články

Spoznáte opitého šoféra?


Približne 25 % všetkých úmrtí na cestách v Európe súvisí s alkoholom, zatiaľ čo asi 1 % všetkých kilometrov v Európe najazdia šoféri s obsahom 0,5 promile alkoholu v krvi (na základe štúdie European Comisson). Keď sa zvyšuje koncentrácia alkoholu v krvi u šoféra, potenciálne stúpa aj rýchlosť jazdy a tým aj sila nárazu. Zvýšenie miery nehodovosti, ku ktorému dochádza pri zvyšovaní promile, je postupné. U šoféra s 0.8 promile alkoholu v krvi (čo je stále legálny limit v 3 z 25 členských štátov EU) je, v porovnaním s triezvym šoférom, 2.7x vyššia pravdepodobnosť, že bude účastníkom nehody. Ak má šofér v krvi 1.5 promile alkoholu, je táto pravdepodobnosť 22 krát vyššia, ako u triezveho vodiča. S obsahom alkoholu v krvi nerastie iba pravdepodobnosť nehody, ale aj to, ako je závažná. Práve u šoférov, ktorí majú v krvi 1.5 promile alkoholu je pravdepodobnosť smrteľnej nehody 200x vyššia ako u triezveho vodiča. 

Prečo je šoférovanie pod vplyvom alkoholu také nebezpečné?

Alkohol znižuje šoférske schopnosti na všetkých možných úrovniach. Riadiaca úloha môže byť rozdelená do troch rôznych úrovní. Na najnižšej úrovni sú úlohy týkajúce sa udržiavania správnej rýchlosti a udržiavania priebehu jazdy (riadenie, zrýchlenie, brzdenie atď.). Väčšina zručností súvisiacich s touto úrovňou, ako je sledovanie výkonu, reakčné časy a vizuálna detekcia, sa začína zhoršovať pri hodnote pod 0,5 promile. Na strednej úrovni sa prijímajú rozhodnutia, ktoré sa zaoberajú konkrétnymi dopravnými situáciami (môžem bezpečne predísť druhé auto, musím dať prednosť v jazde, atď.). Zručnosti súvisiace s touto úrovňou rozdeľujú pozornosť, schopnosti skenovania a vo všeobecnosti aj spracovanie informácií. Na najvyššej úrovni sa rozhoduje, či má človek šoférovať alebo nie. Je dobre známe, že po konzumácii alkoholu je vlastná sebakontrola menej prísna.

Čím sa vyznačuje jazda pod vplyvom alkoholu?

  • kľučkovaním po ceste,
  • nebezpečným predchádzaním ostatných účastníkov,
  • nedodržiavaním jazdy v určenom pruhu,
  • neprirodzene veľkými oblúkmi v zákrutách,
  • príliš pomalou jazdou v rýchlom úseku,
  • nedávaním znamení o zmene smeru jazdy.

Ak užijete alkoholický nápoj (hoci v malom množstve), nikdy si nesadajte za volant! Sadnite si zaň až v okamihu, keď ste si naozaj istý, že ste triezvy. Ak na cestnej komunikácii zbadáte šoféra, ktorého jazda sa vymyká bežným zvyklostiam rozhodne zbystrite vašu pozornosť. Spojenie alkohol a šofér je totiž naozaj veľmi nebezpečné a neraz končí tragicky. V prvom rade o situácii určite upovedomte políciu na čísle 158. V prípade, že šofér zastaví, pokúste sa zistiť, čo sa naozaj deje. Neobvyklá jazda nemusí automaticky znamenať, že za volantom sedí opitý šofér, môže sa jednať aj o chorého človeka (napr. infarkt), ktorý neodkladne potrebuje vašu pomoc. 

Aké sú účinné opatrenia?

Napriek tomu, že opití vodiči vedia, že môžu byť zastavení a že sankcie za požitie alkoholu sú vysoké, alkohol za volantom je stále príčinou asi štvrtiny všetkých smrteľných nehôd v Európe. Problematika šoférovania pod vplyvom alkoholu nie je novinkou a už v minulosti bolo prijatých veľa nápravných opatrení. Jedným z najúspešnejších z nich bolo zavedenie vreckových dýchacích prístrojov v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Jadrom účinných opatrení sú zákonné limity s nulovou toleranciou.

Už viete, aké automobilové novinky prinesie rok 2020?

Rok 2019 sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Za mesiac a pol si budeme pochutnávať na zemiakovom šaláte, ktorý sem tam preložíme riadnou dávkou lineckého, a nedočkavo sa tešiť na stromček s darčekmi, ktoré nám toho roku prinesie Ježiško. Niekto dostane ponožky iný nové spotrebiče alebo aj nového štvorkolesového miláčika.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Šoférovanie v extrémnom počasí

Tipy ako pripraviť auto na zimu už máte. Ale viete ako sa zachovať, keď vás v jesenných dňoch zastihne prudký dážď alebo snehová kalamita? Nemusíte sa skrývať v bezpečí domova a celú zimu žiť zo zásob. Stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami bezpečnej jazdy.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Zažmurkala na vás kontrolka?

Asi to poznáte. Piatok, koniec nekonečného pracovného týždňa, vlečie sa každá minúta a pracovné problémy nemajú konca kraja. Už sa neviete dočkať chvíle, keď pracovný blázinec vymeníte sa božský pokoj ďaleko od mestského hurhaja. Až to konečne príde. Všetko pripravené na načerpanie psychickej pohody, auto naložené, štartér síce trocha hapruje, ale chvalabohu, nakoniec sa chytí, paráda. Nemala by náhodou tá kontrolka s obrázkom vrtuľníka po štarte zhasnúť?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať