články

Optimálne otáčky benzínového motora


Keď ide o spotrebu, nie je nič lepšie, ako dobre sledovať otáčkomer. Väčšina z nás sa na neho za jazdy ani nepozrie (kto sa riadi podľa otáčok), ale to je zásadná chyba - práve udržiavanie motora v ideálnych otáčkach vám prinesie nižšiu spotrebu.

Všetci chceme jazdiť za čo najmenej, to je jasné. Počas životnosti auta môžete dať za palivo kľudne rovnakú čiastku, ako ste zaplatili za samotné auto. Pri spotrebe 7l/100km a cene 1,07 EUR za liter nafty je cena za kilometer cca 0.08 EUR. Pokiaľ s autom najazdíte 250 000 kilometrov, zaplatíte len za palivo 20 000 EUR.. Pokud budete jazdiť v ideálnych otáčkach a zmenšíte spotrebu len o jeden liter a zaplatíte za kilometer 0,065 EUR, ušetríte 3 750 EUR. A to už za zváženie stojí, nie?

Je zjavné, že nižšia rýchlosť znamená nižšiu spotrebu. Ale samozrejme to nie je jediný faktor - záleží tiež na teréne, váhe nákladu a mnohých ďalších okolnostiach. Keď napríklad idete do kopca a chcete ho vyjsť čo najrýchlejšie, nemá zmysel držať plynový pedál na podlahe a otáčky v červených číslach. Tam váš motor nemá najvyšší krútiaci moment, ktorý práve v kopcoch potrebujete viac ako výkon. Ideálny krútiaci moment sa v bežných motoroch pohybuje okolo 2000 až 2500 otáčok, ale to sa samozrejme líši motor od motora. Od 5000 otáčok potom ale rapídne klesá. Najlepšie je toto pozorovať, keď si na palubnom počítači zapnete okamžitú spotrebu a potom môžete v reálnom čase pozorovať, kedy šetríte najviac.

Ďalšími faktormi sú napríklad sklon terénu či plynulosť premávky. Stáť v kolóne a jazdiť na jednotke vám vyšvihne spotrebu kľudne na 8 litrov - o to viac, pokiaľ kolónu prežívate s klimatizáciou pustenou naplno. Dobre nafúknuté pneumatiky tiež ušetria pár deci. Váš výrobca špecifikuje aj ideálny tlak podľa výšky nákladov. Preto ak pôjdete na dovolenku do Chorvátska, skúste si tlak upraviť podľa odporučení a na tých 2000 kilometroch možno ušetríte aj na nejakú tú zmrzlinu naviac.

Vypínanie motora na dlhších prejazdoch a zastávkach snáď ani nemusíme spomínať - v modernom aute baterku tak rýchlo nevybijete.

Šikovným šoférovaním sa tiež dá ušetriť - napríklad pri výjazde z kruhového objazdu na dvojke nie je u naftových motorov problém zaradiť rovno štvorku, takže motor zbytočne nevytáčate.

Šetrenie nie je len o palive - stáť zbytočne na spojke nie je nikdy dobré, stojí za to sa naučiť na semafóroch vyradiť neutrál, pokiaľ vás to nenaučili už v autoškole. Kontrolujte si tiež hladinu oleja - jeho nedostatok a následné zadrenie valcov vám môže odpísať celé auto. Včasné drobnejšie opravy vás tiež môžu zachrániť od rozsiahlejších opráv. Pokiaľ budete ignorovať divné zvuky v prevodovke, budete ju možno čoskoro meniť celú - pritom by len stačila malá oprava a tú starú by ste zachránili.

Riadiť sa týmito pravidlami má určite zmysel. Pokiaľ sa ich budete držať už teraz, môžete ušetriť veľa peňazí.

Ako poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode

Bicyklovať sa vraj nedá nikdy zabudnúť. S prvou pomocou to však nie je také jednoduché, hoci sú jednotlivé kroky logické a nie je ich veľa. V bežnom živote ich väčšina z nás našťastie často nevyužije, ako sa však hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Keď už k nepríjemnej situácii dôjde, na googlenie na mobile nebýva čas.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Nové auto na leto alebo na balón?

Príroda sa bude pomaly prebúdzať zo zimného spánku a spoločne s ňou aj naša energia a túžby. Na cestách sa s príchodom jari začínajú objavovať aj motorky a nové autá. Patríte k tým, ktorí plánujú obnoviť svoj vozový park?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Elektroautá v zime. Oplatia sa?

Objem ničím nenahradíš; výkon radšej mať, ako potrebovať; nafta patrí do kachieľ... Takto sa skalní vodiči benzínových áut kedysi s dešpektom vyjadrovali o nastupujúcej naftovej alternatíve. Pokrok však nemožno zastaviť a do boja o vodičské srdcia v poslednom čase vstúpil ďalší hráč – elektroauto. Moderný trend hľadania ekologických alternatív mu navyše hrá do kariet, v ktorých už má esá v podobe Elona Muska alebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní teda spaľovacím motorom umieráčik?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať