články

Zažmurkala na vás kontrolka?

Asi to poznáte. Piatok, koniec nekonečného pracovného týždňa, vlečie sa každá minúta a pracovné problémy nemajú konca kraja. Už sa neviete dočkať chvíle, keď pracovný blázinec vymeníte sa božský pokoj ďaleko od mestského hurhaja. Až to konečne príde. Všetko pripravené na načerpanie psychickej pohody, auto naložené, štartér síce trocha hapruje, ale chvalabohu, nakoniec sa chytí, paráda. Nemala by náhodou tá kontrolka s obrázkom vrtuľníka po štarte zhasnúť?


Hovorí sa, že život nie je fér. Prečo sa tie čudné obrázky na palubných doskách rozsvietia v tom najnemožnejšom čase? S blížiacou sa zimnou dovolenkou vám prinášame zoznam často sa objavujúcich a zákerných kontroliek, aby ste nemuseli prehrabávať všetky zákutia auta v zúfalej snahe nájsť dávno stratený manuál.

Skoro ako na semaforoch

Rovnako ako pri hraní mariáša platí aj tu, že na farbe záleží.

Zelená

  • signál, že všetko funguje tak, ako má

Oranžová

  • drobný problém, ktorý síce nie je akútny, ale mali by ste ho čo najskôr vyriešiť

Červená

  • okrem pár výnimiek, napr. pri zatiahnutej ručnej brzde, tento problém významne ohrozuje vaše auto, a tým aj vaše zdravie

Modrá

  • hlavne pre diaľkové svetlá, ale pri niektorých autách znamená aj príliš nízku teplotu chladiacej kvapaliny, keď by ste nemali vytáčať motor do vysokých otáčok

Často sa objavujúce oranžové kontrolky


 ABS

Antiblokovací systém čiže ABS (Anti-lock Braking System) nefunguje. Pri jazde by vás to nemalo obmedzovať, ale myslite na to, že keď prudko zabrzdíte, môžete dostať kvôli zablokovaným brzdám šmyk.


 ESP

Ďalšia skratka, ktorá znamená stabilizačný systém podvozka (Electronic Stability Programme). Keď je rozsvietená, systém je nefunkčný. Vy síce môžete pokračovať v jazde, ale táto funkcia vám napríklad pri rýchlom prejazde zákrutou už nepomôže.


 Brzdové doštičky

Miniatúrna hviezdna brána upozorňuje na opotrebované brzdové obloženie, teda doštičky. Môžete pokračovať v jazde, ale pri najbližšej príležitosti by ste si ich mali nechať v servise vymeniť.


 Tlak v pneumatikách

Táto kontrolka, ktorá nám najviac pripomína pohľad zozadu na zadok sediacej osoby, znamená nízky tlak v niektorej z pneumatík. Skontrolujte ich a dofúknite.


 Riadiaca jednotka motora

A máme tu vrtuľník! Alebo grilované kurča, vysávač, či ponorku, fantázii sa medze nekladú. Zapamätajte si však, že táto kontrolka informuje o poruche riadiacej jednotky motora. Rozsvietená môže znamenať natankovanie nekvalitného paliva, problém s emisným systémom alebo inú, menej závažnú príčinu. Pri niektorých vozidlách sa po rozsvietení kontrolky auto prepne do „núdzového režimu“ s obmedzeným výkonom. Blikajúca kontrolka signalizuje poruchu katalyzátora a to už je pádny dôvod na cestu do autoservisu. Často sa tiež objavuje s textom „CHECK“ alebo „CHECK ENGINE“, teda skontrolujte motor.


Často sa objavujúce červené kontrolky


 Dobíjanie

Tu je to pomerne jasné – problém s dobíjaním autobatérie. Ak sa vám rozsvieti, mali by ste vypnúť všetko, čo spotrebováva elektrický prúd (klimatizácia, rádio a i.) a dúfať, že vám baterka vydrží na ceste do najbližšieho servisu.


 Chladiaca kvapalina

Keď na vás začne žmurkať červený teplomer, znamená to nedostatok chladiacej kvapaliny alebo prehriatie. V tejto situácii by ste mali zastaviť, vypnúť motor a nechať ho vychladnúť. Potom skontrolujte hladinu kvapaliny v chladiči a dolejte ju až po rysku. Na to vám postačí obyčajná voda. V servise vám doplnia kvapalinu v správnom pomere.


 Brzdy

Tu sa vraciame k zatiahnutej alebo nedostatočne uvoľnenej ručnej brzde. Tú by ste mali skontrolovať najskôr. Ak vám však táto kontrolka bliká a trikrát začujete pípnutie, znamená to nízku hladinu brzdovej kvapaliny. Bezpečne zastavte, skontrolujte ju a prípadne dolejte. Keď kontrolka bliká aj po doliatí kvapaliny, s návštevou servisu neotáľajte.


 Tlak motorového oleja

Aladinovu lampu by ste na palubnej doske rozhodne nemali ignorovať. Môže totiž dôjsť k nenávratnému poškodeniu motora. Kontrolka znamená nízky tlak motorového oleja a ak sa vám rozsvieti, zastavte, vypnite motor, počkajte, až vychladne, skontrolujte hladinu oleja a prípadne ho dolejte. V prípade, že kontrolka stále bliká, nechajte auto odtiahnuť do servisu.


 Airbagy

Niekedy oranžová, niekedy červená a inokedy skrývajúca sa pod písmenami SRS (Supplemental Restraint System) – keď táto kontrolka po naštartovaní nezhasne, indikuje problém s airbagmi. Buď vám jeden z airbagov v aute chýba (napr. nebol doplnený po nehode), alebo došlo k problému s elektronikou. Tak či onak, mali by ste zájsť do servisu.


Ako sme už spomenuli na začiatku, kontroliek je veľa a so zvyšujúcou sa zložitosťou konštrukcie automobilov neustále pribúdajú nové, niektoré môžu zaskočiť aj ostrieľaných cestných matadorov. Môžete síce argumentovať internetom, ale v horských priesmykoch alebo odľahlých dedinkách sa na mobilné dáta nemôžete vždy spoliehať. Preto odporúčame starý dobrý papierový manuál v tlačenej podobe. Veľa zdaru a šťastných kilometrov!Už viete, aké automobilové novinky prinesie rok 2020?

Rok 2019 sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Za mesiac a pol si budeme pochutnávať na zemiakovom šaláte, ktorý sem tam preložíme riadnou dávkou lineckého, a nedočkavo sa tešiť na stromček s darčekmi, ktoré nám toho roku prinesie Ježiško. Niekto dostane ponožky iný nové spotrebiče alebo aj nového štvorkolesového miláčika.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Šoférovanie v extrémnom počasí

Tipy ako pripraviť auto na zimu už máte. Ale viete ako sa zachovať, keď vás v jesenných dňoch zastihne prudký dážď alebo snehová kalamita? Nemusíte sa skrývať v bezpečí domova a celú zimu žiť zo zásob. Stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami bezpečnej jazdy.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Pripravte svoje auto na dlhú zimu

Prvý jesenný deň už máme za sebou a pomaly vyťahujeme zimné kožuchy. Ani sa nenazdáme a budeme v rámci rannej rozcvičky oškrabávať našich štvorkolesových tátošov. Prichádza obdobie studených rán a dlhých večerov, keď by sme najradšej ani nos von nevystrčili, a aj naše autíčka čaká obmena výbavy. Nie ste si istí, ako správne prichystať svoje vozidlo na zimu? Prinášame vám pár rád, ktoré vám ušetria zbytočné starosti.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať