nafta patrí do kachieľ... Takto sa skalní vodiči benzínových áut kedysi s dešpektom vyjadrovali o nastupujúcej naftovej alternatíve. Pokrok však nemožno zastaviť a do boja o vodičské srdcia v poslednom čase vstúpil ďalší hráč – elektroauto. Moderný trend hľadania ekologických alternatív mu navyše hrá do kariet, v ktorých už má esá v podobe Elona Muska alebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní teda spaľovacím motorom umieráčik?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať