články

Šoférujem bezpečne 

Ako poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode

Bicyklovať sa vraj nedá nikdy zabudnúť. S prvou pomocou to však nie je také jednoduché, hoci sú jednotlivé kroky logické a nie je ich veľa. V bežnom živote ich väčšina z nás našťastie často nevyužije, ako sa však hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Keď už k nepríjemnej situácii dôjde, na googlenie na mobile nebýva čas.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem rád 

Nové auto na leto alebo na balón?

Príroda sa bude pomaly prebúdzať zo zimného spánku a spoločne s ňou aj naša energia a túžby. Na cestách sa s príchodom jari začínajú objavovať aj motorky a nové autá. Patríte k tým, ktorí plánujú obnoviť svoj vozový park?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem úsporne 

Elektroautá v zime. Oplatia sa?

Objem ničím nenahradíš; výkon radšej mať, ako potrebovať; nafta patrí do kachieľ... Takto sa skalní vodiči benzínových áut kedysi s dešpektom vyjadrovali o nastupujúcej naftovej alternatíve. Pokrok však nemožno zastaviť a do boja o vodičské srdcia v poslednom čase vstúpil ďalší hráč – elektroauto. Moderný trend hľadania ekologických alternatív mu navyše hrá do kariet, v ktorých už má esá v podobe Elona Muska alebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní teda spaľovacím motorom umieráčik?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem bezpečne 

Autom na hory s boxom a bez bundy

Hurá, ide sa na hory! Stačí zavrieť oči a úplne cítite horské slniečko, prašan na tvári a vôňu bombardina z bufetu pod svahom. Najskôr sa tam však musíte dostať, resp. naložiť auto, čo často pripomína legendárnu hru Tetris.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem bezpečne 

Pozor na pokuty v zahraničí!

Prichádzajú jarné prázdniny. Najčastejšie skloňované slovné spojenie posledných dní. Nočná mora vodičov cestujúcich do zahraničia, splnený sen obyvateľov miest. Na jednej strane nekončiace kolóny, na druhej mestá „duchov“.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem rád 

Už viete, aké automobilové novinky prinesie rok 2020?

Rok 2019 sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Za mesiac a pol si budeme pochutnávať na zemiakovom šaláte, ktorý sem tam preložíme riadnou dávkou lineckého, a nedočkavo sa tešiť na stromček s darčekmi, ktoré nám toho roku prinesie Ježiško. Niekto dostane ponožky iný nové spotrebiče alebo aj nového štvorkolesového miláčika.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem bezpečne 

Šoférovanie v extrémnom počasí

Tipy ako pripraviť auto na zimu už máte. Ale viete ako sa zachovať, keď vás v jesenných dňoch zastihne prudký dážď alebo snehová kalamita? Nemusíte sa skrývať v bezpečí domova a celú zimu žiť zo zásob. Stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami bezpečnej jazdy.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem bezpečne 

Zažmurkala na vás kontrolka?

Asi to poznáte. Piatok, koniec nekonečného pracovného týždňa, vlečie sa každá minúta a pracovné problémy nemajú konca kraja. Už sa neviete dočkať chvíle, keď pracovný blázinec vymeníte sa božský pokoj ďaleko od mestského hurhaja. Až to konečne príde. Všetko pripravené na načerpanie psychickej pohody, auto naložené, štartér síce trocha hapruje, ale chvalabohu, nakoniec sa chytí, paráda. Nemala by náhodou tá kontrolka s obrázkom vrtuľníka po štarte zhasnúť?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem bezpečne 

Pripravte svoje auto na dlhú zimu

Prvý jesenný deň už máme za sebou a pomaly vyťahujeme zimné kožuchy. Ani sa nenazdáme a budeme v rámci rannej rozcvičky oškrabávať našich štvorkolesových tátošov. Prichádza obdobie studených rán a dlhých večerov, keď by sme najradšej ani nos von nevystrčili, a aj naše autíčka čaká obmena výbavy. Nie ste si istí, ako správne prichystať svoje vozidlo na zimu? Prinášame vám pár rád, ktoré vám ušetria zbytočné starosti.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem bezpečne 

Hurá domov!

Poznáte to, skončila vám dlho očakávaná dovolenka a vám sa (ne)chce ísť domov. Na jednej strane ste smutní, že si budete váľať šunky maximálne na pracovnej stoličke, na druhej strane sa tešíte na pokoj domova a vlastnú posteľ. Tak sa snažíte ísť hlava nehlava, sedíte prikovaní za volantom a bezmyšlienkovite sledujete ubiehajúce jazdné pruhy a dúfate, že tých dvanásť hodín na ceste bude čo najskôr za vami. Veríte, že máte všetko pod kontrolou a nič sa vám nemôže stať. Bohužiaľ, vaše auto nestráži anjel strážny a bezpečný návrat záleží len na vás. Pre istotu a celkovú pohodu vám prinášame zopár tipov pre bezpečnú jazdu, vďaka ktorým sa môžete vyhnúť nešťastným a častokrát zbytočným zrážkam.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem rád 

Čaká vás dlhá cesta autom? Týchto 6 vychytávok vám ju spríjemní

Idete na výlet, do Chorvátska, Talianska či na Šumavu? Vieme, ako si zaistíte pohodlie kedykoľvek a kdekoľvek. Určite každý z vlastnej skúsenosti vie, aké úmorné môže byť cestovanie autom, najmä počas horúcich letných dní. Možno vám pár praktických vychytávok príde práve vhod.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem bezpečne 

Vráťte sa živí a zdraví – maličkosti, ktoré vás v aute môžu stáť aj život

Ako si predstavujete príjemnú pohodovú cestu autom? Mobil v ruke, nohy pohodlne natiahnuté na palubnej doske, poruke fľaša s minerálkou či téglik s kávou a plno ďalších „nevyhnutných“ vecí všade okolo. Deti na zadných sedačkách mastia hry alebo pozerajú filmy na tabletoch... Z bezpečnostného hľadiska ukážkovo vražedné prostredie. Hurá na dovolenku?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem bezpečne 

Viete, ako sa správať pri dopravnej nehode?

Články o tom, čo robiť pri dopravnej nehode, by sa dali prehadzovať vidlami. Keď príde na lámanie chleba, často sa ukáže, že veľa ľudí vôbec nevie, čo a ako. Väčšina z nás totiž nepočíta s tým, že by sa niekedy mohla stať účastníkom dopravnej nehody, a to je pochopiteľné. Na druhej strane, ak existuje v živote situácia, kedy sa naozaj oplatí byť pripravený namiesto prekvapený, je to práve okamih dopravnej nehody a najmä, ak je vážnejšia. Preto si dnes túto dôležitú látku trochu zopakujeme.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem úsporne 

Centrá miest kompletne bez áut. Zelená utópia, alebo nový štandard?

Aby sa nám lepšie dýchalo a žilo – základná premisa vzniku a následnej diskusie týkajúca sa tzv. nízkoemisných zón. Spravidla sa zavedenie týchto zón týka centier väčších miest, ktoré by na základe vyhlášky mali obmedziť prístup automobilom, ktoré nespĺňajú predpísaný emisný limit. Cieľom je zníženie hluku, väčšia bezpečnosť chodcov, zlepšenie kvality ovzdušia, a teda aj celkového života v meste. Pre rezidentov mestských centier win-win, nie? Zo žiadnej regulácie sa však netešia všetci. Kde nízkoemisné zóny fungujú a aké sú naopak ich úskalia

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem rád 

Ako dokáže hudba ovplyvniť vaše správanie za volantom?

Mnohí vodiči si bez nej nevedia cestu kamkoľvek ani predstaviť, kopa z nich sa práve kvôli nej za volant vyslovene teší. Reč je o hudbe, za prítomnosti ktorej na štyroch kolesách hltáte kilometre, ani neviete ako. Mohla by ale táto zdanlivo nevinná radosť pôsobiť negatívne na vaše vodičské schopnosti, či dokonca aj zdravie?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem bezpečne 

Bezpečne, aj keď sedíte v aute tretíkrát v živote

Moderné autá sú čoraz múdrejšie a jazdia skoro samé. Ten hlavný mozog, ktorý by však jazdu mal mať pod kontrolou, sa stále nachádza medzi volantom a sedačkou. Mozog, ktorý by nemal pred konaním popíjať, tíšiť nervozitu rozličnými pilulkami, spať predošlú noc len 35 minút alebo šoférovať v afekte. Ako predísť vystreleným airbagom v aute (alebo niečomu horšiemu)? A to najmä ak ste sa s novým fárom ešte celkom neskamarátili?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem rád 

Sólo jazda na dlhú trať: nepreceniť sa a nezabudnúť na proviant!

Spýtali sme sa vodičov, ktorí sú zvyknutí jazdiť tisíckilometrové trasy, na ich osvedčené fígle a tipy. Ako teda cestu prežiť - a možno si ju aj trochu užiť?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem rád 

Nehody slávnych: Ako neurobiť rovnakú chybu?

Príbehy o tom, ako lietajú plechy z luxusných cadillacov a lamborghini, a nejaké to poučenie, ako si nepoškriabať lak rovnakým spôsobom aj na svojom (či cudzom) vozovom parku.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem rád 

Autonómne autá anulujú antagonizmy

Stretnú sa raz vo Vegas na okraji cesty elektromobil a robot. Elektromobil vezie pasažiera, ktorý testuje jazdu pod taktovkou umelej inteligencie, robot sa autonómne presúva zo svojho kamióna do budovy na výstavu moderných technológií. Robot zmätene vojde do dráhy autu a zrazený padá na krajnicu. Dnes je to ešte nehoda s veľkou súhrou náhod. Ale čo o rok? Možno už bežná rutina pre policajtov, účastníkov premávky, výrobcov vozidiel alebo aj spoločnosti, ktoré riešia vzniknutú škodu a jej poistenie. Že novinky z oblasti autonómnych technológií významne ovplyvnia dopravu, je isté. Ale do akej miery a akým spôsobom? Pozrime sa na tri trendy, ktoré uľahčia alebo zmenia dopravu v najbližších rokoch.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem rád 

Fára na snehu alebo 5 tipov, ako prežiť zimu s autom

Vlastniť auto neznamená len jazdiť na letné výlety do prírody, opreteky s vetrom, ktorý vám cez otvorené okno nežne strapatí vlasy. Majitelia áut musia počítať aj s tým, že rozmary zimného počasia im môžu narobiť veľa problémov. Výlet na lyžovačku sa môže ľahko zmeniť na boj o zdolanie zľadovateného kopca. Cesta do práce sa zasa môže začať polhodinovou rozcvičkou so škrabkou po prednom skle. Zahmlené sklá v nevyhriatom aute odrazu navodia atmosféru scény z filmu Gorila v hmle. Chýba akurát sexi Sigourney Weaverová a namiesto obrovskej opice čakáme, kedy sa z bielej hmly vynorí zadná časť nákladného auta.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem bezpečne 

7 najčastejších chýb slovenských vodičov

Ísť po slovenskej ceste a napríklad po diaľnici v Nemecku či Rakúsku je obrovský rozdiel. Kým v týchto cudzích krajinách šoférujú všetci vodiči vrátane tých slovenských usporiadane, u nás je to trochu Divoký západ. Vlastne skôr Divoký východ. Nedokážeme sa správne zipsovať, nevieme uvoľniť pruh pre záchranku, jazdíme rýchlo, nebezpečne, s mobilom v ruke.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem bezpečne 

Aj v daždi a mokrom počasí môžeme jazdiť bezpečne

Jazda v daždi, či už pri jemnom mrholení alebo pekelnom lejaku, môže byť jednou z najťažších cestných situácií, s ktorou sa ako vodič stretnete. Daždivé podmienky sú spojené s vyšším výskytom nehôd. Bez ohľadu na to, v akom regióne žijete, je takmer isté, že niekedy budete musieť ísť autom aj v tomto neprajnom počasí. Ak viete, ako mokré cesty a znížená viditeľnosť ovplyvňujú chovanie vášho auta, budete schopní jazdiť bezpečne aj počas dažďa.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem bezpečne 

Viete správne používať hmlovky?

Majú na práci presne to, čo obsahuje ich názov, ale niektorí vodiči si s nimi často nevedia rady. Tento článok vám poradí, kedy hmlové svetlá používať, a kedy nie.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem rád 

Vyčistite interiér svojho auta ako profesionál

Čistenie interiéru auta nie je namáhavé, ale môže byť časovo náročné a možno sa aj trochu zašpiníte. Musíte sa vydať do rôznych zákutí a miest, kde sa skrýva prach a špina. S naším návodom si poradíte rýchlo a výsledok bude vynikajúci. Skrátka ako profík.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem úsporne 

Jarná móda zo ZOOT.sk so zľavou od AXA

Nová sezóna prináša nové módne trendy. Vyberajte z nich tie, ktoré vám pristanú, no najmä tie, v ktorých sa budete cítiť dobre. Na www.zoot.sk nájdete dokonalý jarný trench coat, romantické šaty, aj tenisky, ktoré sa hodia ako k rifliam, tak k sukni. A to všetko so zľavou 10eur pri objednávke nad 45eur od AXA.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem rád 

Ako umývať auto a nezničiť ho pri tom

Pravidelne umývané vozidlo vyzerá omnoho lepšie, to však nie je to jediný dôvod, prečo to robiť. Správne prevedeným umývaním exteriéru totiž predlžujete životnosť laku a tiež zostatkovú hodnotu auta

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem úsporne 

Výmena pneumatík so zľavou od TIPLI

Teplé počasie už klope na dvere, končí povinnosť mať na aute zimné gumy a nastáva obdobie prezúvania pneumatík. Ako na výmene pneumatík, prípadne kúpe nových ušetriť? Náš partner Tipli vám pomôže. Prečítajte si celý článok.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem bezpečne 

Prezutie na letné pneumatiky vám ušetrí čas aj peniaze

Jarné prezúvanie pneumatík by malo patriť k sezónnej údržbe vozidla. Tá môže včas odhaliť problémy a zabrániť nehode či nákladnejšej oprave. Kedy je najlepší čas na prezutie pneumatík, závisí predovšetkým na vašom zvážení a dlhodobej predpovedi počasia.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem rád 

Láka vás vyskúšať si školu šmyku? Zapojte sa do našej súťaže!

Chcete vedieť ovládať svoje auto v krízových situáciách? Radi vám pomôžeme. Pripravili sme súťaž o poukaz na školu šmyku. Naučíte sa, ako nestratiť kontrolu pri šmyku, ako zvládať jazdu na šmykľavej ploche a núdzové brzdenie. Je sa na čo tešiť.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem bezpečne 

Ako bezpečne jazdiť na ľade a snehu?

Jazda v zime sa ľahko zmení na stresový zážitok, pretože aj malý kúsok ľadu či čerstvý sneh na ceste nás môže poriadne potrápiť. Prečítajte si naše tipy a buďte opatrní, zodpovední a ohľaduplní voči ostatným.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem rád 

Pomoc pri defekte pneumatiky a nedostatku paliva - AXA Partners

Na cestách sa môže stať čokoľvek. Stačí jeden defekt či prehliadnutá blikajúca kontrolka benzínu a auto je nepojazdné. V takejto situácií sa stále môžete obrátiť na nás.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem úsporne 

Užitočné rady, ako na plynulú jazdu

Väčšina z nás hľadá rôzne spôsoby, ako znížiť investície do paliva. Jedna z vecí, ktorá vám môže ušetriť náklady, je plynulá jazda. Viete ale, ako taká správna plynulá jazda vyzerá?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem bezpečne 

Spoznáte opitého šoféra?

Predstavte si, že idete domov a vidíte pred sebou šoféra, ktorý ide nepravidelne. Spoznáte, či náhodou vodič nešoféruje pod vplyvom alkoholu? Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú najčastejšie príznaky opitého šoféra, a tipy ako v danom prípade reagovať. Tieto informácie vám pomôžu udržať vás a ostatných v bezpečí!

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem bezpečne 

Mobily za volantom spôsobujú väčšinu dopravných nehôd

Nová štúdia Cambridge Mobile Telematics (CMT) zistila, že u väčšiny automobilových nehôd hrá rolu rozptýlená jazda. Dáta zo štúdie, ktorá zahrňuje niekoľko stoviek tisíc vodičov ukazuje, že rozptýlenie mobilným telefónom sa vyskytlo u väčšiny dopravných nehôd.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem bezpečne 

Viac ako polovica slovenských vodičov priznáva, že často prekračuje rýchlosť

S príchodom jesenného a zimného obdobia, dažďa, ranných hmiel a mrazov sa zhoršuje aj situácia na cestách. Prekračovanie rýchlosti, nebezpečné predbiehanie alebo brzdenie na poslednú chvíľu môžu na mokrej vozovke dopadnúť až tragicky. Pre náš web RadSoferujem.sk sme si nechali urobiť agentúrou STEM/MARK, medzi slovenskými a českými vodičmi, prieskum zameraný na bezpečnosť na cestách.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem úsporne 

10 užitočných tipov, ako znížiť spotrebu paliva

Zamerajte sa na týchto 10 jednoduchých rád a šetrite peniaze, ktoré míňate na palivo. Jazdite menej na krátke vzdialenosti, nejazdite v dopravnej špičke, zatvorte všetky okná a odstráňte strešný nosič. Áno, všetky tieto skutočnosti ovplyvňujú spotrebu paliva. Chcete vedieť, kde práve vy robíte najviac chýb? Potom čítajte ďalej.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem rád 

Ako odstrániť škvrny od oleja v garáži?

Takmer všetkých majiteľov automobilov trápia nepekné škvrny od oleja v garáži a na príjazdovej ceste. Tieto škvrny sú nielen nepekné, ale aj nebezpečne klzké, kým nezaschnú. Nedarí sa vám s týmito škvrnami vysporiadať? Máme pre vás niekoľko trikov.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem úsporne 

Optimálne otáčky benzínového motora

Do svojho automobilu ste investovali nemalé peniaze a preto hľadáte riešenie, ako získať svoje peniaze späť? Sledujte optimálne otáčky benzínového motora a odmenou vám bude znížená spotreba benzínu. Chcete vedieť, aké sú optimálne otáčky motora? To sa dozviete v našom článku.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem rád 

Pre koho je vhodná automatická prevodovka a pre koho naopak manuálna?

Neexistuje všeobecná zhoda, aký druh prevodovky je lepší - automatická alebo manuálna. Pokiaľ uvažujete, ktorú z týchto prevodoviek si zaobstarať, venujte čas našemu článku a prečitajte si ich výhody a nevýhody.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK
Šoférujem bezpečne 

Nebezpečenstvo únavy za volantom a ako s ňou bojovať

Stáva sa vám, že bojujete so spánkom, keď sedíte za volantom? Bohužiaľ, spánok dokáže prepadnúť aj najlepšieho šoféra. Otvárate okná a zvyšujete hlasitosť rádia - tieto triky nefungujú? Potom pre vás máme tipy, ako zvládnuť ospalosť,aby ste neohrozili seba ani ostatných.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať