články

Mobily za volantom spôsobujú väčšinu dopravných nehôd


Cambridge Mobile Telematics (CMT), popredný svetový poskytovateľ telematických služieb zameraný na inteligentné telefóny, oznámil svoje najnovšie poznatky o rozptýlení pri jazde autom. Dáta zo štúdie ukazujú, že rozptýlenie telefónom hrá rolu v 52 %haváriách.

Mobilná aplikácia spoločnosti CMT sleduje chovanie počas jazdy v šiestich kategóriách: používanie telefónu pri jazde, prekročenie rýchlosti, brzdenie, zrýchlenie, zatáčanie a doba jazdy. Tieto aplikácie poskytujú vodičom všetky potrebné informácie, aby pochopili a zlepšili svoje chovanie pri vedení motorového vozidla. 

Kľúčové zistenie štúdie CMT:

Rozptýlenie pri šoférovaní sa vyskytlo v 52 % prípadoch, ktoré viedli k havárii, pritom priemerná doba rozptýlenia trvala 135 sekúnd. Rozptýlenie mobilom trvajúce dve minúty a viac zistili v 20 % prípadoch a často sa vyskytovalo aj pri vysokých rýchlostiach - v 29 % pri rýchlostiach presahujúcich 56 míľ za hodinu. Pri najviac rozptýlených vodičoch (cca 10 %) je 2,3krát vyššia pravdepodobnosť havárie ako u priemerného vodiča, v porovnaní s najlepšími vodičmi dokonca 5,8krát.

Počet úmrtí na cestách sa v posledných niekoľko rokoch značne zvýšil. Národná bezpečnostná rada (NSC) zistila, že počet smrteľných nehôd na amerických cestách narástol od roku 2015 o 14 %, čo je najväčší dvojročný nárast za posledných 50 rokov. Zákony proti používaniu telefónu pri šoférovaní sú len minimálne efektívne. 

Podľa odhadu združenia poisťovní je používanie telefónu počas šoférovania v posledných rokoch stále častejšie, najmä u mladých vodičov. Národná bezpečnostná rada v USA hlási, že 11 dospievajúcich umiera každý deň v dôsledku písania textových správ počas jazdy. Dnes sa už v 37 štátoch zakazuje používanie všetkých mobilných zariadení začiatočníkom alebo dospievajúcim vodičom a veľa štátov prijalo určité “proti-mobilné“ zákony. Údaje CMT však ukazujú, že štáty s podobnými právnymi predpismi, ktoré sa týkajú mobilných zariadení majú len nepatrne lepšie ukazovatele ako tie ostatné. 

Počet kolíznych poistných udalostí v Spojených štátoch taktiež v posledných rokoch výrazne vzrástlo, čo spôsobilo, že havarijné poisťovne zaznamenali rekordné straty, a to v miliardách dolárov. Napriek tomu, že smartphony predstavujú len čiastkový podiel v tejto záležitosti, štúdie spoločnosti CMT ukazujú, že naopak predstavujú novú možnosť presného merania a obmedzenia rozptýlenia v šoférovaní za nízku cenu.

Ako môžu smartphony eliminovať rozptýlenie pri šoférovaní, ktoré spôsobujú:

"Nárast počtu nehôd a poistných konaní v dôsledku používania mobilných zariadení je samozrejme pripisovaný na účet smartphonom," hovorí Hari Balakrishnan, riaditeľ spoločnosti CMT Technology. “O čom sa ale nehovorí, je, že smartphony poskytujú riešenie problému, ktorý samy vytvorily. Vodiči majú teraz prístup k nástrojom, ktoré analyzujú ich šoférovanie a spôsobujú zmeny chovania prostredníctvom okamžitej a priebežnej spätnej väzby."

Aplikácia AXA Drive spoločnosti AXA automaticky zaznamenáva dáta zo senzorov telefónu, keď je zariadenie zapnuté. Po analýze týchto dát z diskovej jednotky poskytujú tieto aplikácie vodičom spätnú väzbu. Používajú tiež úlohy, grafy, ciele a osobné tipy pre jazdu.

Spätná väzba a hravé úlohy v týchto aplikáciách ľahko zaujmú užívateľov a dramaticky zlepšujú chovanie pri šoférovaní. Po 30 dňoch používania by sa mohlo rozptylovanie mobilom znížiť o 35 % (po 60 dňoch o 40 %, zatiaľ čo priemerná rýchlosť a brzdná dráha sa môže znížiť o 20 % pri všetkých užívateľoch.

Vychytaná aplikácia AXA Drive vyhodnocuje vaše šoférovanie, dáva tipy čo a ako vylepšiť a poskytuje aj možnosť sledovať váš osobný pokrok. Môžete tak šoférovať bezpečne, úsporne a ohľaduplne. Toho si cenia aj naši partneri, ktorí odmeňujú registrovaných užívateľov rôznymi výhodami. 

Aplikácia Axa Drive je váš partner pri šoférovaní. Meria a analyzuje vaše šoférovanie počas cesty, či už zrýchľujete, zatáčate alebo brzdíte. Akonáhle dorazíte do cieľa, zhodnotí vašu jazdu pomocou bodového skóre a ponúkne vám tipy, ako svoju jazdu môžete nabudúce zlepšiť. Axa Drive berie do úvahy povrch vozovky aj aktuálne počasie.

Vďaka aplikácií jazdíte nielen úspornejšie, ale zároveň máte možnosť využiť rôzne výhodné ponuky od partnerov. Jazdiť s AXA Drive sa proste oplatí.


Už viete, aké automobilové novinky prinesie rok 2020?

Rok 2019 sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Za mesiac a pol si budeme pochutnávať na zemiakovom šaláte, ktorý sem tam preložíme riadnou dávkou lineckého, a nedočkavo sa tešiť na stromček s darčekmi, ktoré nám toho roku prinesie Ježiško. Niekto dostane ponožky iný nové spotrebiče alebo aj nového štvorkolesového miláčika.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Šoférovanie v extrémnom počasí

Tipy ako pripraviť auto na zimu už máte. Ale viete ako sa zachovať, keď vás v jesenných dňoch zastihne prudký dážď alebo snehová kalamita? Nemusíte sa skrývať v bezpečí domova a celú zimu žiť zo zásob. Stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami bezpečnej jazdy.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Zažmurkala na vás kontrolka?

Asi to poznáte. Piatok, koniec nekonečného pracovného týždňa, vlečie sa každá minúta a pracovné problémy nemajú konca kraja. Už sa neviete dočkať chvíle, keď pracovný blázinec vymeníte sa božský pokoj ďaleko od mestského hurhaja. Až to konečne príde. Všetko pripravené na načerpanie psychickej pohody, auto naložené, štartér síce trocha hapruje, ale chvalabohu, nakoniec sa chytí, paráda. Nemala by náhodou tá kontrolka s obrázkom vrtuľníka po štarte zhasnúť?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať