články

10 užitočných tipov, ako znížiť spotrebu paliva


Jazdite menej frekventovane

Vozidlo, ktoré je zaparkované niekoľko hodín, má chladný motor. Z tohto dôvodu má počas prvých 8 km jazdy oveľa vyššiu spotrebu paliva. V ideálnom prípade zjednoťte každodenné prechádzky do jedinej cesty. Nie je to vždy jednoduché, napríklad keď musíte počas dňa vyzdvihnúť niekoho z vašej rodiny. Ale snažte sa neštartovať auto len kvôli novinám v supermarkete.

Nejazdite počas dopravnej špičky

Existuje len málo horších miest, kde stráviť drahocenný čas ako sú dopravné zápchy. Jazda vo frekventovanej premávke je tiež oveľa drahšia. Zakaždým, keď zastavíte a opätovne naštartujete, vaše auto potrebuje prvý prevodový stupeň a obrovské množstvo paliva, aby sa dostalo späť do pohybu. Druhý prevod nie je oveľa lepší. Najlepším riešením preto je necestovať počas dopravnej špičky. Palivo môžete tiež ušetriť, keď sa prispôsobíte premávke pred vami, budete jazdiť hladko a pri nízkej rýchlosti. Ak často potrebujete cestovať v dopravnej špičke, potom môžete zvážiť nákup hybridného vozidla, ktoré spotrebuje oveľa menej paliva.

Zatvorte všetky okná 

Otvorené okná nepredstavujú problém, pokiaľ jazdíte v meste, ale mimo mesta alebo na diaľnici, čiže tam, kde jazdíte oveľa rýchlejšie, áno. Tvar vašeho auta je veľmi dôležitý. Dizajnéri automobilu tomu hovoria aerodynamika a vyvíjajú veľké úsilie na obmedzenie záťaže a vytvorenie čo najviac hladkého tvaru auta. Čokoľvek, čo spôsobuje hluk vetra pri vedení motorového vozidla spotrebuje viac paliva. S dizajnom vášho auta nemôžete robiť nič, ale vyššej spotrebe sa vyhnete, ak zatvoríte všetky okná vo vozidle. Je lepšie používať vetracie otvory po celý rok.

Odstráňte strešný nosič

Je to ešte drahšie ako jazda s otvorenými oknami. Dokonca aj v prípade, kedy je strešný nosič prázdny. Zvyšuje odpor vzduchu a vaše auto tak spotrebuje viac paliva. Najnovšie strešné nosiče sú rýchlo a ľahko montovateľné aj demontovateľné, takže sa nemusíte namáhať s jeho odstraňovaním, v prípade, že ho nepotrebujete.

Nevozte v aute zbytočný náklad

Rovnako ako vaše telo, aj vaše auto spotrebuje viac paliva, pokiaľ nesie viac nákladu. Je to rovnaké, ako by ste nosili ťažký batoh, kým nemusíte. Z tohto dôvodu neprevážajte v kufri vášho auta veci, ktoré nepotrebujete. Paradoxne, čím ťažšie veci, tým dlhšie ich nechávame v aute a od toho sa potom odvíja vysoká spotreba paliva.

Zrýchľujte plynule

Perfektný spôsob jazdy je konštantná rýchlosť a na najvyššom rýchlostnom stupni. Ak ste trpezlivý vodič, budete mať nižšie účty za palivo.

Pedál nemajte na podlahe

Toto vždy prekvapí veľa ľudí. Nezáleží len na rýchlostnom stupni. Môžete mať zaradený najvyšší stupeň, ale ak stlačíte pedál na dlhší čas až k podlahe, aby ste predišli preraďovaniu na menšiu rýchlosť, spotrebujete viac paliva. Je zrejmé, že ak je vaše vozidlo vybavené automatickou prevodovkou, vykoná všetku prácu samo.

Vypnite klimatizáciu

Je lákavé mať klimatizáciu zapnutú po celý rok. Zastavuje okná pred zahmlievaním v zime a nie je vôbec potrebné premýšľať o teplote v aute. Bohužiaľ, spotrebujete veľa paliva, preto odporúčame klimatizáciu vypnúť.

Dodržujte obmedzenie rýchlosti

Čas na jazdu by ste si mali vymedziť podľa rýchlostných limitov, najmä pri dlhých cestách. Ak chcete byť v cieli skôr a cestujete napríklad 140 km/h namiesto 110 km/h, je to pre vás neekonomické. V cieli síce budete rýchlejšie, ale spotrebujete viac paliva.

Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách

Čím nižší je tlak v pneumatikách, tým viac auto spotrebuje paliva. Odporúčame, aby ste si vymedzili 5 minút svojho času a tlak kontrolovali každých 14 dní. Ak si nie ste istí, aký má byť správny tlak v pneumatikách, môžete to nájsť v zamkýnaní vo vnútri dverí vodiča.

Ako poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode

Bicyklovať sa vraj nedá nikdy zabudnúť. S prvou pomocou to však nie je také jednoduché, hoci sú jednotlivé kroky logické a nie je ich veľa. V bežnom živote ich väčšina z nás našťastie často nevyužije, ako sa však hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Keď už k nepríjemnej situácii dôjde, na googlenie na mobile nebýva čas.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Nové auto na leto alebo na balón?

Príroda sa bude pomaly prebúdzať zo zimného spánku a spoločne s ňou aj naša energia a túžby. Na cestách sa s príchodom jari začínajú objavovať aj motorky a nové autá. Patríte k tým, ktorí plánujú obnoviť svoj vozový park?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Elektroautá v zime. Oplatia sa?

Objem ničím nenahradíš; výkon radšej mať, ako potrebovať; nafta patrí do kachieľ... Takto sa skalní vodiči benzínových áut kedysi s dešpektom vyjadrovali o nastupujúcej naftovej alternatíve. Pokrok však nemožno zastaviť a do boja o vodičské srdcia v poslednom čase vstúpil ďalší hráč – elektroauto. Moderný trend hľadania ekologických alternatív mu navyše hrá do kariet, v ktorých už má esá v podobe Elona Muska alebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní teda spaľovacím motorom umieráčik?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať