články

Hurá domov!

Poznáte to, skončila vám dlho očakávaná dovolenka a vám sa (ne)chce ísť domov. Na jednej strane ste smutní, že si budete váľať šunky maximálne na pracovnej stoličke, na druhej strane sa tešíte na pokoj domova a vlastnú posteľ. Tak sa snažíte ísť hlava nehlava, sedíte prikovaní za volantom a bezmyšlienkovite sledujete ubiehajúce jazdné pruhy a dúfate, že tých dvanásť hodín na ceste bude čo najskôr za vami. Veríte, že máte všetko pod kontrolou a nič sa vám nemôže stať. Bohužiaľ, vaše auto nestráži anjel strážny a bezpečný návrat záleží len na vás. Pre istotu a celkovú pohodu vám prinášame zopár tipov pre bezpečnú jazdu, vďaka ktorým sa môžete vyhnúť nešťastným a častokrát zbytočným zrážkam.


Pripútajte sa, prosím!

Toto pravidlo je povinnosťou každého motoristu, veľa ľudí ho však berie na ľahkú váhu. Samozrejme, pásy nie sú dvakrát pohodlnou záležitosťou, obzvlášť, ak cestujete na dlhšie vzdialenosti, no sú dôležitou súčasťou auta – aj pri pomalej jazde v obci!

Pri náraze o čelné sklo a bez zapnutých pásov je hlava v päťdesiatkilometrovej rýchlosti vystavená rovnakému nárazu, ako keby ste spadli z tretieho poschodia. Ak si myslíte, že vás zachránia airbagy, a tým pádom sa nemusíte pripútať, ste vedľa ako tá jedľa. Airbagy zabezpečujú len „príjemnejší“ náraz hlavy o volant či palubnú dosku, no ak nie ste pripútaní, môžu vás smrteľne zraniť.

Spánok lieči a zachraňuje

Spánok, ako jedna zo základných ľudských potrieb, by sa nemal podceňovať. Podobne ako hlad alebo smäd ho môžeme na chvíľu prekonať, no za volantom to nie je rozumný nápad. S pribúdajúcou únavou strácame pozornosť, ktorá je pri šoférovaní kľúčová. Mimoriadne zradným je mikrospánok, pri ktorom sa unavený organizmus vypne – a to aj na zlomok sekundy, ktorá sa môže stať osudnou.

V prípade pocitu únavy alebo celkového nevyspatia je najlepším riešením zastaviť a na chvíľu si oddýchnuť, prípadne zveriť šoférovanie niekomu, kto mal predtým možnosť zdriemnuť si. V žiadnom prípade sa nesnažte o povzbudenie organizmu medikamentmi, energetickými nápojmi alebo cigaretami.

Ponáhľajte sa s rozumom

Lepšie povedané – neponáhľajte sa vôbec, pretože sa to nevypláca a už vôbec nie z časovej stránky. Zvýšená agresivita, ochota riskovať a prekračovanie povolenej rýchlosti. Je pochopiteľné, že chcete byť doma čo najskôr, no to isté chcú aj ostatní vodiči. Jazda rýchlosťou 160 km/h oproti najvyššej povolenej rýchlosti na diaľnici (130 km/h) vám na 100 kilometrov ušetrí iba 8 a pol minúty. Ak pôjdete maximálnou povolenou rýchlosťou, prídete tak maximálne o jednu reklamnú pauzu počas vášho obľúbeného seriálu. Stojí to za ten risk?

Šťastie praje pripraveným

Mnoho z nás si plánuje podrobnú trasu dopredu, pretože sa chce vyhnúť oneskoreniam spôsobeným hľadaním správneho výjazdu alebo blúdením. Do naplánovanej trasy začleňujeme aj miesta na odpočinok pre dospelých a ratolesti, prípadne miesta, ktoré máme radi. Predovšetkým nesmie chýbať návšteva „mekáča“. Čo nám ale nenapadne je to, že určené miesta môžu byť od seba vzdialené niekoľko hodín cesty, nehľadiac ešte aj na klasické letné kolóny! Vhodnejším riešením je vytipovať si po ceste viac zastávok, aby sme potom neboli prekvapení, keď nám naše ratolesti spolu s autom budú kričať od hladu a najbližšia benzínová pumpa bude, vzhľadom na možné kolóny, až niekoľko hodín od nás.

Hlavne bezpečne

Ste vyspatí, pripútaní a máte všetko precízne naplánované. Nezabúdajte na odpočinok, dostatok tekutín a hlavne sa neponáhľajte. Ako sa hovorí: „lepšie prísť neskoro ako nikdy“. Tak teda šťastnú cestu!
Už viete, aké automobilové novinky prinesie rok 2020?

Rok 2019 sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Za mesiac a pol si budeme pochutnávať na zemiakovom šaláte, ktorý sem tam preložíme riadnou dávkou lineckého, a nedočkavo sa tešiť na stromček s darčekmi, ktoré nám toho roku prinesie Ježiško. Niekto dostane ponožky iný nové spotrebiče alebo aj nového štvorkolesového miláčika.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Šoférovanie v extrémnom počasí

Tipy ako pripraviť auto na zimu už máte. Ale viete ako sa zachovať, keď vás v jesenných dňoch zastihne prudký dážď alebo snehová kalamita? Nemusíte sa skrývať v bezpečí domova a celú zimu žiť zo zásob. Stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami bezpečnej jazdy.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Zažmurkala na vás kontrolka?

Asi to poznáte. Piatok, koniec nekonečného pracovného týždňa, vlečie sa každá minúta a pracovné problémy nemajú konca kraja. Už sa neviete dočkať chvíle, keď pracovný blázinec vymeníte sa božský pokoj ďaleko od mestského hurhaja. Až to konečne príde. Všetko pripravené na načerpanie psychickej pohody, auto naložené, štartér síce trocha hapruje, ale chvalabohu, nakoniec sa chytí, paráda. Nemala by náhodou tá kontrolka s obrázkom vrtuľníka po štarte zhasnúť?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať