články

Mobily za volantom spôsobujú väčšinu dopravných nehôd


Cambridge Mobile Telematics (CMT), popredný svetový poskytovateľ telematických služieb zameraný na inteligentné telefóny, oznámil svoje najnovšie poznatky o rozptýlení pri jazde autom. Dáta zo štúdie ukazujú, že rozptýlenie telefónom hrá rolu v 52 %haváriách.

Mobilná aplikácia spoločnosti CMT sleduje chovanie počas jazdy v šiestich kategóriách: používanie telefónu pri jazde, prekročenie rýchlosti, brzdenie, zrýchlenie, zatáčanie a doba jazdy. Tieto aplikácie poskytujú vodičom všetky potrebné informácie, aby pochopili a zlepšili svoje chovanie pri vedení motorového vozidla. 

Kľúčové zistenie štúdie CMT:

Rozptýlenie pri šoférovaní sa vyskytlo v 52 % prípadoch, ktoré viedli k havárii, pritom priemerná doba rozptýlenia trvala 135 sekúnd. Rozptýlenie mobilom trvajúce dve minúty a viac zistili v 20 % prípadoch a často sa vyskytovalo aj pri vysokých rýchlostiach - v 29 % pri rýchlostiach presahujúcich 56 míľ za hodinu. Pri najviac rozptýlených vodičoch (cca 10 %) je 2,3krát vyššia pravdepodobnosť havárie ako u priemerného vodiča, v porovnaní s najlepšími vodičmi dokonca 5,8krát.

Počet úmrtí na cestách sa v posledných niekoľko rokoch značne zvýšil. Národná bezpečnostná rada (NSC) zistila, že počet smrteľných nehôd na amerických cestách narástol od roku 2015 o 14 %, čo je najväčší dvojročný nárast za posledných 50 rokov. Zákony proti používaniu telefónu pri šoférovaní sú len minimálne efektívne. 

Podľa odhadu združenia poisťovní je používanie telefónu počas šoférovania v posledných rokoch stále častejšie, najmä u mladých vodičov. Národná bezpečnostná rada v USA hlási, že 11 dospievajúcich umiera každý deň v dôsledku písania textových správ počas jazdy. Dnes sa už v 37 štátoch zakazuje používanie všetkých mobilných zariadení začiatočníkom alebo dospievajúcim vodičom a veľa štátov prijalo určité “proti-mobilné“ zákony. Údaje CMT však ukazujú, že štáty s podobnými právnymi predpismi, ktoré sa týkajú mobilných zariadení majú len nepatrne lepšie ukazovatele ako tie ostatné. 

Počet kolíznych poistných udalostí v Spojených štátoch taktiež v posledných rokoch výrazne vzrástlo, čo spôsobilo, že havarijné poisťovne zaznamenali rekordné straty, a to v miliardách dolárov. Napriek tomu, že smartphony predstavujú len čiastkový podiel v tejto záležitosti, štúdie spoločnosti CMT ukazujú, že naopak predstavujú novú možnosť presného merania a obmedzenia rozptýlenia v šoférovaní za nízku cenu.

Ako môžu smartphony eliminovať rozptýlenie pri šoférovaní, ktoré spôsobujú:

"Nárast počtu nehôd a poistných konaní v dôsledku používania mobilných zariadení je samozrejme pripisovaný na účet smartphonom," hovorí Hari Balakrishnan, riaditeľ spoločnosti CMT Technology. “O čom sa ale nehovorí, je, že smartphony poskytujú riešenie problému, ktorý samy vytvorily. Vodiči majú teraz prístup k nástrojom, ktoré analyzujú ich šoférovanie a spôsobujú zmeny chovania prostredníctvom okamžitej a priebežnej spätnej väzby."

Aplikácia AXA Drive spoločnosti AXA automaticky zaznamenáva dáta zo senzorov telefónu, keď je zariadenie zapnuté. Po analýze týchto dát z diskovej jednotky poskytujú tieto aplikácie vodičom spätnú väzbu. Používajú tiež úlohy, grafy, ciele a osobné tipy pre jazdu.

Spätná väzba a hravé úlohy v týchto aplikáciách ľahko zaujmú užívateľov a dramaticky zlepšujú chovanie pri šoférovaní. Po 30 dňoch používania by sa mohlo rozptylovanie mobilom znížiť o 35 % (po 60 dňoch o 40 %, zatiaľ čo priemerná rýchlosť a brzdná dráha sa môže znížiť o 20 % pri všetkých užívateľoch.

Vychytaná aplikácia AXA Drive vyhodnocuje vaše šoférovanie, dáva tipy čo a ako vylepšiť a poskytuje aj možnosť sledovať váš osobný pokrok. Môžete tak šoférovať bezpečne, úsporne a ohľaduplne. Toho si cenia aj naši partneri, ktorí odmeňujú registrovaných užívateľov rôznymi výhodami. 

Aplikácia Axa Drive je váš partner pri šoférovaní. Meria a analyzuje vaše šoférovanie počas cesty, či už zrýchľujete, zatáčate alebo brzdíte. Akonáhle dorazíte do cieľa, zhodnotí vašu jazdu pomocou bodového skóre a ponúkne vám tipy, ako svoju jazdu môžete nabudúce zlepšiť. Axa Drive berie do úvahy povrch vozovky aj aktuálne počasie.

Vďaka aplikácií jazdíte nielen úspornejšie, ale zároveň máte možnosť využiť rôzne výhodné ponuky od partnerov. Jazdiť s AXA Drive sa proste oplatí.


Ako poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode

Bicyklovať sa vraj nedá nikdy zabudnúť. S prvou pomocou to však nie je také jednoduché, hoci sú jednotlivé kroky logické a nie je ich veľa. V bežnom živote ich väčšina z nás našťastie často nevyužije, ako sa však hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Keď už k nepríjemnej situácii dôjde, na googlenie na mobile nebýva čas.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Nové auto na leto alebo na balón?

Príroda sa bude pomaly prebúdzať zo zimného spánku a spoločne s ňou aj naša energia a túžby. Na cestách sa s príchodom jari začínajú objavovať aj motorky a nové autá. Patríte k tým, ktorí plánujú obnoviť svoj vozový park?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Elektroautá v zime. Oplatia sa?

Objem ničím nenahradíš; výkon radšej mať, ako potrebovať; nafta patrí do kachieľ... Takto sa skalní vodiči benzínových áut kedysi s dešpektom vyjadrovali o nastupujúcej naftovej alternatíve. Pokrok však nemožno zastaviť a do boja o vodičské srdcia v poslednom čase vstúpil ďalší hráč – elektroauto. Moderný trend hľadania ekologických alternatív mu navyše hrá do kariet, v ktorých už má esá v podobe Elona Muska alebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní teda spaľovacím motorom umieráčik?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať