články

Čaká vás dlhá cesta autom? Týchto 6 vychytávok vám ju spríjemní

Idete na výlet, do Chorvátska, Talianska či na Šumavu? Vieme, ako si zaistíte pohodlie kedykoľvek a kdekoľvek. Určite každý z vlastnej skúsenosti vie, aké úmorné môže byť cestovanie autom, najmä počas horúcich letných dní. Možno vám pár praktických vychytávok príde práve vhod.


Espresso ako od baristu

Radi začínate deň čerstvou a kvalitnou kávou? Vzdávať sa jej nemusíte ani na ceste na dovolenku. Zároveň si svoju povzbudzujúcu šálku môžete vychutnať bez toho, aby ste zastavovali na pumpe a za kávu platili nekresťanské peniaze. Internet je síce plný zaujímavých doplnkov pre milovníkov kávy, ale keď ide o výlety, len málo z nich môže konkurovať maličkému ručnému kávovaru Handpresso. Prístroj má prípojku do 12 alebo 24 V zapaľovača, vďaka ktorej ohrejete vodu priamo v kávovare, potom sa sám natlakuje, vy len stlačíte tlačidlo a chutné espresso je na svete.

Ach, tá vôňa

Omrzeli vás klasické vône do auta a obligátnu vanilku alebo citrón už nemôžete ani cítiť? Siahnite po éterických olejoch. Ak vyberiete ten správny, nielenže môže znížiť hladinu stresových hormónov, ale zvýši aj bdelosť a sústredenie. Na zdvihnutie nálady skúste napríklad rozmarín alebo citrónovú trávu. Nakvapkajte pár kvapiek na obyčajný drevený štipec na bielizeň a pripevnite ho k mriežke ventilátora. Trvanlivosť záleží na intenzite olejčeka, jeden až dva dni však vonia spoľahlivo.

Čistý vzduch skoro ako na horách

Ak budete chcieť byť ešte viac in, skúste špeciálnu čističku vzduchu určenú priamo do auta. Eliminuje nepríjemné pachy a tým, že zabíja škodlivé baktérie, zabraňuje šíreniu chorôb. Praktické, prenosné zariadenie zaistí svieži a zdravý priestor na cestách pre vás a vašu rodinu vrátane chlpatých členov domácnosti. Predovšetkým ho však ocenia vodiči trpiaci na alergie a fajčiari. Navyše sa preukázalo, že čistejší vzduch vnútri automobilu pozitívne pôsobí proti únave a pomáha aj pri sústredení.

Prespať na streche auta? Žiadny problém

Vyrážate na roadtrip a premýšľate, kde budete nocovať? Riešením môže byť autostan. Už si nemusíte robiť starosti, kedy a kde zložíte hlavu. Autostan zaistí príjemný nocľah na každom mieste, v každom teréne a v akejkoľvek chvíli. Stačí ho len nainštalovať na strešný nosič auta, s čím vám pomôžu rovno v požičovni. Príprava stanu na prenocovanie je blesková. Stan postavíte tak, že párkrát otočíte kľukou na streche a strecha sa zdvihne do požadovanej výšky. Potom stačí zvnútra vytiahnuť rebrík a domček na poschodí je hotový.

Spanie je v ňom pohodlnejšie než v obyčajnom stane. V strešnom boxe je uložený nielen samotný stan s nepremokavou laminátovou strechou, ale aj lôžkoviny a komfortné matrace.

Vzduchové lôžko raz, dva, tri

Ak sú na vás autostanové vychytávky až príliš netradičné, vyberte si aspoň nafukovací matrac. Aj ten vám nocovanie v aute výrazne spríjemní. Stačí sklopiť zadné sedačky, a vytvoriť si tak plochu na spanie. Matrac bleskovo nafúknete kompresorom.

Ušetrite si čas aj nervy

Ženy a ich večné hľadanie kabelky – radšej nebudeme ani komentovať. Aspoň v aute však môžu byť tieto situácie minulosťou – stačí na to obyčajná karabína. Karabínu zapnite za držiak hlavovej opierky a jednoducho do nej pripevnite ucho kabelky. Kabelku budete mať neustále poruke a keď budete na pumpe hľadať peňaženku, nebudete panikáriť.

Čo ďalej?

Radi cestujete autom a prajete si, aby bola cesta čo najpríjemnejšia? Potom porozmýšľajte, či by sa vám nehodila niektorá zo šikovných vychytávok. Okrem nich vám však v prvom rade odporúčame nechať pred dlhšou cestou auto skontrolovať v autoservise alebo si vybaviť asistenciu pre prípad poruchy. Prajeme vám šťastnú a bezpečnú cestu!

Hurá domov!

Poznáte to, skončila vám dlho očakávaná dovolenka a vám sa (ne)chce ísť domov. Na jednej strane ste smutní, že si budete váľať šunky maximálne na pracovnej stoličke, na druhej strane sa tešíte na pokoj domova a vlastnú posteľ. Tak sa snažíte ísť hlava nehlava, sedíte prikovaní za volantom a bezmyšlienkovite sledujete ubiehajúce jazdné pruhy a dúfate, že tých dvanásť hodín na ceste bude čo najskôr za vami. Veríte, že máte všetko pod kontrolou a nič sa vám nemôže stať. Bohužiaľ, vaše auto nestráži anjel strážny a bezpečný návrat záleží len na vás. Pre istotu a celkovú pohodu vám prinášame zopár tipov pre bezpečnú jazdu, vďaka ktorým sa môžete vyhnúť nešťastným a častokrát zbytočným zrážkam.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Vráťte sa živí a zdraví – maličkosti, ktoré vás v aute môžu stáť aj život

Ako si predstavujete príjemnú pohodovú cestu autom? Mobil v ruke, nohy pohodlne natiahnuté na palubnej doske, poruke fľaša s minerálkou či téglik s kávou a plno ďalších „nevyhnutných“ vecí všade okolo. Deti na zadných sedačkách mastia hry alebo pozerajú filmy na tabletoch... Z bezpečnostného hľadiska ukážkovo vražedné prostredie. Hurá na dovolenku?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Viete, ako sa správať pri dopravnej nehode?

Články o tom, čo robiť pri dopravnej nehode, by sa dali prehadzovať vidlami. Keď príde na lámanie chleba, často sa ukáže, že veľa ľudí vôbec nevie, čo a ako. Väčšina z nás totiž nepočíta s tým, že by sa niekedy mohla stať účastníkom dopravnej nehody, a to je pochopiteľné. Na druhej strane, ak existuje v živote situácia, kedy sa naozaj oplatí byť pripravený namiesto prekvapený, je to práve okamih dopravnej nehody a najmä, ak je vážnejšia. Preto si dnes túto dôležitú látku trochu zopakujeme.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať