články

Viete, ako sa správať pri dopravnej nehode?

Články o tom, čo robiť pri dopravnej nehode, by sa dali prehadzovať vidlami. Keď príde na lámanie chleba, často sa ukáže, že veľa ľudí vôbec nevie, čo a ako. Väčšina z nás totiž nepočíta s tým, že by sa niekedy mohla stať účastníkom dopravnej nehody, a to je pochopiteľné. Na druhej strane, ak existuje v živote situácia, kedy sa naozaj oplatí byť pripravený namiesto prekvapený, je to práve okamih dopravnej nehody a najmä, ak je vážnejšia. Preto si dnes túto dôležitú látku trochu zopakujeme.


V roku 2017 polícia vyšetrovala viac ako 10 000 dopravných nehôd. Ak počítame, že nás je v Slovenskej republike päť a pol milióna, približne každý päťstý občan sa k nehode priplietol alebo ju zavinil. Každý rok. A to pritom polícia drobné nehody do čísel nepočíta. Takže s každým novým rokom prichádza aj nové riziko, že sa medzi percento tých, ktorí majú smolu, dostanete. A nemusíte nutne sedieť za volantom, účastníkom nehody sa môžete stať aj ako cyklista alebo chodec.

Rýchlejšie, než by si povedal „pozor!“

Vodič pred vami dupol na brzdu alebo niekto niekomu nedal prednosť. Plechy vašich áut sa do seba zahryzli ako teenageri, keď konečne zhasnú v kine. Prvé, čo by ste mali urobiť, je vypnúť motor a rozsvietiť výstražné svetlá (normálny človek im hovorí tlačidlo-trojuholník alebo „štyri blikačky“). Ak ale cítite benzín alebo naftu, nechajte ich radšej zhasnuté. Hneď potom sa pozrite, či sú vaši spolucestujúci v poriadku, oblečte si reflexné vesty a opustite vozidlo. Spolucestujúcich nasmerujte mimo vozovku do bezpečia, ideálne za zvodidlá (pozor ale, či nie ste práve na moste).

Niečo je vo vzduchu

Na sekundu sa zastavte - cítite benzín alebo naftu? V takom prípade volajte rovno hasičov. Ak auto dokonca horí alebo tlie, vyžeňte všetkých ďaleko od neho, zranených vytiahnite von. V tomto prípade totiž pravidlo, že so zraneným sa nemá hýbať, neplatí. Ľahko by sa totiž mohol premeniť na uhlík.

Ako je to s tým trojuholníkom?

Vyhrabte z kufra trojuholník a označte miesto nehody. V autoškole sme sa učili, že má stáť aspoň 50 metrov od miesta nehody, na diaľnici dokonca 100 metrov. Vždy ale premýšľajte o tom, čo a prečo robíte. Zmysel trojuholníka spočíva v tom, aby varoval ostatných vodičov a nie v tom, aby dal za pravdu poučke z autoškoly. Nemá cenu dodržiavať predpis päťdesiatich metrov, keď sa nehoda stane 40 metrov od križovatky, kde sa cesty v tvare V zlievajú do miesta nehody.

Kedy volať políciu

Pre rozbitú smerovku políciu volať nemusíte. Stačí vyplniť formulár Správa o nehode, ktorý by ste (povinne) mali mať niekde v aute. Nezabudnite ani na fotografie, ktoré dobre zdokumentujú, čo sa stalo. Vytočiť číslo 158 je nutné len v prípade, že sú na mieste zranení, váš odhad škody prevyšuje 3 990 eur, nie ste s druhým účastníkom nehody zajedno v tom, kto ju zavinil, prípadne vinník z miesta ušiel, alebo ak nie ste schopní obnoviť plynulosť premávky. Posledným prípadom, kedy sa privolaniu polície nevyhnete, je poškodenie majetku niekoho tretieho. Napríklad ak si zrážku dvoch vozidiel odnieslo aj iné zaparkované auto.

BOXÍK NA TÉMU TIESŇOVÁ LINKA

Volajte rovno čísla 150, 155 alebo 158 namiesto tiesňovej linky 112, ktorá slúži len ako spojovateľka na záchranku, hasičov a políciu. Užitočná je v prípade, že nemáte signál, ste cudzinec či v zahraničí a iné číslo nepoznáte, alebo keď je váš mobil bez SIM karty.

Kedy je potrebný doktor

Keď si splníte blikačkovú povinnosť, zistite, či je niekto zranený. Ak áno, začnite telefonátom na záchranku a až potom sa pokúste o prvú pomoc (pozor, jej neposkytnutie je trestný čin). Ako má správny telefonát vyzerať?

  • Predstavte sa a povedzte, odkiaľ voláte - ideálne je samozrejme vedieť číslo cesty, smer, v ktorom idete, a kilometer. Stačí aspoň posledná odbočka, dedina, križovatka alebo typická budova (napríklad „pri kostole v Hornej Dolnej“).
  • Opíšte, čo sa stalo, a ak je to potrebné, poskytnite zraneným prvú pomoc v súlade s radami operátora záchranky.
  • Čakajte na príjazd sanitky a hlavne zostaňte na príjme! Je možné, že vám budú z dispečingu volať späť.

Najlepšia nehoda je žiadna nehoda

Riziko, že sa k nehode primotáte, sa odstrániť bohužiaľ nedá. To, ako vysoké bude, ale ovplyvniť môžete! Napríklad tým, že sa vyvarujete 7 najväčších zlozvykov vodičov.

Pripravte svoje auto na dlhú zimu

Prvý jesenný deň už máme za sebou a pomaly vyťahujeme zimné kožuchy. Ani sa nenazdáme a budeme v rámci rannej rozcvičky oškrabávať našich štvorkolesových tátošov. Prichádza obdobie studených rán a dlhých večerov, keď by sme najradšej ani nos von nevystrčili, a aj naše autíčka čaká obmena výbavy. Nie ste si istí, ako správne prichystať svoje vozidlo na zimu? Prinášame vám pár rád, ktoré vám ušetria zbytočné starosti.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Hurá domov!

Poznáte to, skončila vám dlho očakávaná dovolenka a vám sa (ne)chce ísť domov. Na jednej strane ste smutní, že si budete váľať šunky maximálne na pracovnej stoličke, na druhej strane sa tešíte na pokoj domova a vlastnú posteľ. Tak sa snažíte ísť hlava nehlava, sedíte prikovaní za volantom a bezmyšlienkovite sledujete ubiehajúce jazdné pruhy a dúfate, že tých dvanásť hodín na ceste bude čo najskôr za vami. Veríte, že máte všetko pod kontrolou a nič sa vám nemôže stať. Bohužiaľ, vaše auto nestráži anjel strážny a bezpečný návrat záleží len na vás. Pre istotu a celkovú pohodu vám prinášame zopár tipov pre bezpečnú jazdu, vďaka ktorým sa môžete vyhnúť nešťastným a častokrát zbytočným zrážkam.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Čaká vás dlhá cesta autom? Týchto 6 vychytávok vám ju spríjemní

Idete na výlet, do Chorvátska, Talianska či na Šumavu? Vieme, ako si zaistíte pohodlie kedykoľvek a kdekoľvek. Určite každý z vlastnej skúsenosti vie, aké úmorné môže byť cestovanie autom, najmä počas horúcich letných dní. Možno vám pár praktických vychytávok príde práve vhod.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať