články

Už viete, aké automobilové novinky prinesie rok 2020?

Rok 2019 sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Za mesiac a pol si budeme pochutnávať na zemiakovom šaláte, ktorý sem tam preložíme riadnou dávkou lineckého, a nedočkavo sa tešiť na stromček s darčekmi, ktoré nám toho roku prinesie Ježiško. Niekto dostane ponožky iný nové spotrebiče alebo aj nového štvorkolesového miláčika.


Vaše staré auto už bojuje s posledným dychom a vy uvažujete, aké si obstaráte na budúci rok namiesto neho, prípadne aké si vyberiete, ak ho naozaj dostanete od Ježiška? Viete, aké autá budú na budúci rok najviac frčať?

Chráňme životné prostredie

Eco-friendly, zero waste. To sú pojmy, s ktorými sa stretávame takmer každý deň. Nejde len o triedenie odpadov, ale aj o používanie technológií každodenne zaťažujúcich našu planétu. V posledných rokoch rastie záujem o hybridné vozidlá poháňané elektromotorom. Okrem toho majitelia hybridných automobilov môžu v Prahe parkovať aj v modrých zónach, a to za poplatok len 100 Kč ročne.

Na budúci rok sa môžete tešiť na novinku od spoločnosti Škoda Auto, ktorá sa rozhodla predávať plug-in hybridnú Octaviu a Superb. Plug-in hybrid má lítium-iónové batérie a dokáže zvládnuť na elektrinu dlhšiu vzdialenosť než klasický hybrid.

Kto zvíťazí?

Auto roku je významné ocenenie pre automobilky, ktoré sa udeľuje na celosvetovej i národnej úrovni. Koncom októbra bolo predstavených 365 modelov nominovaných na európske ocenenia. Sedem vybraných finalistov spoznáme už o pár dní. Zatiaľ ešte nevieme, ktoré z modelov najviac zabodujú u medzinárodnej poroty zloženej z odborníkov i novinárov, ale môžeme sa pozrieť na niektorých nominantov.

Toyota Corolla ponúka tri varianty karosérie a efektívnejší motor – i s hybridom. Celkovo je jednoducho lepšia a krajšia než predchádzajúci model Toyota Auris.

Škoda Scala je vozidlo, ktoré určilo nový smer tejto značky. Je plné technológií, ktoré najviditeľnejšie predstavuje virtuálny kokpit, teda digitálny prístrojový štít priamo pred očami vodiča. Každý vodič si ho môže nakonfigurovať podľa vlastných preferencií. Recenzenti výborne hodnotia aj jazdné vlastnosti, tak uvidíme, či Škoda Scala obstojí v konkurencii napríklad nového Golfu.

Renault Clio je najpredávanejšie auto v Európe. Nový model ponúka systém mild-hybrid a asistentov poloautonómnej jazdy, ako sú tempomat a udržanie jazdy v pruhu. Okrem toho má – podľa vzoru Tesly – dotykový displej.

Presvedčite sa na vlastné oči

Ak budete stále zvedaví, čo čaká automobilový priemysel v budúcom roku, navštívte úspešný Autosalón v Bratislave a Nitre.

Jubilejný 30. ročník Autosalónu Bratislava sa koná v dňoch 21. 4. až 26. 4 2020 v priestoroch Incheba Expo a určite ponúkne neuveriteľné množstvo noviniek. Minulých ročníkov sa zúčastnilo 138 vystavovateľov a výstavu videlo takmer 200 tisíc návštevníkov. Na Autosalón v Nitre si chvíľu počkáte, jeho 27. ročník sa uskutoční na jeseň budúceho roka, konkrétne v dňoch 3. 10. až 6. 10. 2020 v areáli Agrokomplex Nitra. Tohoročný ročník navštívilo takmer 165 tisíc osôb.

Na záver dodáme, že ak si na budúci rok plánujete obstarať niektorú z horúcich automobilových noviniek, nezabudnite si svoje žihadlo riadne poistiť. Poisťovňa AXA ponúka výhodné havarijné poistenie vozidiel či napríklad 50 % zľavu na zmluvné poistenie pre dobrých vodičov.Šoférovanie v extrémnom počasí

Tipy ako pripraviť auto na zimu už máte. Ale viete ako sa zachovať, keď vás v jesenných dňoch zastihne prudký dážď alebo snehová kalamita? Nemusíte sa skrývať v bezpečí domova a celú zimu žiť zo zásob. Stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami bezpečnej jazdy.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Zažmurkala na vás kontrolka?

Asi to poznáte. Piatok, koniec nekonečného pracovného týždňa, vlečie sa každá minúta a pracovné problémy nemajú konca kraja. Už sa neviete dočkať chvíle, keď pracovný blázinec vymeníte sa božský pokoj ďaleko od mestského hurhaja. Až to konečne príde. Všetko pripravené na načerpanie psychickej pohody, auto naložené, štartér síce trocha hapruje, ale chvalabohu, nakoniec sa chytí, paráda. Nemala by náhodou tá kontrolka s obrázkom vrtuľníka po štarte zhasnúť?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Pripravte svoje auto na dlhú zimu

Prvý jesenný deň už máme za sebou a pomaly vyťahujeme zimné kožuchy. Ani sa nenazdáme a budeme v rámci rannej rozcvičky oškrabávať našich štvorkolesových tátošov. Prichádza obdobie studených rán a dlhých večerov, keď by sme najradšej ani nos von nevystrčili, a aj naše autíčka čaká obmena výbavy. Nie ste si istí, ako správne prichystať svoje vozidlo na zimu? Prinášame vám pár rád, ktoré vám ušetria zbytočné starosti.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať