články

Čaká vás dlhá cesta autom? Týchto 6 vychytávok vám ju spríjemní

Idete na výlet, do Chorvátska, Talianska či na Šumavu? Vieme, ako si zaistíte pohodlie kedykoľvek a kdekoľvek. Určite každý z vlastnej skúsenosti vie, aké úmorné môže byť cestovanie autom, najmä počas horúcich letných dní. Možno vám pár praktických vychytávok príde práve vhod.


Espresso ako od baristu

Radi začínate deň čerstvou a kvalitnou kávou? Vzdávať sa jej nemusíte ani na ceste na dovolenku. Zároveň si svoju povzbudzujúcu šálku môžete vychutnať bez toho, aby ste zastavovali na pumpe a za kávu platili nekresťanské peniaze. Internet je síce plný zaujímavých doplnkov pre milovníkov kávy, ale keď ide o výlety, len málo z nich môže konkurovať maličkému ručnému kávovaru Handpresso. Prístroj má prípojku do 12 alebo 24 V zapaľovača, vďaka ktorej ohrejete vodu priamo v kávovare, potom sa sám natlakuje, vy len stlačíte tlačidlo a chutné espresso je na svete.

Ach, tá vôňa

Omrzeli vás klasické vône do auta a obligátnu vanilku alebo citrón už nemôžete ani cítiť? Siahnite po éterických olejoch. Ak vyberiete ten správny, nielenže môže znížiť hladinu stresových hormónov, ale zvýši aj bdelosť a sústredenie. Na zdvihnutie nálady skúste napríklad rozmarín alebo citrónovú trávu. Nakvapkajte pár kvapiek na obyčajný drevený štipec na bielizeň a pripevnite ho k mriežke ventilátora. Trvanlivosť záleží na intenzite olejčeka, jeden až dva dni však vonia spoľahlivo.

Čistý vzduch skoro ako na horách

Ak budete chcieť byť ešte viac in, skúste špeciálnu čističku vzduchu určenú priamo do auta. Eliminuje nepríjemné pachy a tým, že zabíja škodlivé baktérie, zabraňuje šíreniu chorôb. Praktické, prenosné zariadenie zaistí svieži a zdravý priestor na cestách pre vás a vašu rodinu vrátane chlpatých členov domácnosti. Predovšetkým ho však ocenia vodiči trpiaci na alergie a fajčiari. Navyše sa preukázalo, že čistejší vzduch vnútri automobilu pozitívne pôsobí proti únave a pomáha aj pri sústredení.

Prespať na streche auta? Žiadny problém

Vyrážate na roadtrip a premýšľate, kde budete nocovať? Riešením môže byť autostan. Už si nemusíte robiť starosti, kedy a kde zložíte hlavu. Autostan zaistí príjemný nocľah na každom mieste, v každom teréne a v akejkoľvek chvíli. Stačí ho len nainštalovať na strešný nosič auta, s čím vám pomôžu rovno v požičovni. Príprava stanu na prenocovanie je blesková. Stan postavíte tak, že párkrát otočíte kľukou na streche a strecha sa zdvihne do požadovanej výšky. Potom stačí zvnútra vytiahnuť rebrík a domček na poschodí je hotový.

Spanie je v ňom pohodlnejšie než v obyčajnom stane. V strešnom boxe je uložený nielen samotný stan s nepremokavou laminátovou strechou, ale aj lôžkoviny a komfortné matrace.

Vzduchové lôžko raz, dva, tri

Ak sú na vás autostanové vychytávky až príliš netradičné, vyberte si aspoň nafukovací matrac. Aj ten vám nocovanie v aute výrazne spríjemní. Stačí sklopiť zadné sedačky, a vytvoriť si tak plochu na spanie. Matrac bleskovo nafúknete kompresorom.

Ušetrite si čas aj nervy

Ženy a ich večné hľadanie kabelky – radšej nebudeme ani komentovať. Aspoň v aute však môžu byť tieto situácie minulosťou – stačí na to obyčajná karabína. Karabínu zapnite za držiak hlavovej opierky a jednoducho do nej pripevnite ucho kabelky. Kabelku budete mať neustále poruke a keď budete na pumpe hľadať peňaženku, nebudete panikáriť.

Čo ďalej?

Radi cestujete autom a prajete si, aby bola cesta čo najpríjemnejšia? Potom porozmýšľajte, či by sa vám nehodila niektorá zo šikovných vychytávok. Okrem nich vám však v prvom rade odporúčame nechať pred dlhšou cestou auto skontrolovať v autoservise alebo si vybaviť asistenciu pre prípad poruchy. Prajeme vám šťastnú a bezpečnú cestu!

Ako poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode

Bicyklovať sa vraj nedá nikdy zabudnúť. S prvou pomocou to však nie je také jednoduché, hoci sú jednotlivé kroky logické a nie je ich veľa. V bežnom živote ich väčšina z nás našťastie často nevyužije, ako sa však hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Keď už k nepríjemnej situácii dôjde, na googlenie na mobile nebýva čas.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Nové auto na leto alebo na balón?

Príroda sa bude pomaly prebúdzať zo zimného spánku a spoločne s ňou aj naša energia a túžby. Na cestách sa s príchodom jari začínajú objavovať aj motorky a nové autá. Patríte k tým, ktorí plánujú obnoviť svoj vozový park?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Elektroautá v zime. Oplatia sa?

Objem ničím nenahradíš; výkon radšej mať, ako potrebovať; nafta patrí do kachieľ... Takto sa skalní vodiči benzínových áut kedysi s dešpektom vyjadrovali o nastupujúcej naftovej alternatíve. Pokrok však nemožno zastaviť a do boja o vodičské srdcia v poslednom čase vstúpil ďalší hráč – elektroauto. Moderný trend hľadania ekologických alternatív mu navyše hrá do kariet, v ktorých už má esá v podobe Elona Muska alebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní teda spaľovacím motorom umieráčik?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať