články

Viac ako polovica slovenských vodičov priznáva, že často prekračuje rýchlosť


S príchodom jesenného a zimného obdobia, dažďa, ranných hmiel a mrazov sa zhoršuje aj situácia na cestách. Prekračovanie rýchlosti, nebezpečné predbiehanie alebo brzdenie na poslednú chvíľu môžu na mokrej vozovke dopadnúť až tragicky. Pre náš web RadSoferujem.sk sme si nechali urobiť agentúrou STEM/MARK, medzi slovenskými a českými vodičmi, prieskum zameraný na bezpečnosť na cestách.

Výsledky prieskumu sú na zamyslenie. Šesť z desiatich vodičov na slovenských cestách sa vôbec necíti bezpečne, obzvlášť nie ženy. Ani samotní šoféri však k zníženiu nehodovosti na cestách príliš neprispievajú. Vyše polovica z nich často porušuje pravidlo cestnej premávky prekračovaným povolenej rýchlosti. Zarážajúca je skutočnosť, že tento priestupok je zároveň väčšina vodičov ochotná tolerovať.

NEBEZPEČNÁ JE RÝCHLOSŤ NAJMÄ V OBCIACH

Odborníci BECEPu na bezpečnosť cestnej premávky z Ministerstva dopravy a výstavy SR varujú - nedovolená rýchlosť a nedostatočné venovanie sa riadeniu sú dve najčastejšie príčiny dopravných nehôd na našich cestách. Takmer polovica nehôd vo vyššej rýchlosti sa stane v obci. 

Šoféri by si mali uvedomiť, že rýchla jazda zvyšuje reakčnú dobu a brzdnú dráhu. Zvlášť nebezpečná je vysoká rýchlosť v obci, kde sú výrazne viac v ohrození ďalší účastníci cestnej premávky a to najmä chodci, do ktorých ak narazí auto v rýchlosti 60 km/h, tak majú iba 3 % šancu na prežitie. Pri náraze v povolenej rýchlosti 50 km/h sa ich šanca na prežitie zvyšuje na maximálne 10 %. 

K DRUHÝM VODIČOM SME OMNOHO KRITICKEJŠÍ

Z prieskumu tiež vyplynulo, že voči svojim šoférskymi prehreškom sme omnoho benevolentnejší než voči prehreškom ostatných šoférov. Väčšina vodičov je k jazdeniu ostatných účastníkov cestnej premávky výrazne kritickejšia. Inými slovami – priestupky, ktoré naši šoféri u iných nechcú tolerovať, sa často sami dopúšťajú.

VODIČI BY UVÍTALI APLIKÁCIU, KTORÁ IM POMÁHA BEZPEČEJŠIE JAZDIŤ

Prieskum tiež ukázal, že viac ako tri štvrtiny vodičov by na svojich cestách ocenili aplikáciu, ktorá by im s hľadaním kritickým momentov ich jazdy pomohla. Aplikácia AXA Drive dokáže podchytiť väčšinu problémov, na ktoré vodiči v prieskume upozorňovali. 

Aplikácia vyhodnocuje individuálne jazdné štýly a návyky vodiča, ktorý si môže bezpečnou a ohľaduplnou jazdou „vyjazdiť“ zľavu na povinnom poistení AXA nad rámec aktuálneho bonusu. Aplikáciu podporuje aj BECEP, ktorý bude prostredníctvom nej ponúkať tipy pre bezpečnejšiu jazdu. Pre vodiča je tiež dôležitá spätná väzba, ktorá mu hneď po skončení jazdy ukáže kritické miesta.

Exkluzívny prieskum pre web RadSoferujem.sk skupiny AXA pripravila agentúra STEM/MARK, ktorý sa konal na Slovensku v termíne: 19. 9. – 25. 9. 2017 na vzorke 1.000 respondentov, formou CAWI dotazovania. (celková CZ a SK vzorka je 2 010 respondentov)


Ako poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode

Bicyklovať sa vraj nedá nikdy zabudnúť. S prvou pomocou to však nie je také jednoduché, hoci sú jednotlivé kroky logické a nie je ich veľa. V bežnom živote ich väčšina z nás našťastie často nevyužije, ako sa však hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Keď už k nepríjemnej situácii dôjde, na googlenie na mobile nebýva čas.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Nové auto na leto alebo na balón?

Príroda sa bude pomaly prebúdzať zo zimného spánku a spoločne s ňou aj naša energia a túžby. Na cestách sa s príchodom jari začínajú objavovať aj motorky a nové autá. Patríte k tým, ktorí plánujú obnoviť svoj vozový park?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Elektroautá v zime. Oplatia sa?

Objem ničím nenahradíš; výkon radšej mať, ako potrebovať; nafta patrí do kachieľ... Takto sa skalní vodiči benzínových áut kedysi s dešpektom vyjadrovali o nastupujúcej naftovej alternatíve. Pokrok však nemožno zastaviť a do boja o vodičské srdcia v poslednom čase vstúpil ďalší hráč – elektroauto. Moderný trend hľadania ekologických alternatív mu navyše hrá do kariet, v ktorých už má esá v podobe Elona Muska alebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní teda spaľovacím motorom umieráčik?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať