články

Optimálne otáčky benzínového motora


Keď ide o spotrebu, nie je nič lepšie, ako dobre sledovať otáčkomer. Väčšina z nás sa na neho za jazdy ani nepozrie (kto sa riadi podľa otáčok), ale to je zásadná chyba - práve udržiavanie motora v ideálnych otáčkach vám prinesie nižšiu spotrebu.

Všetci chceme jazdiť za čo najmenej, to je jasné. Počas životnosti auta môžete dať za palivo kľudne rovnakú čiastku, ako ste zaplatili za samotné auto. Pri spotrebe 7l/100km a cene 1,07 EUR za liter nafty je cena za kilometer cca 0.08 EUR. Pokiaľ s autom najazdíte 250 000 kilometrov, zaplatíte len za palivo 20 000 EUR.. Pokud budete jazdiť v ideálnych otáčkach a zmenšíte spotrebu len o jeden liter a zaplatíte za kilometer 0,065 EUR, ušetríte 3 750 EUR. A to už za zváženie stojí, nie?

Je zjavné, že nižšia rýchlosť znamená nižšiu spotrebu. Ale samozrejme to nie je jediný faktor - záleží tiež na teréne, váhe nákladu a mnohých ďalších okolnostiach. Keď napríklad idete do kopca a chcete ho vyjsť čo najrýchlejšie, nemá zmysel držať plynový pedál na podlahe a otáčky v červených číslach. Tam váš motor nemá najvyšší krútiaci moment, ktorý práve v kopcoch potrebujete viac ako výkon. Ideálny krútiaci moment sa v bežných motoroch pohybuje okolo 2000 až 2500 otáčok, ale to sa samozrejme líši motor od motora. Od 5000 otáčok potom ale rapídne klesá. Najlepšie je toto pozorovať, keď si na palubnom počítači zapnete okamžitú spotrebu a potom môžete v reálnom čase pozorovať, kedy šetríte najviac.

Ďalšími faktormi sú napríklad sklon terénu či plynulosť premávky. Stáť v kolóne a jazdiť na jednotke vám vyšvihne spotrebu kľudne na 8 litrov - o to viac, pokiaľ kolónu prežívate s klimatizáciou pustenou naplno. Dobre nafúknuté pneumatiky tiež ušetria pár deci. Váš výrobca špecifikuje aj ideálny tlak podľa výšky nákladov. Preto ak pôjdete na dovolenku do Chorvátska, skúste si tlak upraviť podľa odporučení a na tých 2000 kilometroch možno ušetríte aj na nejakú tú zmrzlinu naviac.

Vypínanie motora na dlhších prejazdoch a zastávkach snáď ani nemusíme spomínať - v modernom aute baterku tak rýchlo nevybijete.

Šikovným šoférovaním sa tiež dá ušetriť - napríklad pri výjazde z kruhového objazdu na dvojke nie je u naftových motorov problém zaradiť rovno štvorku, takže motor zbytočne nevytáčate.

Šetrenie nie je len o palive - stáť zbytočne na spojke nie je nikdy dobré, stojí za to sa naučiť na semafóroch vyradiť neutrál, pokiaľ vás to nenaučili už v autoškole. Kontrolujte si tiež hladinu oleja - jeho nedostatok a následné zadrenie valcov vám môže odpísať celé auto. Včasné drobnejšie opravy vás tiež môžu zachrániť od rozsiahlejších opráv. Pokiaľ budete ignorovať divné zvuky v prevodovke, budete ju možno čoskoro meniť celú - pritom by len stačila malá oprava a tú starú by ste zachránili.

Riadiť sa týmito pravidlami má určite zmysel. Pokiaľ sa ich budete držať už teraz, môžete ušetriť veľa peňazí.

Už viete, aké automobilové novinky prinesie rok 2020?

Rok 2019 sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Za mesiac a pol si budeme pochutnávať na zemiakovom šaláte, ktorý sem tam preložíme riadnou dávkou lineckého, a nedočkavo sa tešiť na stromček s darčekmi, ktoré nám toho roku prinesie Ježiško. Niekto dostane ponožky iný nové spotrebiče alebo aj nového štvorkolesového miláčika.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Šoférovanie v extrémnom počasí

Tipy ako pripraviť auto na zimu už máte. Ale viete ako sa zachovať, keď vás v jesenných dňoch zastihne prudký dážď alebo snehová kalamita? Nemusíte sa skrývať v bezpečí domova a celú zimu žiť zo zásob. Stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami bezpečnej jazdy.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Zažmurkala na vás kontrolka?

Asi to poznáte. Piatok, koniec nekonečného pracovného týždňa, vlečie sa každá minúta a pracovné problémy nemajú konca kraja. Už sa neviete dočkať chvíle, keď pracovný blázinec vymeníte sa božský pokoj ďaleko od mestského hurhaja. Až to konečne príde. Všetko pripravené na načerpanie psychickej pohody, auto naložené, štartér síce trocha hapruje, ale chvalabohu, nakoniec sa chytí, paráda. Nemala by náhodou tá kontrolka s obrázkom vrtuľníka po štarte zhasnúť?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať