články

Spoznáte opitého šoféra?


Približne 25 % všetkých úmrtí na cestách v Európe súvisí s alkoholom, zatiaľ čo asi 1 % všetkých kilometrov v Európe najazdia šoféri s obsahom 0,5 promile alkoholu v krvi (na základe štúdie European Comisson). Keď sa zvyšuje koncentrácia alkoholu v krvi u šoféra, potenciálne stúpa aj rýchlosť jazdy a tým aj sila nárazu. Zvýšenie miery nehodovosti, ku ktorému dochádza pri zvyšovaní promile, je postupné. U šoféra s 0.8 promile alkoholu v krvi (čo je stále legálny limit v 3 z 25 členských štátov EU) je, v porovnaním s triezvym šoférom, 2.7x vyššia pravdepodobnosť, že bude účastníkom nehody. Ak má šofér v krvi 1.5 promile alkoholu, je táto pravdepodobnosť 22 krát vyššia, ako u triezveho vodiča. S obsahom alkoholu v krvi nerastie iba pravdepodobnosť nehody, ale aj to, ako je závažná. Práve u šoférov, ktorí majú v krvi 1.5 promile alkoholu je pravdepodobnosť smrteľnej nehody 200x vyššia ako u triezveho vodiča. 

Prečo je šoférovanie pod vplyvom alkoholu také nebezpečné?

Alkohol znižuje šoférske schopnosti na všetkých možných úrovniach. Riadiaca úloha môže byť rozdelená do troch rôznych úrovní. Na najnižšej úrovni sú úlohy týkajúce sa udržiavania správnej rýchlosti a udržiavania priebehu jazdy (riadenie, zrýchlenie, brzdenie atď.). Väčšina zručností súvisiacich s touto úrovňou, ako je sledovanie výkonu, reakčné časy a vizuálna detekcia, sa začína zhoršovať pri hodnote pod 0,5 promile. Na strednej úrovni sa prijímajú rozhodnutia, ktoré sa zaoberajú konkrétnymi dopravnými situáciami (môžem bezpečne predísť druhé auto, musím dať prednosť v jazde, atď.). Zručnosti súvisiace s touto úrovňou rozdeľujú pozornosť, schopnosti skenovania a vo všeobecnosti aj spracovanie informácií. Na najvyššej úrovni sa rozhoduje, či má človek šoférovať alebo nie. Je dobre známe, že po konzumácii alkoholu je vlastná sebakontrola menej prísna.

Čím sa vyznačuje jazda pod vplyvom alkoholu?

  • kľučkovaním po ceste,
  • nebezpečným predchádzaním ostatných účastníkov,
  • nedodržiavaním jazdy v určenom pruhu,
  • neprirodzene veľkými oblúkmi v zákrutách,
  • príliš pomalou jazdou v rýchlom úseku,
  • nedávaním znamení o zmene smeru jazdy.

Ak užijete alkoholický nápoj (hoci v malom množstve), nikdy si nesadajte za volant! Sadnite si zaň až v okamihu, keď ste si naozaj istý, že ste triezvy. Ak na cestnej komunikácii zbadáte šoféra, ktorého jazda sa vymyká bežným zvyklostiam rozhodne zbystrite vašu pozornosť. Spojenie alkohol a šofér je totiž naozaj veľmi nebezpečné a neraz končí tragicky. V prvom rade o situácii určite upovedomte políciu na čísle 158. V prípade, že šofér zastaví, pokúste sa zistiť, čo sa naozaj deje. Neobvyklá jazda nemusí automaticky znamenať, že za volantom sedí opitý šofér, môže sa jednať aj o chorého človeka (napr. infarkt), ktorý neodkladne potrebuje vašu pomoc. 

Aké sú účinné opatrenia?

Napriek tomu, že opití vodiči vedia, že môžu byť zastavení a že sankcie za požitie alkoholu sú vysoké, alkohol za volantom je stále príčinou asi štvrtiny všetkých smrteľných nehôd v Európe. Problematika šoférovania pod vplyvom alkoholu nie je novinkou a už v minulosti bolo prijatých veľa nápravných opatrení. Jedným z najúspešnejších z nich bolo zavedenie vreckových dýchacích prístrojov v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Jadrom účinných opatrení sú zákonné limity s nulovou toleranciou.

Ako poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode

Bicyklovať sa vraj nedá nikdy zabudnúť. S prvou pomocou to však nie je také jednoduché, hoci sú jednotlivé kroky logické a nie je ich veľa. V bežnom živote ich väčšina z nás našťastie často nevyužije, ako sa však hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Keď už k nepríjemnej situácii dôjde, na googlenie na mobile nebýva čas.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Nové auto na leto alebo na balón?

Príroda sa bude pomaly prebúdzať zo zimného spánku a spoločne s ňou aj naša energia a túžby. Na cestách sa s príchodom jari začínajú objavovať aj motorky a nové autá. Patríte k tým, ktorí plánujú obnoviť svoj vozový park?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Elektroautá v zime. Oplatia sa?

Objem ničím nenahradíš; výkon radšej mať, ako potrebovať; nafta patrí do kachieľ... Takto sa skalní vodiči benzínových áut kedysi s dešpektom vyjadrovali o nastupujúcej naftovej alternatíve. Pokrok však nemožno zastaviť a do boja o vodičské srdcia v poslednom čase vstúpil ďalší hráč – elektroauto. Moderný trend hľadania ekologických alternatív mu navyše hrá do kariet, v ktorých už má esá v podobe Elona Muska alebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní teda spaľovacím motorom umieráčik?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať