články

Viete, ako sa správať pri dopravnej nehode?

Články o tom, čo robiť pri dopravnej nehode, by sa dali prehadzovať vidlami. Keď príde na lámanie chleba, často sa ukáže, že veľa ľudí vôbec nevie, čo a ako. Väčšina z nás totiž nepočíta s tým, že by sa niekedy mohla stať účastníkom dopravnej nehody, a to je pochopiteľné. Na druhej strane, ak existuje v živote situácia, kedy sa naozaj oplatí byť pripravený namiesto prekvapený, je to práve okamih dopravnej nehody a najmä, ak je vážnejšia. Preto si dnes túto dôležitú látku trochu zopakujeme.


V roku 2017 polícia vyšetrovala viac ako 10 000 dopravných nehôd. Ak počítame, že nás je v Slovenskej republike päť a pol milióna, približne každý päťstý občan sa k nehode priplietol alebo ju zavinil. Každý rok. A to pritom polícia drobné nehody do čísel nepočíta. Takže s každým novým rokom prichádza aj nové riziko, že sa medzi percento tých, ktorí majú smolu, dostanete. A nemusíte nutne sedieť za volantom, účastníkom nehody sa môžete stať aj ako cyklista alebo chodec.

Rýchlejšie, než by si povedal „pozor!“

Vodič pred vami dupol na brzdu alebo niekto niekomu nedal prednosť. Plechy vašich áut sa do seba zahryzli ako teenageri, keď konečne zhasnú v kine. Prvé, čo by ste mali urobiť, je vypnúť motor a rozsvietiť výstražné svetlá (normálny človek im hovorí tlačidlo-trojuholník alebo „štyri blikačky“). Ak ale cítite benzín alebo naftu, nechajte ich radšej zhasnuté. Hneď potom sa pozrite, či sú vaši spolucestujúci v poriadku, oblečte si reflexné vesty a opustite vozidlo. Spolucestujúcich nasmerujte mimo vozovku do bezpečia, ideálne za zvodidlá (pozor ale, či nie ste práve na moste).

Niečo je vo vzduchu

Na sekundu sa zastavte - cítite benzín alebo naftu? V takom prípade volajte rovno hasičov. Ak auto dokonca horí alebo tlie, vyžeňte všetkých ďaleko od neho, zranených vytiahnite von. V tomto prípade totiž pravidlo, že so zraneným sa nemá hýbať, neplatí. Ľahko by sa totiž mohol premeniť na uhlík.

Ako je to s tým trojuholníkom?

Vyhrabte z kufra trojuholník a označte miesto nehody. V autoškole sme sa učili, že má stáť aspoň 50 metrov od miesta nehody, na diaľnici dokonca 100 metrov. Vždy ale premýšľajte o tom, čo a prečo robíte. Zmysel trojuholníka spočíva v tom, aby varoval ostatných vodičov a nie v tom, aby dal za pravdu poučke z autoškoly. Nemá cenu dodržiavať predpis päťdesiatich metrov, keď sa nehoda stane 40 metrov od križovatky, kde sa cesty v tvare V zlievajú do miesta nehody.

Kedy volať políciu

Pre rozbitú smerovku políciu volať nemusíte. Stačí vyplniť formulár Správa o nehode, ktorý by ste (povinne) mali mať niekde v aute. Nezabudnite ani na fotografie, ktoré dobre zdokumentujú, čo sa stalo. Vytočiť číslo 158 je nutné len v prípade, že sú na mieste zranení, váš odhad škody prevyšuje 3 990 eur, nie ste s druhým účastníkom nehody zajedno v tom, kto ju zavinil, prípadne vinník z miesta ušiel, alebo ak nie ste schopní obnoviť plynulosť premávky. Posledným prípadom, kedy sa privolaniu polície nevyhnete, je poškodenie majetku niekoho tretieho. Napríklad ak si zrážku dvoch vozidiel odnieslo aj iné zaparkované auto.

BOXÍK NA TÉMU TIESŇOVÁ LINKA

Volajte rovno čísla 150, 155 alebo 158 namiesto tiesňovej linky 112, ktorá slúži len ako spojovateľka na záchranku, hasičov a políciu. Užitočná je v prípade, že nemáte signál, ste cudzinec či v zahraničí a iné číslo nepoznáte, alebo keď je váš mobil bez SIM karty.

Kedy je potrebný doktor

Keď si splníte blikačkovú povinnosť, zistite, či je niekto zranený. Ak áno, začnite telefonátom na záchranku a až potom sa pokúste o prvú pomoc (pozor, jej neposkytnutie je trestný čin). Ako má správny telefonát vyzerať?

  • Predstavte sa a povedzte, odkiaľ voláte - ideálne je samozrejme vedieť číslo cesty, smer, v ktorom idete, a kilometer. Stačí aspoň posledná odbočka, dedina, križovatka alebo typická budova (napríklad „pri kostole v Hornej Dolnej“).
  • Opíšte, čo sa stalo, a ak je to potrebné, poskytnite zraneným prvú pomoc v súlade s radami operátora záchranky.
  • Čakajte na príjazd sanitky a hlavne zostaňte na príjme! Je možné, že vám budú z dispečingu volať späť.

Najlepšia nehoda je žiadna nehoda

Riziko, že sa k nehode primotáte, sa odstrániť bohužiaľ nedá. To, ako vysoké bude, ale ovplyvniť môžete! Napríklad tým, že sa vyvarujete 7 najväčších zlozvykov vodičov.

Už viete, aké automobilové novinky prinesie rok 2020?

Rok 2019 sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Za mesiac a pol si budeme pochutnávať na zemiakovom šaláte, ktorý sem tam preložíme riadnou dávkou lineckého, a nedočkavo sa tešiť na stromček s darčekmi, ktoré nám toho roku prinesie Ježiško. Niekto dostane ponožky iný nové spotrebiče alebo aj nového štvorkolesového miláčika.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Šoférovanie v extrémnom počasí

Tipy ako pripraviť auto na zimu už máte. Ale viete ako sa zachovať, keď vás v jesenných dňoch zastihne prudký dážď alebo snehová kalamita? Nemusíte sa skrývať v bezpečí domova a celú zimu žiť zo zásob. Stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami bezpečnej jazdy.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Zažmurkala na vás kontrolka?

Asi to poznáte. Piatok, koniec nekonečného pracovného týždňa, vlečie sa každá minúta a pracovné problémy nemajú konca kraja. Už sa neviete dočkať chvíle, keď pracovný blázinec vymeníte sa božský pokoj ďaleko od mestského hurhaja. Až to konečne príde. Všetko pripravené na načerpanie psychickej pohody, auto naložené, štartér síce trocha hapruje, ale chvalabohu, nakoniec sa chytí, paráda. Nemala by náhodou tá kontrolka s obrázkom vrtuľníka po štarte zhasnúť?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať