články

Pripravte svoje auto na dlhú zimu

Prvý jesenný deň už máme za sebou a pomaly vyťahujeme zimné kožuchy. Ani sa nenazdáme a budeme v rámci rannej rozcvičky oškrabávať našich štvorkolesových tátošov. Prichádza obdobie studených rán a dlhých večerov, keď by sme najradšej ani nos von nevystrčili, a aj naše autíčka čaká obmena výbavy. Nie ste si istí, ako správne prichystať svoje vozidlo na zimu? Prinášame vám pár rád, ktoré vám ušetria zbytočné starosti.


Nie je koleso ako koleso

Najzákladnejším vybavením každého auta by mali byť kvalitné pneumatiky. V zime sú povinné zimné pneumatiky, ktoré majú dezén hlboký aspoň 3 mm. Táto povinnosť sa vzťahuje na obdobie medzi 15. novembrom a 31. marcom alebo ak vozovku pokrýva súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Niektorí vodiči môžu toto nariadenie podceňovať, pretože si neuvedomujú rozdiel medzi vlastnosťami zimných a letných pneumatík. Zmes zimných pneumatík je mäkšia a je optimálna pri teplotách pod 7 °C. Zimné pneumatiky sa zas lepšie správajú na snehu a ľade, ale horšie na suchých a mokrých cestách.

Ak si na výmenu pneumatík sami netrúfate, zájdite do overeného servisu, kde vám ich vymenia. Návštevu servisu môžete využiť aj na kontrolu akumulátora, ktorého správne fungovanie je dôležité pre bezproblémové štartovanie.

Doplňte tekutiny

Pred dlhou zimou by sa mala skontrolovať a prípadne doplniť chladiaca kvapalina, ktorá slúži na chladenie motora a ošetrenie chladiacej sústavy. Chladiaca kvapalina je odolná proti teplotám až do -30 °C, preto je vhodná na celoročné používanie a vymeniť by sa mala každé 2 roky.

Podceniť by ste nemali ani čistiacu kvapalinu do ostrekovačov, ktorá je nutná v každom ročnom období. Letná kvapalina zbaví sklo peľu a hmyzu, odstráni aj „mastnú“ špinu, ale pri nízkych teplotách môže zamrznúť. Zimná zmes je vhodnejšia na čistenie v zimnom období, keď je vozovka často pokrytá posypovým materiálom a snehom či snehovou kašou, ktoré často znečisťujú čelné sklá áut. Vodiči by mali skontrolovať aj stierače, v prípade poškodenia ich treba vymeniť za nové.

Skontrolujte olej

Štartovanie auta v mrazoch dáva zabrať akumulátoru, palivovej sústave, ale aj motoru. Olej by sa mal meniť po každých 10 – 15 tisícoch najazdených kilometroch. Neodkladajte jeho výmenu až na jar – včasnou výmenou prispejete k jednoduchšiemu štartovaniu aj v mrazoch.

Dôležité a nevyhnutné doplnky

Pneumatiky sme prezuli, chladiacu kvapalinu skontrolovali a zmes do ostrekovačov doplnili. Výborne, nemali by sme však zabúdať na doplnky, ktoré je dobré mať celú zimu poruke. Veľa áut má síce vyhrievané sklá alebo diaľkové ovládanie, ale aj majster tesár sa niekedy utne a ani tie najhorúcejšie novinky nemusia fungovať tak, ako majú. Škrabka na sklo a metlička by mali byť v každom aute. Pre staršie autá, ktoré sa stále odomykajú ručne, je dôležitý rozmrazovač zámkov – ten by vodiči mali nosiť vo vrecku kabáta, pretože zamknutý v aute veľmi nepomôže. V horských oblastiach a priechodoch sú často neoceniteľnými pomocníkmi snehové reťaze, lopatka a deka.

Hurá na cestu

Okrem záležitostí, ktoré upravuje vyhláška, je príprava auta na zimu individuálna. Závisí od celkového stavu a veku vozidla, skúseností jeho majiteľa a od podmienok, v ktorých sa auto bude pohybovať. Posledné zimy boli u nás s pomerne bohatou snehovou nádielkou, preto by vás sneh nemal zaskočiť nielen pri ceste na lyžovačku, ale ani pri ceste z práce či na nákup. Ak si stále nie ste istí, ako svoje auto pripraviť na zimu, zájdite do špecializovaného servisu a nechajte si poradiť.Už viete, aké automobilové novinky prinesie rok 2020?

Rok 2019 sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Za mesiac a pol si budeme pochutnávať na zemiakovom šaláte, ktorý sem tam preložíme riadnou dávkou lineckého, a nedočkavo sa tešiť na stromček s darčekmi, ktoré nám toho roku prinesie Ježiško. Niekto dostane ponožky iný nové spotrebiče alebo aj nového štvorkolesového miláčika.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Šoférovanie v extrémnom počasí

Tipy ako pripraviť auto na zimu už máte. Ale viete ako sa zachovať, keď vás v jesenných dňoch zastihne prudký dážď alebo snehová kalamita? Nemusíte sa skrývať v bezpečí domova a celú zimu žiť zo zásob. Stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami bezpečnej jazdy.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Zažmurkala na vás kontrolka?

Asi to poznáte. Piatok, koniec nekonečného pracovného týždňa, vlečie sa každá minúta a pracovné problémy nemajú konca kraja. Už sa neviete dočkať chvíle, keď pracovný blázinec vymeníte sa božský pokoj ďaleko od mestského hurhaja. Až to konečne príde. Všetko pripravené na načerpanie psychickej pohody, auto naložené, štartér síce trocha hapruje, ale chvalabohu, nakoniec sa chytí, paráda. Nemala by náhodou tá kontrolka s obrázkom vrtuľníka po štarte zhasnúť?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať