články

Nebezpečenstvo únavy za volantom a ako s ňou bojovať


S únavou pri jazde má skúsenosť takmer každý vodič. Väčšinou tento pocit zažívajú šoféri pri jazdách v ranných alebo pozdných večerných hodinách. Pokiaľ často jazdíte na dlhé trate, skôr či neskôr pocítite stav sprevádzaný nepríjemným pocitom v žalúdku, ktorý je spôsobený strachom z toho, čo sa stane, keď zaspíte za volantom.

Nie vždy je jednoduché určiť, kedy ste už za volantom unavení nad hranicu svojich možností. Tu pre vás máme pár signálov, kedy je čas zastaviť pri krajnici a odpočinúť si:

 • obtiažne zaostrovanie, časté mrkanie alebo pocit ťažkých očných viečok
 • snívanie s otvorenými očami, nesústredenie sa
 • problémy spomenúť si na niekoľko posledných kilometrov, míňanie výjazdov a dopravných značiek
 • časté zívanie
 • vybočovanie z jazdného pruhu, nedodržovanie bezpečnej vzdialenosti
 • pocit podráždenia


Pri týchto príznakoch musíte riešiť, ako sa s únavou vysporiadať - rocková hudba hrá z rádia naplno, všetky okná sú otvorené dokorán. Všeobecne prevláda názor, že takto únavu rieši väčšina vodičov. Ale nedávny prieskum spoločnosti Telegraph ukázal, že v skutočnosti títo ľudia patria k menšine. Čo je dobrá správa. Celkom 1094 vodičov v dotazníku odpovedalo na ich postoj k širokému okruhu otázok, ktoré zahrňovali aj otázky ohľadne únavy za volantom. 88 % vodičov uviedlo, že takmer nikdy nebojovali s tým, aby zostali pri jazde ostražití. Tí, ktorí sa k únave priznali, prehlásili, že sa s ňou stretávajú "pomerne často" alebo "často".

Naviac, keď sa vodičov pýtali aj na faktory, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou súvisia s ich nedodržiavaním dopravných pravidiel, len 5 % vodičov menuje únavu - čo z nej činí najmenej zastúpenú kategóriu. Ďalej sa respondenti zhodujú na tom, že optimálny čas pre vedenie motorového vozidla je medzi 9:00 a 13:00. A čas, ktorý nazvali druhým najhorším je od 13:00 do 17:00. “Tento čas je jedným z dvoch intervalov najčastejšie spojovaným s dopravnými nehodami spôsobenými únavou (druhý je od 2:00 do 6:00),” hovorí doktorka Samantha Jamson, výskumná pracovníčka vodičov Bezpečnosti na univerzite v Leeds. "Ľudia majú tendenciu k únave poobede. Je zaujímavé, že vodiči v prieskume túto skutočnosť nerozpoznávajú. To by mohlo byť z rôznych dôvodov," dodáva. Jedným z dôvodov nesprávnej predstavy o únave je, že väčšina ľudí nemusí poobede šoférovať, takže si nie sú vedomí, aké ťažké musí byť zostať ostražití.


A ako teda s únavou bojovať? Ste bezpečný vodič? Stiahnite si aplikáciu Axa Drive a vyskúšajte svoje zručnosti na cestách.


"Je veľmi dôležité, aby ste zostali v pohotovosti pri jazde a nedovolili, aby únava bola silnejšia,” radí Adam Beckett, riaditeľ návrhov pre poisťovne. Podľa neho je kľúčové tiež plánovať cestu na dobu, kedy nebývate unavení, ak je to možné. Ďalšia vec je robiť prestávky na dlhých cestách každých pár hodín. “Udržujte chladnejšiu teplotu v aute a majte zapnuté rádio - to vám pomôže zostať v strehu,” dodáva.


Ďalšie rady proti únave počas vedenia motorového vozidla:

 • Odpočinok pred jazdou. Krátke zdriemnutie pred jazdou vám môže pomocť pri nedostatočnom spánku v noci.
 • Odpočinok v polovici jazdy. Pokiaľ sa cítite unavení počas jazdy, zastavte sa na krátke zdriemnutie aspoň na 20 minút. Uistite sa, že ste na bezpečnom mieste a pamätajte, že po probudení sa budete 15 minút cítiť omámení.
 • Systém Buddy. Na dlhých cestách je bezpečnejšie jazdiť s priateľom. Každé 2 hodiny sa s priateľom vymeňte a môžete si odpočinúť.
 • Neponáhľajte sa. Lepšie je do cieľa doraziť bezpečne, ako zavčasu.
 • Žiadny alkohol. Dokonca aj veľmi malé množstvo alkoholu zvýši ospalosť.
 • Nejazdite medzi polnocou a 6:00. Vzhľadom k biologickému rytmu vašeho tela je to doba, kedy je ospalosť najintenzívnejšia.
 • Pitie kofeínu. Kofeín zlepšuje ostražitosť, ale musíme si uvedomiť, že účinky kofeínu po niekoľkých hodinách vyprchávajú.


Riziká havárie sú príliš veľké, preto sa snažme robiť všetko pre to, aby sme im predchádzali.

Ako poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode

Bicyklovať sa vraj nedá nikdy zabudnúť. S prvou pomocou to však nie je také jednoduché, hoci sú jednotlivé kroky logické a nie je ich veľa. V bežnom živote ich väčšina z nás našťastie často nevyužije, ako sa však hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Keď už k nepríjemnej situácii dôjde, na googlenie na mobile nebýva čas.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Nové auto na leto alebo na balón?

Príroda sa bude pomaly prebúdzať zo zimného spánku a spoločne s ňou aj naša energia a túžby. Na cestách sa s príchodom jari začínajú objavovať aj motorky a nové autá. Patríte k tým, ktorí plánujú obnoviť svoj vozový park?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Elektroautá v zime. Oplatia sa?

Objem ničím nenahradíš; výkon radšej mať, ako potrebovať; nafta patrí do kachieľ... Takto sa skalní vodiči benzínových áut kedysi s dešpektom vyjadrovali o nastupujúcej naftovej alternatíve. Pokrok však nemožno zastaviť a do boja o vodičské srdcia v poslednom čase vstúpil ďalší hráč – elektroauto. Moderný trend hľadania ekologických alternatív mu navyše hrá do kariet, v ktorých už má esá v podobe Elona Muska alebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní teda spaľovacím motorom umieráčik?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať