články

Šoférovanie v extrémnom počasí

Tipy ako pripraviť auto na zimu už máte. Ale viete ako sa zachovať, keď vás v jesenných dňoch zastihne prudký dážď alebo snehová kalamita? Nemusíte sa skrývať v bezpečí domova a celú zimu žiť zo zásob. Stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami bezpečnej jazdy.


Prší, prší, len sa leje...

Dážď, spoločník jesenného počasia. Občas sa objaví úplne nečakane a my si potom lámeme hlavu, či si máme sadnúť za volant, alebo radšej zostaneme v pohodlí domova. Najlepšie je položiť si otázku a prehodnotiť, či cesta, ktorú plánujeme podstúpiť, je nevyhnutná a či nie je lepšie vyčkať, kým lejak prejde.

Treba brať do úvahy aj ročné obdobie a porozmýšľať, aké má vaše auto pneumatiky – či náhodou nemalo byť dávno prezuté. Zimné pneumatiky na mokrej ceste horšie reagujú, s letnými pneumatikami zas v zime bezpečne nedôjdete ani za najbližšiu križovatku. Keď si už sadnete do auta, zapnite kúrenie alebo klimatizáciu, aby ste odhmlili interiér. Dávajte pozor na rýchlosť a zachovávajte bezpečnú vzdialenosť od auta pred vami. Dážď zhoršuje viditeľnosť, preto sa uistite, že máte rozsvietené svetlá, hmlovky však používajte iba naozaj v hmle.

Často môže dôjsť k takzvanému aquaplanningu, teda k strate priľnavosti pneumatiky. Aquaplanning vzniká neprimeranou jazdou po mokrej vozovke, keď sa voda dostatočne rýchlo neodvádza a vytvorí vodný klin medzi pneumatikou a vozovkou. V prípade aquaplanningu stlačte spojku, zložte nohu z plynu, držte pevne volant a rozhodne nebrzdite, kým opäť nie ste pánom svojho auta.

A čo čľapkanica?

Martin si už chystá bieleho koňa, možno čoskoro precvála aj okolo vás. Či bude zima dlhá, tuhá alebo teplá, môžeme zatiaľ veštiť z cibuľových šupiek, ale tak či onak, na cesty budeme musieť občas vyraziť za každého počasia. Niektorí vodiči povrch vozovky podceňujú a riziká, ktoré so sebou prináša mokrá a zľadovatená vozovka si neuvedomia až do momentu, keď nad svojím autom stratia kontrolu.

Najväčším strašiakom zimného šoférovania je poľadovica alebo čerstvo napadaný sneh, aj zimné pneumatiky majú na namrznutom povrchu alebo snehu horšiu trakciu. Auto nás zaskočí a z ničoho nič sa nedá ovládať. Sťažené zimné podmienky teda vyžadujú zvýšenú koncentráciu a opatrnosť.

Šmyk však môžete dostať, aj keď idete predpisovo. Keď si váš niekoľkotonový kamarát začne robiť čo chce, je to veľmi nepríjemný pocit. Ako vtedy reagovať? Dôležité je zostať pokojný, namiesto jojkania pevne držať volant, zložiť nohu z plynu a stlačiť spojku – pri autách s automatickou prevodovkou len zložte nohu z plynu.

V zimných mesiacoch sa pomalšou jazdou prispôsobte stavu a povahe vozovky. Vodiči by mali myslieť na to, že pri nevyhovujúcom stave cesty pneumatika zvládne vždy len jeden „úkon“. Pneumatika môže teda buď zatáčať, alebo spomaľovať. Ak toto pravidlo nebudeme dodržiavať, ľahšie sa dostaneme do šmyku. Nezabudnite hlavne pribrzďovať pred zákrutou, nie v zákrute.

Staňte sa pánmi situácie

Zachovajte pokoj, nezmätkujte, sústreďte sa. Na plyn dupnite iba keď naozaj treba – viac využívajte zotrvačnosť vozidla. To isté platí v prípade brzdenia – brzdite, iba ak musíte. Ak chcete šťastne a bez ujmy dôjsť do cieľa, buďte vždy o krok vpred. Odhadujte aj reakcie iných vodičov. Pomôcť by vám mohla aj naša príručka Ako šoférovať v zime, ktorá ponúka mnoho rád a tipov, ako sa správať za volantom v nepriaznivých podmienkach.

Mimochodom, aj za volantom by malo platiť, že človek sa neustále učí. Dobrým vodičom sa stanete, ak budete pravidelne jazdiť a učiť sa z nástrah každodennej prevádzky. V zdokonalení vodičských schopností vám môže pomôcť mobilná aplikácia AXA Drive, ktorá je dostupná na Google Play aj iOS. Ak si stále neveríte a počas zimy sa bojíte vytiahnuť päty z domu, skúste nejaký z kurzov bezpečnej jazdy (škola šmyku), ktorý vám nasimuluje jazdu v extrémnom počasí a vy si tak bezpečne môžete vyskúšať, aké to je, keď sa váš niekoľkotonový štvorkolesový kamarát roztočí a vy nad ním stratíte kontrolu.Ako poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode

Bicyklovať sa vraj nedá nikdy zabudnúť. S prvou pomocou to však nie je také jednoduché, hoci sú jednotlivé kroky logické a nie je ich veľa. V bežnom živote ich väčšina z nás našťastie často nevyužije, ako sa však hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Keď už k nepríjemnej situácii dôjde, na googlenie na mobile nebýva čas.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Nové auto na leto alebo na balón?

Príroda sa bude pomaly prebúdzať zo zimného spánku a spoločne s ňou aj naša energia a túžby. Na cestách sa s príchodom jari začínajú objavovať aj motorky a nové autá. Patríte k tým, ktorí plánujú obnoviť svoj vozový park?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Elektroautá v zime. Oplatia sa?

Objem ničím nenahradíš; výkon radšej mať, ako potrebovať; nafta patrí do kachieľ... Takto sa skalní vodiči benzínových áut kedysi s dešpektom vyjadrovali o nastupujúcej naftovej alternatíve. Pokrok však nemožno zastaviť a do boja o vodičské srdcia v poslednom čase vstúpil ďalší hráč – elektroauto. Moderný trend hľadania ekologických alternatív mu navyše hrá do kariet, v ktorých už má esá v podobe Elona Muska alebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní teda spaľovacím motorom umieráčik?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať