články

Hurá domov!

Poznáte to, skončila vám dlho očakávaná dovolenka a vám sa (ne)chce ísť domov. Na jednej strane ste smutní, že si budete váľať šunky maximálne na pracovnej stoličke, na druhej strane sa tešíte na pokoj domova a vlastnú posteľ. Tak sa snažíte ísť hlava nehlava, sedíte prikovaní za volantom a bezmyšlienkovite sledujete ubiehajúce jazdné pruhy a dúfate, že tých dvanásť hodín na ceste bude čo najskôr za vami. Veríte, že máte všetko pod kontrolou a nič sa vám nemôže stať. Bohužiaľ, vaše auto nestráži anjel strážny a bezpečný návrat záleží len na vás. Pre istotu a celkovú pohodu vám prinášame zopár tipov pre bezpečnú jazdu, vďaka ktorým sa môžete vyhnúť nešťastným a častokrát zbytočným zrážkam.


Pripútajte sa, prosím!

Toto pravidlo je povinnosťou každého motoristu, veľa ľudí ho však berie na ľahkú váhu. Samozrejme, pásy nie sú dvakrát pohodlnou záležitosťou, obzvlášť, ak cestujete na dlhšie vzdialenosti, no sú dôležitou súčasťou auta – aj pri pomalej jazde v obci!

Pri náraze o čelné sklo a bez zapnutých pásov je hlava v päťdesiatkilometrovej rýchlosti vystavená rovnakému nárazu, ako keby ste spadli z tretieho poschodia. Ak si myslíte, že vás zachránia airbagy, a tým pádom sa nemusíte pripútať, ste vedľa ako tá jedľa. Airbagy zabezpečujú len „príjemnejší“ náraz hlavy o volant či palubnú dosku, no ak nie ste pripútaní, môžu vás smrteľne zraniť.

Spánok lieči a zachraňuje

Spánok, ako jedna zo základných ľudských potrieb, by sa nemal podceňovať. Podobne ako hlad alebo smäd ho môžeme na chvíľu prekonať, no za volantom to nie je rozumný nápad. S pribúdajúcou únavou strácame pozornosť, ktorá je pri šoférovaní kľúčová. Mimoriadne zradným je mikrospánok, pri ktorom sa unavený organizmus vypne – a to aj na zlomok sekundy, ktorá sa môže stať osudnou.

V prípade pocitu únavy alebo celkového nevyspatia je najlepším riešením zastaviť a na chvíľu si oddýchnuť, prípadne zveriť šoférovanie niekomu, kto mal predtým možnosť zdriemnuť si. V žiadnom prípade sa nesnažte o povzbudenie organizmu medikamentmi, energetickými nápojmi alebo cigaretami.

Ponáhľajte sa s rozumom

Lepšie povedané – neponáhľajte sa vôbec, pretože sa to nevypláca a už vôbec nie z časovej stránky. Zvýšená agresivita, ochota riskovať a prekračovanie povolenej rýchlosti. Je pochopiteľné, že chcete byť doma čo najskôr, no to isté chcú aj ostatní vodiči. Jazda rýchlosťou 160 km/h oproti najvyššej povolenej rýchlosti na diaľnici (130 km/h) vám na 100 kilometrov ušetrí iba 8 a pol minúty. Ak pôjdete maximálnou povolenou rýchlosťou, prídete tak maximálne o jednu reklamnú pauzu počas vášho obľúbeného seriálu. Stojí to za ten risk?

Šťastie praje pripraveným

Mnoho z nás si plánuje podrobnú trasu dopredu, pretože sa chce vyhnúť oneskoreniam spôsobeným hľadaním správneho výjazdu alebo blúdením. Do naplánovanej trasy začleňujeme aj miesta na odpočinok pre dospelých a ratolesti, prípadne miesta, ktoré máme radi. Predovšetkým nesmie chýbať návšteva „mekáča“. Čo nám ale nenapadne je to, že určené miesta môžu byť od seba vzdialené niekoľko hodín cesty, nehľadiac ešte aj na klasické letné kolóny! Vhodnejším riešením je vytipovať si po ceste viac zastávok, aby sme potom neboli prekvapení, keď nám naše ratolesti spolu s autom budú kričať od hladu a najbližšia benzínová pumpa bude, vzhľadom na možné kolóny, až niekoľko hodín od nás.

Hlavne bezpečne

Ste vyspatí, pripútaní a máte všetko precízne naplánované. Nezabúdajte na odpočinok, dostatok tekutín a hlavne sa neponáhľajte. Ako sa hovorí: „lepšie prísť neskoro ako nikdy“. Tak teda šťastnú cestu!
Ako poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode

Bicyklovať sa vraj nedá nikdy zabudnúť. S prvou pomocou to však nie je také jednoduché, hoci sú jednotlivé kroky logické a nie je ich veľa. V bežnom živote ich väčšina z nás našťastie často nevyužije, ako sa však hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Keď už k nepríjemnej situácii dôjde, na googlenie na mobile nebýva čas.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Nové auto na leto alebo na balón?

Príroda sa bude pomaly prebúdzať zo zimného spánku a spoločne s ňou aj naša energia a túžby. Na cestách sa s príchodom jari začínajú objavovať aj motorky a nové autá. Patríte k tým, ktorí plánujú obnoviť svoj vozový park?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Elektroautá v zime. Oplatia sa?

Objem ničím nenahradíš; výkon radšej mať, ako potrebovať; nafta patrí do kachieľ... Takto sa skalní vodiči benzínových áut kedysi s dešpektom vyjadrovali o nastupujúcej naftovej alternatíve. Pokrok však nemožno zastaviť a do boja o vodičské srdcia v poslednom čase vstúpil ďalší hráč – elektroauto. Moderný trend hľadania ekologických alternatív mu navyše hrá do kariet, v ktorých už má esá v podobe Elona Muska alebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní teda spaľovacím motorom umieráčik?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať