články

10 užitočných tipov, ako znížiť spotrebu paliva


Jazdite menej frekventovane

Vozidlo, ktoré je zaparkované niekoľko hodín, má chladný motor. Z tohto dôvodu má počas prvých 8 km jazdy oveľa vyššiu spotrebu paliva. V ideálnom prípade zjednoťte každodenné prechádzky do jedinej cesty. Nie je to vždy jednoduché, napríklad keď musíte počas dňa vyzdvihnúť niekoho z vašej rodiny. Ale snažte sa neštartovať auto len kvôli novinám v supermarkete.

Nejazdite počas dopravnej špičky

Existuje len málo horších miest, kde stráviť drahocenný čas ako sú dopravné zápchy. Jazda vo frekventovanej premávke je tiež oveľa drahšia. Zakaždým, keď zastavíte a opätovne naštartujete, vaše auto potrebuje prvý prevodový stupeň a obrovské množstvo paliva, aby sa dostalo späť do pohybu. Druhý prevod nie je oveľa lepší. Najlepším riešením preto je necestovať počas dopravnej špičky. Palivo môžete tiež ušetriť, keď sa prispôsobíte premávke pred vami, budete jazdiť hladko a pri nízkej rýchlosti. Ak často potrebujete cestovať v dopravnej špičke, potom môžete zvážiť nákup hybridného vozidla, ktoré spotrebuje oveľa menej paliva.

Zatvorte všetky okná 

Otvorené okná nepredstavujú problém, pokiaľ jazdíte v meste, ale mimo mesta alebo na diaľnici, čiže tam, kde jazdíte oveľa rýchlejšie, áno. Tvar vašeho auta je veľmi dôležitý. Dizajnéri automobilu tomu hovoria aerodynamika a vyvíjajú veľké úsilie na obmedzenie záťaže a vytvorenie čo najviac hladkého tvaru auta. Čokoľvek, čo spôsobuje hluk vetra pri vedení motorového vozidla spotrebuje viac paliva. S dizajnom vášho auta nemôžete robiť nič, ale vyššej spotrebe sa vyhnete, ak zatvoríte všetky okná vo vozidle. Je lepšie používať vetracie otvory po celý rok.

Odstráňte strešný nosič

Je to ešte drahšie ako jazda s otvorenými oknami. Dokonca aj v prípade, kedy je strešný nosič prázdny. Zvyšuje odpor vzduchu a vaše auto tak spotrebuje viac paliva. Najnovšie strešné nosiče sú rýchlo a ľahko montovateľné aj demontovateľné, takže sa nemusíte namáhať s jeho odstraňovaním, v prípade, že ho nepotrebujete.

Nevozte v aute zbytočný náklad

Rovnako ako vaše telo, aj vaše auto spotrebuje viac paliva, pokiaľ nesie viac nákladu. Je to rovnaké, ako by ste nosili ťažký batoh, kým nemusíte. Z tohto dôvodu neprevážajte v kufri vášho auta veci, ktoré nepotrebujete. Paradoxne, čím ťažšie veci, tým dlhšie ich nechávame v aute a od toho sa potom odvíja vysoká spotreba paliva.

Zrýchľujte plynule

Perfektný spôsob jazdy je konštantná rýchlosť a na najvyššom rýchlostnom stupni. Ak ste trpezlivý vodič, budete mať nižšie účty za palivo.

Pedál nemajte na podlahe

Toto vždy prekvapí veľa ľudí. Nezáleží len na rýchlostnom stupni. Môžete mať zaradený najvyšší stupeň, ale ak stlačíte pedál na dlhší čas až k podlahe, aby ste predišli preraďovaniu na menšiu rýchlosť, spotrebujete viac paliva. Je zrejmé, že ak je vaše vozidlo vybavené automatickou prevodovkou, vykoná všetku prácu samo.

Vypnite klimatizáciu

Je lákavé mať klimatizáciu zapnutú po celý rok. Zastavuje okná pred zahmlievaním v zime a nie je vôbec potrebné premýšľať o teplote v aute. Bohužiaľ, spotrebujete veľa paliva, preto odporúčame klimatizáciu vypnúť.

Dodržujte obmedzenie rýchlosti

Čas na jazdu by ste si mali vymedziť podľa rýchlostných limitov, najmä pri dlhých cestách. Ak chcete byť v cieli skôr a cestujete napríklad 140 km/h namiesto 110 km/h, je to pre vás neekonomické. V cieli síce budete rýchlejšie, ale spotrebujete viac paliva.

Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách

Čím nižší je tlak v pneumatikách, tým viac auto spotrebuje paliva. Odporúčame, aby ste si vymedzili 5 minút svojho času a tlak kontrolovali každých 14 dní. Ak si nie ste istí, aký má byť správny tlak v pneumatikách, môžete to nájsť v zamkýnaní vo vnútri dverí vodiča.

Už viete, aké automobilové novinky prinesie rok 2020?

Rok 2019 sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Za mesiac a pol si budeme pochutnávať na zemiakovom šaláte, ktorý sem tam preložíme riadnou dávkou lineckého, a nedočkavo sa tešiť na stromček s darčekmi, ktoré nám toho roku prinesie Ježiško. Niekto dostane ponožky iný nové spotrebiče alebo aj nového štvorkolesového miláčika.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Šoférovanie v extrémnom počasí

Tipy ako pripraviť auto na zimu už máte. Ale viete ako sa zachovať, keď vás v jesenných dňoch zastihne prudký dážď alebo snehová kalamita? Nemusíte sa skrývať v bezpečí domova a celú zimu žiť zo zásob. Stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami bezpečnej jazdy.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Zažmurkala na vás kontrolka?

Asi to poznáte. Piatok, koniec nekonečného pracovného týždňa, vlečie sa každá minúta a pracovné problémy nemajú konca kraja. Už sa neviete dočkať chvíle, keď pracovný blázinec vymeníte sa božský pokoj ďaleko od mestského hurhaja. Až to konečne príde. Všetko pripravené na načerpanie psychickej pohody, auto naložené, štartér síce trocha hapruje, ale chvalabohu, nakoniec sa chytí, paráda. Nemala by náhodou tá kontrolka s obrázkom vrtuľníka po štarte zhasnúť?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať