články

Ako dokáže hudba ovplyvniť vaše správanie za volantom?

Mnohí vodiči si bez nej nevedia cestu kamkoľvek ani predstaviť, kopa z nich sa práve kvôli nej za volant vyslovene teší. Reč je o hudbe, za prítomnosti ktorej na štyroch kolesách hltáte kilometre, ani neviete ako. Mohla by ale táto zdanlivo nevinná radosť pôsobiť negatívne na vaše vodičské schopnosti, či dokonca aj zdravie?


Zo štúdie, ktorú v roku 2013 vykonali výskumníci z londýnskej Metropolitan University, vyplynulo, že rozhodne môže. Vodiči zapojení do štúdie dostali niekoľko rôznych playlistov rozdelených podľa typu hudby a úlohu najazdiť v ich sprievode 500 míľ (804 kilometrov). Počas ciest im vedci monitorovali ich srdcovú činnosť, vodičské schopnosti a zmeny v ich správaní za volantom.

Kopírovať srdce

Ukázalo sa, že najlepšie tempo pre bezpečnú jazdu je to, ktoré je rovnako rýchle ako tlkot ľudského srdca. Teda asi 60 až 80 úderov za minútu. Rýchlejšie tempo totiž ovplyvňuje srdcovú činnosť a zdvíha tep a tlak, najmä ak je taká hudba pustená nahlas. Takéto skladby odvádzajú vodičovu pozornosť od cesty a vedú k tomu, že sa vodič snaží prispôsobiť rýchlosť jazdy tak, aby „lícovala“ s rýchlosťou piesne.

Ženy vs. muži

Zaujímavé bolo tiež to, aký vplyv mali rôzne žánre na ženy a na mužov. Hip hop síce viedol k väčšej agresivite u oboch pohlaví, lenže na ženy mal ďaleko silnejší vplyv. Pod jeho vplyvom brzdili ostrejšie a na plyn šliapali prudšie než muži, ktorí počúvali rovnakú hudbu. Tanečná hudba privádzala ženy k vyšším rýchlostiam, kým u mužov k tomu istému viedlo počúvanie heavy metalu. Najväčším prekvapením však bolo, že obe pohlavia šoférovali pod vplyvom klasickej hudby omnoho nevyspytateľnejšie než pri počúvaní akéhokoľvek iného žánru.

Takže, keď vám nabudúce niekto povie, aby ste si do auta vzali niečo „kultivovanejšie" alebo „noblesnejšie“, dajte im prečítať tento článok a pustite si radšej niečo od Justina Timberlakea – ak vás teda neprivádza do šialenstva práve tento interpret. To by za to nestálo.

Tu je zopár ďalších príkladov „bezpečných“ piesní:

Norah Jones – Come Away With Me

Travie McCoy feat. Bruno Mars – Billionaire

Jason Mraz – I’m Yours

Coldplay – The Scientist

Elton John – Tiny Dancer

Justin Timberlake – Cry Me a River

Aerosmith – I Don’t Want to Miss a Thing

Radiohead – Karma Police

S Club 7 – Never Had a Dream Come True

Bon Iver – Skinny Love

Pripravte svoje auto na dlhú zimu

Prvý jesenný deň už máme za sebou a pomaly vyťahujeme zimné kožuchy. Ani sa nenazdáme a budeme v rámci rannej rozcvičky oškrabávať našich štvorkolesových tátošov. Prichádza obdobie studených rán a dlhých večerov, keď by sme najradšej ani nos von nevystrčili, a aj naše autíčka čaká obmena výbavy. Nie ste si istí, ako správne prichystať svoje vozidlo na zimu? Prinášame vám pár rád, ktoré vám ušetria zbytočné starosti.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Hurá domov!

Poznáte to, skončila vám dlho očakávaná dovolenka a vám sa (ne)chce ísť domov. Na jednej strane ste smutní, že si budete váľať šunky maximálne na pracovnej stoličke, na druhej strane sa tešíte na pokoj domova a vlastnú posteľ. Tak sa snažíte ísť hlava nehlava, sedíte prikovaní za volantom a bezmyšlienkovite sledujete ubiehajúce jazdné pruhy a dúfate, že tých dvanásť hodín na ceste bude čo najskôr za vami. Veríte, že máte všetko pod kontrolou a nič sa vám nemôže stať. Bohužiaľ, vaše auto nestráži anjel strážny a bezpečný návrat záleží len na vás. Pre istotu a celkovú pohodu vám prinášame zopár tipov pre bezpečnú jazdu, vďaka ktorým sa môžete vyhnúť nešťastným a častokrát zbytočným zrážkam.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Čaká vás dlhá cesta autom? Týchto 6 vychytávok vám ju spríjemní

Idete na výlet, do Chorvátska, Talianska či na Šumavu? Vieme, ako si zaistíte pohodlie kedykoľvek a kdekoľvek. Určite každý z vlastnej skúsenosti vie, aké úmorné môže byť cestovanie autom, najmä počas horúcich letných dní. Možno vám pár praktických vychytávok príde práve vhod.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať