články

Ako dokáže hudba ovplyvniť vaše správanie za volantom?

Mnohí vodiči si bez nej nevedia cestu kamkoľvek ani predstaviť, kopa z nich sa práve kvôli nej za volant vyslovene teší. Reč je o hudbe, za prítomnosti ktorej na štyroch kolesách hltáte kilometre, ani neviete ako. Mohla by ale táto zdanlivo nevinná radosť pôsobiť negatívne na vaše vodičské schopnosti, či dokonca aj zdravie?


Zo štúdie, ktorú v roku 2013 vykonali výskumníci z londýnskej Metropolitan University, vyplynulo, že rozhodne môže. Vodiči zapojení do štúdie dostali niekoľko rôznych playlistov rozdelených podľa typu hudby a úlohu najazdiť v ich sprievode 500 míľ (804 kilometrov). Počas ciest im vedci monitorovali ich srdcovú činnosť, vodičské schopnosti a zmeny v ich správaní za volantom.

Kopírovať srdce

Ukázalo sa, že najlepšie tempo pre bezpečnú jazdu je to, ktoré je rovnako rýchle ako tlkot ľudského srdca. Teda asi 60 až 80 úderov za minútu. Rýchlejšie tempo totiž ovplyvňuje srdcovú činnosť a zdvíha tep a tlak, najmä ak je taká hudba pustená nahlas. Takéto skladby odvádzajú vodičovu pozornosť od cesty a vedú k tomu, že sa vodič snaží prispôsobiť rýchlosť jazdy tak, aby „lícovala“ s rýchlosťou piesne.

Ženy vs. muži

Zaujímavé bolo tiež to, aký vplyv mali rôzne žánre na ženy a na mužov. Hip hop síce viedol k väčšej agresivite u oboch pohlaví, lenže na ženy mal ďaleko silnejší vplyv. Pod jeho vplyvom brzdili ostrejšie a na plyn šliapali prudšie než muži, ktorí počúvali rovnakú hudbu. Tanečná hudba privádzala ženy k vyšším rýchlostiam, kým u mužov k tomu istému viedlo počúvanie heavy metalu. Najväčším prekvapením však bolo, že obe pohlavia šoférovali pod vplyvom klasickej hudby omnoho nevyspytateľnejšie než pri počúvaní akéhokoľvek iného žánru.

Takže, keď vám nabudúce niekto povie, aby ste si do auta vzali niečo „kultivovanejšie" alebo „noblesnejšie“, dajte im prečítať tento článok a pustite si radšej niečo od Justina Timberlakea – ak vás teda neprivádza do šialenstva práve tento interpret. To by za to nestálo.

Tu je zopár ďalších príkladov „bezpečných“ piesní:

Norah Jones – Come Away With Me

Travie McCoy feat. Bruno Mars – Billionaire

Jason Mraz – I’m Yours

Coldplay – The Scientist

Elton John – Tiny Dancer

Justin Timberlake – Cry Me a River

Aerosmith – I Don’t Want to Miss a Thing

Radiohead – Karma Police

S Club 7 – Never Had a Dream Come True

Bon Iver – Skinny Love

Už viete, aké automobilové novinky prinesie rok 2020?

Rok 2019 sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Za mesiac a pol si budeme pochutnávať na zemiakovom šaláte, ktorý sem tam preložíme riadnou dávkou lineckého, a nedočkavo sa tešiť na stromček s darčekmi, ktoré nám toho roku prinesie Ježiško. Niekto dostane ponožky iný nové spotrebiče alebo aj nového štvorkolesového miláčika.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Šoférovanie v extrémnom počasí

Tipy ako pripraviť auto na zimu už máte. Ale viete ako sa zachovať, keď vás v jesenných dňoch zastihne prudký dážď alebo snehová kalamita? Nemusíte sa skrývať v bezpečí domova a celú zimu žiť zo zásob. Stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami bezpečnej jazdy.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Zažmurkala na vás kontrolka?

Asi to poznáte. Piatok, koniec nekonečného pracovného týždňa, vlečie sa každá minúta a pracovné problémy nemajú konca kraja. Už sa neviete dočkať chvíle, keď pracovný blázinec vymeníte sa božský pokoj ďaleko od mestského hurhaja. Až to konečne príde. Všetko pripravené na načerpanie psychickej pohody, auto naložené, štartér síce trocha hapruje, ale chvalabohu, nakoniec sa chytí, paráda. Nemala by náhodou tá kontrolka s obrázkom vrtuľníka po štarte zhasnúť?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať