články

Nové auto na leto alebo na balón?

Príroda sa bude pomaly prebúdzať zo zimného spánku a spoločne s ňou aj naša energia a túžby. Na cestách sa s príchodom jari začínajú objavovať aj motorky a nové autá. Patríte k tým, ktorí plánujú obnoviť svoj vozový park?


Ak áno, skôr či neskôr si budete klásť dôležité otázky – kúpiť nové alebo ojazdené, a aké existujú možnosti financovania. Mimochodom, už ste niekedy počuli o balónovom úvere? Ak sa strácate vo finančnom žargóne, nevešajte hlavu a poďte si ujasniť základné rozdiely medzi rôznymi spôsobmi financovania.


Financovanie úverom

O úveroch ste už iste počuli. Chcete si kúpiť nové auto, ale nechcete na jeho kúpu použiť všetky svoje úspory, takže siahnete po pôžičke, auto kúpite a mesačne splácate určitú sumu aj s určitými úrokmi. Výhodou tohto financovania je to, že majiteľom auta sa stávate výhradne vy a môžete si autom jazdiť od nevidím do nevidím. Aby ste úver získali, budete musieť doložiť svoje príjmy a za úver ručiť – väčšinou práve vozidlom. Ako už bolo spomenuté, auto je od počiatku vaše, preto náklady napr. na opravy hradíte sami.

Môžete zvoliť aj priame úverovanie, tzv. „peer-to-peer“ pôžičky, ktoré ponúka napríklad spoločnosť Žlutý melón. Princípom tohto modelu je sprostredkovanie kapitálu medzi jednotlivcami, teda prepojenie ľudí, ktorí potrebujú pôžičku, a tých, ktorí sú ochotní pôžičku sprostredkovať. V tomto procese teda nefiguruje banka. Výhodou peer-to-peer pôžičiek sú nižšie úrokové sadzby. Na druhej strane je priame úverovanie trocha rizikovejšie, a to predovšetkým pre investorov, ktorí môžu o svoje peniaze, ak ich požičajú menej solventným osobám, prísť.


Balónový úver

Ako by sa vám páčilo za nové auto platiť malé mesačné splátky a na konci splátkového obdobia zaplatiť nerovnomernú splátku, ktorá je vyššia ako tie predchádzajúce? Presne na takomto princípe funguje balónový úver. Medzi najväčšie výhody balónového úveru patrí flexibilita, nižšia mesačná splátka a možnosť namiesto poslednej nerovnomernej splátky auto predať a kúpiť si nové. Tento typ úveru môže byť výhodný aj z pohľadu prijatého kapitálu, ktorý na začiatku získate bez toho, aby ste svoje cash-flow zaťažovali zbytočnými výdavkami. Vďaka tomuto úveru budete mať dostatok času sporiť a celú sumu po stanovenom čase uhradiť.


Lízing – finančný alebo operatívny?

Ak na financovanie svojho vozidla zvolíte finančný lízing, nebudete jeho majiteľom vy, ale lízingová spoločnosť. Majiteľom sa stávate až po zaplatení všetkých splátok. Pri zvolení finančného lízingu si najskôr budete musieť zvoliť aj havarijné poistenie. Poistenie auta je súčasťou lízingovej platby, z tohto dôvodu sú lízingové platby väčšinou vyššie. Oproti operatívnemu lízingu hradí všetky náklady za opravy či servisné kontroly prevádzkovateľ vozidla, teda vy. Vybavenie lízingu je pomerne rýchle a jednoduché. Nevýhodou lízingu je vysoký poplatok pri podpise zmluvy a tiež dĺžka splácania je pevne stanovená zákonom (od 3 do 7 rokov).

Každopádne sa tento typ financovania oplatí hlavne podnikateľom a firmám, ktorí lízingom získajú daňovú výhodu a zrýchlený odpis.

Nie je lízing ako lízing. Operatívny lízing funguje skôr ako typ financovania, pomocou ktorého si nové auto prenajmete na určitý čas a potom ho zase vrátite lízingovej spoločnosti. Automobil si v čase vrátenia môžete aj odkúpiť za dohodnutú zostatkovú hodnotu na základe najazdených kilometrov a dĺžky trvania zmluvy. Pozor si dávajte aj na počet najazdených kilometrov, ktorých maximálnu výšku nastaví spoločnosť pred poskytnutím lízingu. Za každý ďalší najazdený kilometer si potom účtujú pomerne vysoké ceny.

Výhodou tohto lízingového typu je fakt, že s používaním automobilu si v podstate nemusíte robiť žiadne starosti, o všetko sa postará spoločnosť, od ktorej máte auto „v prenájme“. Preto je tento variant najvhodnejší pre osoby a predovšetkým firmy, ktoré auto používajú na dennej báze, ale nechcú si pridávať starosti s jeho údržbou a samotným vlastníctvom.


Zdieľam, zdieľaš, zdieľame. Carsharing

Ak patríte medzi ľudí, ktorí auto z času na čas potrebujú, ale nie je pre nich životne dôležité, posledný bod vás bude určite zaujímať.

V posledných rokoch sa totiž rozmáha trend spoločného zdieľania áut. Aj na Slovensku už existuje veľa spoločností, vďaka ktorým si auto môžete jednoducho požičať, napríklad Sharecar, SharenGo, alebo Up!City.

V tomto prípade si nemusíte robiť žiadne starosti s vybavovaním úveru alebo s poistením. Stačí si pripraviť osobné údaje, nainštalovať príslušnú aplikáciu, vytiahnuť platobnú kartu a môžete vyraziť na cestu. Využitie auta sa väčšinou platí podľa hodín, v niektorých prípadoch podľa počtu najazdených kilometrov.


Iný klient, iný typ financovania

Zistiť, či je chutnejšie jablko alebo hruška, sa môže stať veľkým orieškom rovnako, ako ktorý typ financovania je pre vás najvhodnejší. Toto rozhodnutie je úplne individuálne, každý si musí zvážiť, či sa rozhodne pre bankový úver, lízing alebo napríklad carsharing.

Varianty financovania sme si zrekapitulovali, nezabudnite však, že po úspešnom zaobstaraní nového miláčika si ešte musíte vybaviť povinné ručenie. Napríklad AXA ponúka až 50 % zľavy na povinné ručenie pre dobrých vodičov.

Ako poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode

Bicyklovať sa vraj nedá nikdy zabudnúť. S prvou pomocou to však nie je také jednoduché, hoci sú jednotlivé kroky logické a nie je ich veľa. V bežnom živote ich väčšina z nás našťastie často nevyužije, ako sa však hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Keď už k nepríjemnej situácii dôjde, na googlenie na mobile nebýva čas.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Elektroautá v zime. Oplatia sa?

Objem ničím nenahradíš; výkon radšej mať, ako potrebovať; nafta patrí do kachieľ... Takto sa skalní vodiči benzínových áut kedysi s dešpektom vyjadrovali o nastupujúcej naftovej alternatíve. Pokrok však nemožno zastaviť a do boja o vodičské srdcia v poslednom čase vstúpil ďalší hráč – elektroauto. Moderný trend hľadania ekologických alternatív mu navyše hrá do kariet, v ktorých už má esá v podobe Elona Muska alebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní teda spaľovacím motorom umieráčik?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Autom na hory s boxom a bez bundy

Hurá, ide sa na hory! Stačí zavrieť oči a úplne cítite horské slniečko, prašan na tvári a vôňu bombardina z bufetu pod svahom. Najskôr sa tam však musíte dostať, resp. naložiť auto, čo často pripomína legendárnu hru Tetris.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať