články

Pripravte svoje auto na dlhú zimu

Prvý jesenný deň už máme za sebou a pomaly vyťahujeme zimné kožuchy. Ani sa nenazdáme a budeme v rámci rannej rozcvičky oškrabávať našich štvorkolesových tátošov. Prichádza obdobie studených rán a dlhých večerov, keď by sme najradšej ani nos von nevystrčili, a aj naše autíčka čaká obmena výbavy. Nie ste si istí, ako správne prichystať svoje vozidlo na zimu? Prinášame vám pár rád, ktoré vám ušetria zbytočné starosti.


Nie je koleso ako koleso

Najzákladnejším vybavením každého auta by mali byť kvalitné pneumatiky. V zime sú povinné zimné pneumatiky, ktoré majú dezén hlboký aspoň 3 mm. Táto povinnosť sa vzťahuje na obdobie medzi 15. novembrom a 31. marcom alebo ak vozovku pokrýva súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Niektorí vodiči môžu toto nariadenie podceňovať, pretože si neuvedomujú rozdiel medzi vlastnosťami zimných a letných pneumatík. Zmes zimných pneumatík je mäkšia a je optimálna pri teplotách pod 7 °C. Zimné pneumatiky sa zas lepšie správajú na snehu a ľade, ale horšie na suchých a mokrých cestách.

Ak si na výmenu pneumatík sami netrúfate, zájdite do overeného servisu, kde vám ich vymenia. Návštevu servisu môžete využiť aj na kontrolu akumulátora, ktorého správne fungovanie je dôležité pre bezproblémové štartovanie.

Doplňte tekutiny

Pred dlhou zimou by sa mala skontrolovať a prípadne doplniť chladiaca kvapalina, ktorá slúži na chladenie motora a ošetrenie chladiacej sústavy. Chladiaca kvapalina je odolná proti teplotám až do -30 °C, preto je vhodná na celoročné používanie a vymeniť by sa mala každé 2 roky.

Podceniť by ste nemali ani čistiacu kvapalinu do ostrekovačov, ktorá je nutná v každom ročnom období. Letná kvapalina zbaví sklo peľu a hmyzu, odstráni aj „mastnú“ špinu, ale pri nízkych teplotách môže zamrznúť. Zimná zmes je vhodnejšia na čistenie v zimnom období, keď je vozovka často pokrytá posypovým materiálom a snehom či snehovou kašou, ktoré často znečisťujú čelné sklá áut. Vodiči by mali skontrolovať aj stierače, v prípade poškodenia ich treba vymeniť za nové.

Skontrolujte olej

Štartovanie auta v mrazoch dáva zabrať akumulátoru, palivovej sústave, ale aj motoru. Olej by sa mal meniť po každých 10 – 15 tisícoch najazdených kilometroch. Neodkladajte jeho výmenu až na jar – včasnou výmenou prispejete k jednoduchšiemu štartovaniu aj v mrazoch.

Dôležité a nevyhnutné doplnky

Pneumatiky sme prezuli, chladiacu kvapalinu skontrolovali a zmes do ostrekovačov doplnili. Výborne, nemali by sme však zabúdať na doplnky, ktoré je dobré mať celú zimu poruke. Veľa áut má síce vyhrievané sklá alebo diaľkové ovládanie, ale aj majster tesár sa niekedy utne a ani tie najhorúcejšie novinky nemusia fungovať tak, ako majú. Škrabka na sklo a metlička by mali byť v každom aute. Pre staršie autá, ktoré sa stále odomykajú ručne, je dôležitý rozmrazovač zámkov – ten by vodiči mali nosiť vo vrecku kabáta, pretože zamknutý v aute veľmi nepomôže. V horských oblastiach a priechodoch sú často neoceniteľnými pomocníkmi snehové reťaze, lopatka a deka.

Hurá na cestu

Okrem záležitostí, ktoré upravuje vyhláška, je príprava auta na zimu individuálna. Závisí od celkového stavu a veku vozidla, skúseností jeho majiteľa a od podmienok, v ktorých sa auto bude pohybovať. Posledné zimy boli u nás s pomerne bohatou snehovou nádielkou, preto by vás sneh nemal zaskočiť nielen pri ceste na lyžovačku, ale ani pri ceste z práce či na nákup. Ak si stále nie ste istí, ako svoje auto pripraviť na zimu, zájdite do špecializovaného servisu a nechajte si poradiť.Hurá domov!

Poznáte to, skončila vám dlho očakávaná dovolenka a vám sa (ne)chce ísť domov. Na jednej strane ste smutní, že si budete váľať šunky maximálne na pracovnej stoličke, na druhej strane sa tešíte na pokoj domova a vlastnú posteľ. Tak sa snažíte ísť hlava nehlava, sedíte prikovaní za volantom a bezmyšlienkovite sledujete ubiehajúce jazdné pruhy a dúfate, že tých dvanásť hodín na ceste bude čo najskôr za vami. Veríte, že máte všetko pod kontrolou a nič sa vám nemôže stať. Bohužiaľ, vaše auto nestráži anjel strážny a bezpečný návrat záleží len na vás. Pre istotu a celkovú pohodu vám prinášame zopár tipov pre bezpečnú jazdu, vďaka ktorým sa môžete vyhnúť nešťastným a častokrát zbytočným zrážkam.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Čaká vás dlhá cesta autom? Týchto 6 vychytávok vám ju spríjemní

Idete na výlet, do Chorvátska, Talianska či na Šumavu? Vieme, ako si zaistíte pohodlie kedykoľvek a kdekoľvek. Určite každý z vlastnej skúsenosti vie, aké úmorné môže byť cestovanie autom, najmä počas horúcich letných dní. Možno vám pár praktických vychytávok príde práve vhod.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Vráťte sa živí a zdraví – maličkosti, ktoré vás v aute môžu stáť aj život

Ako si predstavujete príjemnú pohodovú cestu autom? Mobil v ruke, nohy pohodlne natiahnuté na palubnej doske, poruke fľaša s minerálkou či téglik s kávou a plno ďalších „nevyhnutných“ vecí všade okolo. Deti na zadných sedačkách mastia hry alebo pozerajú filmy na tabletoch... Z bezpečnostného hľadiska ukážkovo vražedné prostredie. Hurá na dovolenku?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať