články

Vráťte sa živí a zdraví – maličkosti, ktoré vás v aute môžu stáť aj život

Ako si predstavujete príjemnú pohodovú cestu autom? Mobil v ruke, nohy pohodlne natiahnuté na palubnej doske, poruke fľaša s minerálkou či téglik s kávou a plno ďalších „nevyhnutných“ vecí všade okolo. Deti na zadných sedačkách mastia hry alebo pozerajú filmy na tabletoch... Z bezpečnostného hľadiska ukážkovo vražedné prostredie. Hurá na dovolenku?


Ak si myslíte, že pri nízkej rýchlosti sa problémom vyhnete, mýlite sa. Stačí jedno zabrzdenie a váš milovaný smartfón vám s istotou rozbije hlavu. Nehovoriac o tom, čo by v rovnakom prípade urobil podstatne ťažší tablet. Rád týkajúcich sa bezpečnosti nie je nikdy dosť, poďme si ich pre istotu pripomenúť.

Dovoľte autu, aby vás ochránilo

Bezpečná jazda v aute sa skladá z niekoľkých faktorov, ktoré vám však naozaj môžu zachrániť život. Verte tomu! Asi to nebudete počuť prvýkrát, ale základom je správne nastavený bezpečnostný pás. V aute seďte vzpriamene a pás si zapnite cez plece. Len tak vás pri náraze zachytí stopercentne. Bezpečnostné pásy doteraz zachránili viac ako milión životov a je to presne šesťdesiat rokov, čo ich vymysleli odborníci automobilky Volvo.

Nohy na palubnú dosku nepatria

Počas jazdy relaxujete tak, že si natiahnete nohy na palubnú dosku? Zdá sa vám to výnimočne pohodlné? Potenciálne však riskujete zmrzačenie. Ak do vás totiž niekto narazí, aktivuje sa airbag a nohy, ktoré máte položené na mieste, odkiaľ vystrelí, vyletia po jeho aktivácii rovnakou rýchlosťou smerom k vašej hlave.

Rýchlosť vybuchujúceho airbagu je približne 200km/h. Dokážete si predstaviť, čo to pre vás znamená? V lepšom prípade skončíte len so sadrou, v horšom budete mať v nohe skrutku a v najhoršom... Aktivácia airbagu spôsobuje hlavne poranenia či zlomeniny členkov. Energia nárazu sa potom ďalej prenáša na predkolenia a stehná, a to môže viesť až k úrazom panvy, ale „vystrelené“ nohy vám môžu spôsobiť aj vážne vnútorné zranenia.

Mobily a tablety ako spoľahlivé kladivká

Fľaše s vodou, tégliky alebo kľúče... mohli by sme pokračovať ďalej. To všetko sa len tak povaľuje v našich autách, a pritom sa ľahko môže stať nebezpečným projektilom. Stačí aj bežné prudké brzdenie a z mobilov a tabletov sa stanú kladivká, ktoré nám spoľahlivo rozbijú hlavu. Tieto veci samozrejme do auta patria, ale vždy by mali byť uložené na bezpečnom mieste. Na čo by inak slúžili všetky odkladacie priestory, uzavreté schránky a držiaky v aute?

Mnoho ľudí berie riziko na ľahkú váhu a auto používa ako väčšiu obdobu dámskej kabelky alebo pojazdné skladisko. Uveďme si malý príklad: Málokto by si nechal hodiť na hlavu z piateho poschodia tablet. Pritom je to také isté, ako keď nás do hlavy trafí pri rýchlosti 64 km/h. A čo potom obyčajný mobilný telefón, ktorý sa pri rýchlosti 90 km/h správa ako päťkilová tehla. To už stojí za zamyslenie, nemyslíte?

S deťmi sú podobné situácie ešte zložitejšie, ale aj tu je riešenie. Časy, keď mohli spať na zadných sedadlách, sú dávno preč. Deti musia vždy sedieť v sedačke a dôvodom nie je len súčasná legislatíva. Preprava v sedačke je pre dieťa až sedemkrát bezpečnejšia. Čo sa týka hračiek, ideálne sú plyšové. V žiadnom prípade hračky nesmú mať ostré hrany. Ak svoje ratolesti chcete zabaviť tabletom, mal by byť vždy pripevnený na opierke hlavy na prednom sedadle. Inak ho do kabíny auta vôbec nedávajte.

Ženy ohrozenejšie než muži?

Keď už sme pri bezpečnosti v autách, ktorá by sa mala vzťahovať na nás všetkých rovnako, možno vás prekvapí, že aj tak sú niektorí ľudia pri cestovaní chránení menej ako ostatní. Bezpečnosť áut odborníci vyvíjali s ohľadom na muža priemernej postavy. Dokonca ešte v roku 2019 veľa automobilových značiek konštruuje svoje autá na základe nárazových testov, ktoré vykonáva výhradne s mužskými figurínami. Z toho dôvodu hrozí pri dopravnej nehode ženám vyššie riziko zranenia ako mužom.

Aký z toho plynie záver?

Zranenia, ktoré vznikajú pri nedodržaní základných pravidiel bezpečnosti, bývajú často ťažké až fatálne. Závisí od každého z nás, či prispejeme k zníženiu počtu dopravných nehôd a zranení. Za svoj život sme zodpovední v prvom rade sami, nezabúdajme na to.

Už viete, aké automobilové novinky prinesie rok 2020?

Rok 2019 sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Za mesiac a pol si budeme pochutnávať na zemiakovom šaláte, ktorý sem tam preložíme riadnou dávkou lineckého, a nedočkavo sa tešiť na stromček s darčekmi, ktoré nám toho roku prinesie Ježiško. Niekto dostane ponožky iný nové spotrebiče alebo aj nového štvorkolesového miláčika.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Šoférovanie v extrémnom počasí

Tipy ako pripraviť auto na zimu už máte. Ale viete ako sa zachovať, keď vás v jesenných dňoch zastihne prudký dážď alebo snehová kalamita? Nemusíte sa skrývať v bezpečí domova a celú zimu žiť zo zásob. Stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami bezpečnej jazdy.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Zažmurkala na vás kontrolka?

Asi to poznáte. Piatok, koniec nekonečného pracovného týždňa, vlečie sa každá minúta a pracovné problémy nemajú konca kraja. Už sa neviete dočkať chvíle, keď pracovný blázinec vymeníte sa božský pokoj ďaleko od mestského hurhaja. Až to konečne príde. Všetko pripravené na načerpanie psychickej pohody, auto naložené, štartér síce trocha hapruje, ale chvalabohu, nakoniec sa chytí, paráda. Nemala by náhodou tá kontrolka s obrázkom vrtuľníka po štarte zhasnúť?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať